Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową w Kielcach (WIDEO, ZDJĘCIA)

Tomasz Trepka
Kombatanci – żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, przedstawiciele władz centralnych, samorządowych oraz mieszkańcy Kielc wzięli udział w uroczystościach 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową w Kielcach.

Podczas swojego przemówienia, senator Krzysztof Słoń zwrócił uwagę, że 14 lutego 1942 roku miał wielkie znaczenie dla losów okupowanej ojczyzny.

– Nagrodą dla wszystkich żołnierzy Armii Krajowej było marzenie o wolnej Polsce. Wciąż nie mogę nadziwić się temu fenomenowi, jaki stanowiła 78 lat temu Armia Krajowa. Nie mogę nadziwić się, że na tych ziemiach, tak bardzo zniewolonych, okupowanych, gdzie siany był terror przez niemieckiego okupanta, byli synowie i córki tej ziemi mówili „nie” dla planów eksterminacji naszego narodu. Nie mogę nadziwić się, że udało się stworzyć tak silne i dobrze zorganizowane państwo, którego orężem była Armia Krajowa – powiedział senator Krzysztof Słoń.

Parlamentarzysta wyraził nadzieję, że Polacy nigdy nie zapomną o zasługach i cenie jaką przyszło zapłacić żołnierzom Armii Krajowej. – Proszę was o empatię, o to byśmy wczuli się w sytuację tych, którym poświęcamy naszą obecność. Oni nie ugięli się przed niczym. Dla nich najważniejsza była wolność ojczyzny i niepodległość polskiego narodu. Przyszliśmy wesprzeć tych „leśnych”, którzy zawsze stoją tu na warcie. Stanowili oni tak ogromną siłę, dającą nadzieję i oparcie dla tych, którzy na co dzień borykali się z trudami okupacji. Każde pokolenie ma swoje patriotyczne zadanie. Naszym jest stworzenie armii patriotów. Obyśmy nie doczekali takiego dnia, kiedy przyjdzie nam uczcić bohaterów, a pod pomnikiem nie zjawi się nikt – dodał senator Słoń.

Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski zwrócił uwagę, że kultywujemy pamięć o ludziach, którzy nie mieli w sobie mentalności porażki, a 14 lutego kojarzy się młodym ludziom nie tylko ze dniem zakochanych. – W Armii Krajowej nierzadko były osoby, które urodziły się pod zaborami, zaledwie 20 lat cieszyły się niepodległością i znów utraciły wolną ojczyznę. Ich to jednak nie załamało. Walczyli pomimo przeciwności, pomimo, że Polskę rozdarły – faszystowskie Niemcy oraz sowiecka Rosja. Cieszy to, że w świadomości coraz większej liczby młodych osób 14 lutego to nie tylko Walentynki, ale to ważny dzień w historii naszego kraju. On również wiąże się z miłością, ale w znacznie głębszym znaczeniu – z miłością człowieka do ojczyzny – powiedział Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości, minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych napisał, że 78 lat temu rozpoczął się nowy etap w dziejach Polskiego Państwa Podziemnego. – Kadrowy Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w ochotniczą Armię Krajową, która zgodnie z założeniami miała scalić różne nurty walczącego z okupantem podziemia, aby na koniec wystąpić przeciwko w masowym zbrojnym powstaniu – podkreślono w liście.
Organizatorzy uroczystości, których główna część odbyła się pod pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach, przypomnieli, że najważniejsze miejsce podczas obchodów rocznicowych przypada kombatantom, dla których przygotowano podziękowania w postaci kwiatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto