Wybierz miasto:
  Usuną guza ultradźwiękami - nowa metoda leczenia mięśniaków...

  Usuną guza ultradźwiękami - nowa metoda leczenia mięśniaków macicy w kieleckim szpitalu (WIDEO)

  Izabela Mortas

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nowa metoda jest używana pod kontrolą rezonansu magnetycznego. Na zdjęciu doktor Artur Lepiarczyk, ginekolog.

  Nowa metoda jest używana pod kontrolą rezonansu magnetycznego. Na zdjęciu doktor Artur Lepiarczyk, ginekolog. ©Dawid Łukasik

  Szpital Kielecki wprowadził nową metodę leczenia mięśniaków macicy. Te niezłośliwe guzy występują u około 30 procent kobiet po 40. roku życia.
  Nowa metoda jest używana pod kontrolą rezonansu magnetycznego. Na zdjęciu doktor Artur Lepiarczyk, ginekolog.

  Nowa metoda jest używana pod kontrolą rezonansu magnetycznego. Na zdjęciu doktor Artur Lepiarczyk, ginekolog. ©Dawid Łukasik  Do tej pory w zależności od wielkości mięśniaka leczenie polegało na obserwowaniu zmiany lub leczeniu operacyjnym. Metoda MRgFUS otworzyła zupełnie nową, bezinwazyjną drogę postępowania, z której skorzystały pierwsze zakwalifikowane do zabiegu pacjentki Szpitala Kieleckiego. Zabiegi przeprowadzono wczoraj w ramach projektu badawczego.

  - Metoda, którą wprowadziliśmy w naszym szpitalu polega na zastosowaniu energii wytwarzanej przez wiązkę ultradźwięków, która podgrzewa guz i doprowadza do destrukcji mięśniaka. Działania podejmowane są pod kontrolą rezonansu magnetycznego. Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego, trwa około 4 godzin, a pacjentka dobę po jego zakończeniu może opuścić szpital. Efekt leczniczy następuje stopniowo, w miarę jak zanika struktura guza - tłumaczy Artur Lepiarczyk, ginekolog i dyrektor do spraw medycznych lecznicy przy ulicy Kościuszki.

  Dawid Łukasik


  Pacjentki z mięśniakami kwalifikują się w 30-40 procentach do zabiegu. Przeszkodą mogą być odbyte już operacje czy waga.
  Zabieg w przeciwieństwie do innych metod stosowanych w leczeniu mięśniaków nie blokuje kobietom możliwości zajścia w ciążę po jego przeprowadzeniu, a także wpływa znacząco na zwiększenie bezpieczeństwa ciąży. - Ponieważ jest to sposób bezinwazyjny, nie doprowadza do powstania blizny w mięśniu macicy tak jak przy klasycznych operacjach z otwarciem brzucha czy przy pomocy laparoskopii. Struktura mięśnia macicy nie jest uszkodzona i kobiety mogą rodzić potem drogami natury. Mięśniaki zwykle też wiążą się z porodami przedwczesnymi i poronieniami. Ich niszczenie skutecznie ogranicza te skłonności - mówi dyrektor.

  Metoda MRgFUS stosowana jest w niewielu ośrodkach medycznych w Polsce. Mieszkanki województwa świętokrzyskiego najbliżej mogły z niej skorzystać w Rzeszowie. Niestety zabieg w szpitalu przy Kościuszki nie będzie wykonywany bezpłatnie. Jako usługa prywatna wyniesie kilka tysięcy złotych.

  Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Jedzenie i zabawa

  Na językach