Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysty Dzień Wojska Polskiego w Starachowicach (zdjęcia)

Kazimierz CUCH
Śpiewał zespół Wiarusy, wzmocniony solistami z Zakładu Doskonalenia Zawodowego.
Śpiewał zespół Wiarusy, wzmocniony solistami z Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Kazimierz Cuch
Rocznica polsko-bolszewickiej bitwy o Warszawę 1920 roku, zwanej “Cudem nad Wisłą", jest obchodzona w Starachowicach przez dwa dni, jako Dzień Wojska Polskiego.

[galeria_glowna]

BITWA WARSZAWSKA

BITWA WARSZAWSKA

Przełomowym momentem wojny polsko-bolszewickiej okazała się bitwa warszawska, rozegrana w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku. Ciężar obrony stolicy spoczywał na wojskach Frontu Północnego generała Józefa Hallera.

Po załamaniu się 14-15 sierpnia frontalnego ataku wojsk radzieckiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego, 16-21 sierpnia udany atak na pozycje 15 i 3 armii rosyjskiej nad Wkrą przeprowadziła 5 armia generała Władysława Sikorskiego. 16 sierpnia znad Wieprza uderzyła grupa manewrowa w składzie pięciu dywizji piechoty i brygady kawalerii, dowodzona osobiście przez Józefa Piłsudskiego. Grupa manewrowa przerwała front rosyjski pod Kockiem, zajęła Podlasie i wyszła na tyły wojsk. Atakowane od południa i zachodu oddziały radzieckie zostały zmuszone do przekroczenia granicy pruskiej, część wojsk wycofała się na wschód. We wrześniu Tuchaczewski próbował zorganizować obronę na linii Niemna, gdzie przyjął bitwę i został pobity.

Klęskę poniosła także Armia Czerwona na południu Polski. Po bitwach pod Komarowem i Hrubieszowem, zakończonych rozbiciem armii konnej Budionnego, nastąpił odwrót wojsk radzieckich. 18 października 1920 roku ustały działania wojenne, a 18 marca 1921 roku podpisano ryski traktat pokojowy, kończący wojnę i ustalający wschodnią granicę Polski.

Środowiska lewicowe zaplanowały obchody Dnia Wojska Polskiego we wtorek na myśliwskiej strzelnicy w Starachowicach. Deszcz pokrzyżował im plany. Przenieśli imprezę pod wiatę, gdzie z trudem mieścili się jej uczestnicy. Organizowały je zarządy Ligi Obrony Kraju w powiecie starachowickim i w województwie świętokrzyskim.

Był hymn państwowy, okolicznościowy wykład o historii "Cudu nad Wisłą", historii Wojska Polskiego przed wojną i po wojnie profesora Mariana Winiarskiego, z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Po nim nastąpiły oficjalne wystąpienia, wręczenie awansów, medali i odznaczeń, koncert zespołu “Wiarusy", wspomaganego przez solistów z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach i Starachowicach.

Awanse i medale otrzymali działacze Ligi Obrony Kraju z Kielc i Jędrzejowa: Paweł Błaszkiewicz z Jędrzejowa- awans na wyższy stopień oficerski, Marek Klimeczko z Kielc- Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju; Bożena Tarach - złotym, a Łukasz Czekaj- brązowym Medalem Za Zasługi dla LOK, oboje z Jędrzejowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie