Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości patriotyczne w 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w gminie Dwikozy. W miejscach pamięci złożono kwiaty

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Następnie przy pomniku Powstańców Styczniowych 1863 Roku w Dwikozach złożono kwiaty, zapalono znicze i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Kwiaty składa poseł marek Kwitek.
Następnie przy pomniku Powstańców Styczniowych 1863 Roku w Dwikozach złożono kwiaty, zapalono znicze i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Kwiaty składa poseł marek Kwitek. archiwum FB Marek Kwitek
Dla nas te wydarzenia są bardzo ważne, świadczą o patriotyzmie przeszłych pokoleń i musimy ten patriotyzm kultywować - powiedział Marek Łukaszek wójt gminy Dwikozy podczas uroczystości patriotycznych zorganizowanych w 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na ziemi dwikoskiej. Kwiaty i znicze złożono przy figurze w Słupczy, przy pomniku Powstańców Styczniowych w Dwikozach oraz na cmentarzu parafialnym w Górach Wysokich.

Przy figurze w Słupczy, w miejscu gdzie toczono walki zapalono znicze i złożono kwiaty. Na cmentarzu parafialnym w Górach Wysokich złożono kwiaty i zapalono znicze na mogile Puławiaków – powstańców styczniowych poległych w 1863 roku w bitwie pod Słupczą oraz księdza Konstantego Foltańskiego proboszcza parafii w Górach Wysokich, uczestnika powstania styczniowego. Następnie przy pomniku Powstańców Styczniowych 1863 Roku w Dwikozach złożono kwiaty, zapalono znicze i wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

Poseł Marek Kwitek, współorganizator obchodów powiedział, że przywracanie pamięci o bohaterach Powstania Styczniowego, to nasza powinność i obowiązek. - Powstanie Styczniowe było wielką manifestacją woli narodu polskiego do uzyskania własnego państwa - powiedział poseł Marek Kwitek. - To także wielkie dziedzictwo, na którym wychowały się kolejne pokolenia Polaków. Bez czynu zbrojnego roku 1863 nie byłoby wolnej Polski w 1918 roku, gdyż Polacy mogliby utracić narodową tożsamość i wtopić się w wielonarodowy twór rosyjski. Każde nasze powstanie powstrzymywało wynaradawianie i utrwalało wśród Polaków potrzebę odzyskania wolności, gdyż nakazywało to im poczucie godności urągającej podległości jakiemukolwiek zaborcy.
Poseł Kwitek dodał, że ogromnym sukcesem Powstania Styczniowego było uwłaszczenie włościan i rozpoczęcie procesu, który doprowadził do wytworzenia się wśród stanu chłopskiego poczucia polskości i wciągnięcie go w pracę niepodległościową. - Długofalowym skutkiem mądrego myślenia przywódców Powstania była Bitwa Warszawska, w której synowie chłopscy dobrowolnie stanęli do walki z bolszewikami w obronie Polski, czując się przynależnymi do narodu polskiego, dążącego do posiadania własnego, niepodległego państwa - mówił poseł. -Udział w powstaniu był dowodem patriotyzmu, wierności ideałom i wielkiego zaangażowania Polaków w odzyskanie niepodległości. Polacy po raz kolejny poszli w bój. Walka od początku wobec przewagi sił i środków Rosjan miała charakter partyzancki. W szeregi powstańcze pospieszyła młodzież i starsi, aby upomnieć się o wolną Polskę. Patriotyczne wychowanie, tradycje rodzinne uczyły poświęcenia, rezygnacji z życia osobistego dla dobra ojczyzny, troski o jej losy, solidarności z własnym narodem i gotowości poniesienia ofiar.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości

Mieszkańcy Ziemi Sandomierskiej również podjęli walkę, stoczono tu wiele bitew i potyczek. - Dziś przypominają o tym powstańcze krzyże, zbiorowe mogiły, pamiątkowe tablice i pomniki - przypomniał Marek Kwitek. - Jest to świadectwo naszej zbiorowej pamięci o ludziach i wydarzeniach roku 1863. Dlatego organizujemy uroczystości patriotyczne w Słupczy, Górach Wysokich i Dwikozach, aby oddać hołd naszym bohaterom, pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią

W obchodach wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sandomierzu i gminy Dwikozy. Wójt Dwikóz Marek Łukaszek przypomniał, że na terenie gminy są dwa pomniki poświęcone wydarzeniom z czasów Powstania Styczniowego. Znajdują się w Górach Wysokich i w Dwikozach. - W Górach Wysokich jest pomnik tych, którzy polegli w bitwie pod Słupczą, ta bitwa rozegrała się 7 lutego 1863 roku - przypomniał wójt Łukaszek. - Z kolei w Dwikozach jest pomnik pomordowanych po bitwie, których rosyjscy żołnierze, Kozacy wywlekali z domów w Dwikozach. Zebrali wszystkich mężczyzn wieku od 10 lat i więcej, wymordowali ich i pochowali w grobie.

W obchodach uczestniczyło Wojsko Polskie, które zaciągnęło wartę honorową. Kapitan Krzysztof Oszczudłowski, zastępca wojskowego komendant uzupełnień w Sandomierzu powiedział, że jest to okazja do oddania hołdu młodym z Instytutu Politechnicznego w Puławach. - Dzięki nim możemy z chlubą sięgać do korzeni na wielu etapach historii naszego narodu - powiedział kapitan Krzysztof Oszczudłowski. - Możemy także znajdować momenty dziejowej chwały.

Uroczystości zakończyła msza święta w intencji Ojczyzny i poległych powstańców w bitwie pod Słupczą, odprawiona przez proboszcza ks. Artura Barańskiego w kościele św. Andrzeja Boboli i Św. Antoniego Pustelnika w Dwikozach.
Organizatorami wydarzenia byli: wójt gminy Dwikozy Marek Łukaszek, poseł na Sejm RP Marek Kwitek, Zarząd Powiatowy Prawa i Sprawiedliwości w Sandomierzu, dowódca 3BRD w Sandomierzu ppłk Grzegorz Kobylarz, Jednostka Strzelecka 2018 w Sandomierzu, Klub Gazety Polskiej w Sandomierzu.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie