Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości przy pomniku Menora w Kielcach. Uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (ZDJĘCIA, WIDEO)

TT
W poniedziałek 27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz. 75 lat od tamtych wydarzeń, przypomniano o tragedii kieleckich Żydów.

– Spotkaliśmy się pod pomnikiem upamiętniającym żydowską społeczność, która została unicestwiona w zaledwie trzy sierpniowe dni 1942 roku – mówił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego w Kielcach.

Podczas swojego przemówienia podkreślił on, że wielu ludziom brak podstawowej wiedzy na temat sytuacji Kielc podczas niemieckiej okupacji. – Niestety, ale trzeba zadać sobie pytanie: ilu kielczan wie, że w Kielcach było getto, ile osób wie, że zamordowano wówczas ponad 20 tysięcy mieszkańców miasta? Podczas tego dnia, 27 stycznia bardzo często powtarzamy: „nigdy więcej”, „będziemy pamiętać”, ale by pamiętać należy najpierw wiedzieć. Wiele osób nawet nie wie. Jest nawet jedna taka kielczanka, która twierdzi, że nie było gett w Polsce, były autonomie żydowskie. Jest pracownikiem naukowym, który ma wiele publikacji na swoim koncie – powiedział Bogdan Białek.

Podczas obchodów kieleckiego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomniano również, że Polacy mówiąc o zagładzie bardzo rzadko wspominają same ofiary.

– Nie ma tam żydowskiego umierania w nędzy, z głodu, na ulicy. Kiedy Polacy mówią o zagładzie, to mówią o Polakach – o tych, którzy ratowali, o tych, którzy wydawali. Jednocześnie odmierzają winy, szukają dowodów niewinności, ale jesteśmy zobowiązany myśleć przede wszystkim o ofiarach, którzy pozostali samotnymi do dzisiaj, bowiem nie są obecni w naszej wspólnej pamięci. To niestety wynika z naszej niewiedzy, bo nic nas to nie obchodzi – dodał prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego w Kielcach.

Bogdan Białek wskazał również, że to wszystko, co wydarzyło się kilkadziesiąt lat temu może się jeszcze powtórzyć. – Dlaczego nie? Przecież to myślenie, które doprowadziło do budowy Auschwitz jest ciągle obecne – nadal są lepsi i gorsi. Niektórzy są tak gorsi, że może nawet nie są ludźmi? – stwierdził Białek.

Uroczystościom, które odbyły się pod pomnikiem „Menora” w Kielcach towarzyszyła modlitwa, odczytanie nazwisk części ofiar lokalnej społeczności żydowskiej oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie