MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Usyk – Fury. Walka godna pojedynku stulecia. Objawił się nowy absolutny mistrz świata wagi ciężkiej. Wielkie widowisko w Rijadzie [WIDEO]

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
Ołeksandr Usyk pokonał Tysona Fury’ego niejednogłośną decyzją i został pierwszym absolutnym mistrzem świata wagi ciężkiej od 25 lat. Walka o zunifikowany tytuł czterech organizacji kategorii ciężkiej pomiędzy Ukraińcem a Brytyjczykiem była główną atrakcją gali „Ring of Fire”, która odbyła się w nocy z soboty na niedzielę 18-19 maja w Kingdom Arenie w stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadzie.

Ołeksandr Usyk i Tyson Fury to przeciwieństwa niemal pod każdym względem. Usyk jest mistrzem świata w dwóch kategoriach wagowych i absolutnym mistrzem pierwszej dywizji ciężkiej. Jego waga pomiędzy walkami ledwo przekraczłaa 90 kg, więc wspiął się się do 100 kg, aby konkurować z gigantami wagi ciężkiej. Ale Usyk ma podobną antropometrię do Mohammeda Alego: wzrost – 191 cm, rozpiętość ramion – 198 cm, a Fury to największy zawodnik wagi ciężkiej naszych czasów: wzrost – 206 cm, rozpiętość ramion – 216 cm.

Skradanie się Usyka i Fory'ego do walki stulecia

Choć Usyk ma 37 lat, ale wciąż prezentuje wysoki poziom. W 2023 roku znokautował młodego Daniela Dubois, choć leżał na deskach w piątej rundzie po kontrowersyjnym ciosie w okolice pasa, a wcześniej wygrał duologię z Anthonym Joshuą. W zeszłym roku Fury walczył z byłym mistrzem UFC Francisem Ngannou i niemal z nim przegrał, doznając nokdaunu w trzeciej rundzie, ale większość sędziów przyznała zwycięstwo Tysonowi.

35-letni Fury jest mistrzem świata WBC od 2020 roku. Usyk jest posiadaczem pasów WBA, IBF i WBO od 2021 roku. Negocjowali walkę od początku 2023 roku, ale początkowo Fury wysunął szalone żądania podziału wynagrodzenia, więc Ukrainiec odszedł negocjacji. Jesienią ich prośby spełnił prezes Generalnej Dyrekcji Rozrywki w Arabii Saudyjskiej Turki Al ash-Sheikh.

Walkę planowano na koniec grudnia 2023 roku, jednak nokdaun Ngannou i zacięte zwycięstwo nad nim dwa miesiące wcześniej przesunęły długo oczekiwaną walkę o absolutne mistrzostwo na luty 2024 roku. Dwa tygodnie przed nowym terminem „Gypsy King” doznał poważnej rozcięcia łuku brwiowego po tym, jak w sparingu trafił w łokieć przeciwnika. Turki Al asz-Szejk szybko zgodził się na nowy termin – 18 maja, ale pod warunkiem, że wycofująca się strona zapłaci karę w wysokości 10 milionów dolarów.

Tym razem nikt nie kręcił – Fury przybył do Arabii Saudyjskiej dwa tygodnie przed walką, Usyk – tydzień. Tyson pokazał na wadze 118 kg, czyli o osiem kilo mniej niż w starciu z Ngannou. Po raz pierwszy od 2020 roku pokazał mniej niż 120 kg. Ale w walce z Wołodymyrem Kłyczką (Kliczką) Fury ważył 112 kg, a przeciw Otto Wallinowi – 115 kg.

Pierwsza od ćwierćwiecza walka o zunifikowany tytuł mistrza świata

Fury i Usik to nie tylko posiadacze wszystkich prestiżowych pasów, ale także niepokonani do walki między sobą bokserzy: rekord Fury'ego to 34-0-1, rekord Usika to 22-0. Dlatego postanowili zawalczyć o pełną pulę: stawką był status pierwszego absolutnego mistrza wagi ciężkiej od 25 lat!

Ostatnim posiadaczem wszystkich pasów jest Lennox Lewis, który również przybył do Arabii Saudyjskiej. Lewis po pokonaniu Evandera Holyfielda w 1999 roku został absolutnym absolutem w dobie trzech pasów, a po raz pierwszy pomiędzy Furym i Usykiem stoczono walkę o cztery pasy.

Fury dał się ponieść grze z Usykiem, który to wykorzystał i przeszedł do historii

Walka okazała się bardzo zacięta i stała na bardzo na wysokim poziomie. Fury próbował ograć Usyka i pięknie boksował – opierał nogi i ciało o liny, nie pozwalając Usykowi się zbliżyć. Naprawdę przez długi czas Sasza nie mógł znaleźć dystansu, ale dzięki swojej aktywności i koncentracji wygrał pierwszą i trzecią rundę. Chociaż Fury wyraźnie wyprzedzał rywala pod względem artystycznym i nawet potrafił rozbawiać publiczność.

Usyk – Fury. Walka godna pojedynku stulecia. Objawił się nowy absolutny mistrz świata wagi ciężkiej. Wielkie widowisko w Rijadzie [WIDEO]
EPA/PAP

Kiedy jednak Fury zmienił bieg, Usyk od czwartej rundy prawie go nie dosięgał. Bezpośrednio i przewidywalnie ruszył na Tysona, który na wszelkie możliwe sposoby ciągnął i rozbierał przeciwnika, łącząc sierpy z prostymi na korpus. W szóstej rundzie Fury zaszokował Usyka górnym cięciem i zadał serię ciosów, lecz go nie wykończył.

Punkt zwrotny walki w dziewiątej rundzie

W drugiej połowie walki Fury zwolnił i Usyk to wykorzystał. W ósmej rundzie złamał nos przeciwnikowi, a w dziewiątej potrząsnął nim i zmiażdżył go potężną serią, która posłała Fury'ego na liny. Sędzia interweniował w ostatnich sekundach rundy i odliczył nokdaun. To był punkt zwrotny.

Ale Fury wrócił – po minucie doszedł do siebie i oddał znakomitą rundę, jakby cofnął się do początku walki, gdy ogrywał Usyka. W ostatnich dwóch trzyminutowych rundach tempo spadło, choć obaj bokserzy mieli około 50 procent trafień. Fury znów został dociśnięty do lin, a Usyk gonił za jego głową. Jeśli ze względu na zakończenie 11. runda mogła być przyznana Usykowi, to w 12. rundzie padł remis.

Walka okazała się zacięta na kartach sędziowskich, gdzie zdania sędziów były podzielone: ​​pierwszy punktował 115-112 na korzyść Usyka, drugi 114-113 na korzyść Fury'ego, trzeci – 114-113 dla Ukraińca. Gdyby nie nokdaun w 9. rundzie, wynik byłby 114-114 i padłby remis.

Sędziowskie oceny walki Fury vs. Usyk
Sędziowskie oceny walki Fury vs. Usyk Middle East Professional Boxing

Objawił się więc nowy, absolutny mistrz świata wagi ciężkiej, pierwszy niekwestionowany mistrz świata od 25 lat, drugi absolutny mistrz pierwszej dywizji wagi ciężkiej i wagi ciężkiej w historii boksu – Ołeksandr Usyk, który zunifikował wszystkie cztery prestiżowe pasy – WBC, WBA, WBO i IBF.

W dobie czterech pasów został 12. niekwestionowanym mistrzem we wszystkich kategoriach wagowych. Wcześniej w innych dywizjach osiągnęli to Bernard Hopkins, Jermaine Taylor, Terence Crawford, Josh Taylor, Saul Alvarez, Jermell Charlo, Devin Haney i Naoya Inoue.

Fury czeka na rewanż, a Usyk chce wrócić do domu i odpocząć

„Wąsik” po czterech walkach o tytuł (wygranej z Joshuą i udanymi dwiema obronami tytułu WBA, WBO i IBF z Joshuą oraz Dubois) ostał absolutnym mistrzem wagi ciężkiej. Odniósł nad Furym zasłużone zwycięstwo, boksował pewniej i celniej od przeciwnika, który grał, ale dał się ponieść emocjom. „Król Cyganów” nie zgodził się z tą decyzją:

– Wierzę, że wygrałem tę walkę. Zgadzam się, że Usyk wygrał kilka rund, ale ja wygrałem większość. Obaj stoczyliśmy dobrą walkę. Ale [sędziowie] stanęli po stronie jego kraju. Nie oszukujmy się, wygrałem tę walkę. Mamy klauzulę rewanżową. Przegrałem niejednogłośną decyzję na rzecz dobrego, małego człowieka. Będziemy walczyć ponownie w październiku. Dobra robota, Aleksander

– powiedział w ringu Tyson Fury, który poniósł pierwszą porażkę w karierze.

– Kocham Cię tato. Zrobiłem to, jak powiedziałeś. Planowałem to od 2008 roku. Zwycięstwo nie jest dla mnie, ale dla mojego Boga, moich fanów, kraju, matki, ojca i dzieci. Chcę wrócić do domu, odpocząć, zjeść, spać i pocałować moją żonę

– odpowiedział w ringu Usyk.

Usyk był spokojny o werdykt i przystał na rewanż

Sasza miał nie pojawić się na konferencji prasowej po walce, tylko pojechać do szpitala z podejrzeniem złamana szczęki. Informacja ta okazała się błędna i Usyk spotkał się z dziennikarzami i odpowiadał na ich pytania.

Zagadnięty, czy niepokoił się o werdykt, oznajmił:

– NIE. Nie wiem, dlaczego miałbym. Przecież wierzyłem, że wygrałem. Wykonałem dobrą robotę. Nie martwiłem się.

Choć jego team twierdził, że został okradziony z nokautu w dziewiątej rundzie, odparł:

– Nie myślę o tym, ponieważ mamy zwycięzcę. OK, może, ale nie myślę o tym, bo wygrałem. OK, nie ma nokautu, nie ma problemu. Ale to było dwanaście rund wielkiego dramatu.

Zapytany, o sugestię Fury'ego, który tuż po walce powiedział, że liczy na rewanż jesienią, Usyk potwierdził:

– Tak, oczywiście jestem gotowy na zemstę.

Ojciec, który pchnął Usyka do boksu, nie dożył wspięcia się syna na szczyt

Tytuł absolutnego mistrza świata Usyk dedykował swojemu ojcu ś.p. Aleksandrowi Usykowi, którego „Ukraińska Legenda” nazywa swoim bohaterem i za którym bardzo tęskni. Usyk senior był żołnierzem, podczas służby w armii radzieckiej w Afganistanie dwukrotnie był ranny. On zaszczepił w młodym Saszy bokserskiego bakcyla, kóry chciał najpierw zostać piłkarzem. „To on zawsze mnie motywował i zmuszał do treningu i nauki. Wszystko, co teraz mam, zawdzięczam niemu. Tak wiele we mnie zainwestował, potraktował moje życie priorytetowo – rodzinę, sport i edukację” – mówił Usyk w jedynm z wywiadów. Przyprowadził syna na salę bokserską, ale nigdy nie widział jego wspinaczki na szczyt światowego boksu – zmarł natychmiast po jego zwycięstwie na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku. „Kiedy wróciłem do domu, mój ojciec leżał już w trumnie. Odłożyłem torbę, włożyłem medal do zmarłej ręki i wyszedłem” – wspomniał.

Absolutny mistrz świata wagi ciężkiej Ołeksandr Usyk i jego ojciec Aleksander Usyk senior
Absolutny mistrz świata wagi ciężkiej Ołeksandr Usyk i jego ojciec Aleksander Usyk senior kolaż AP/EASTNEWS/archiwum domowe Usyka

Fury otrzymał za walkę 69 milionów dolarów, a Usyk – 34 miliony dolarów, według niepotwierdzonych informacji Championa. Zdaniem „The Independent”, podział portfela był zdecydowanie wyższy – 150 mln dolarów dla Fury'ego i 50 mln USD dla Usyka, nie licząc tantiem ze sprzedaży pay-per-view. W każdym razie obaj zarobili na walce „worek pieniędzy”.

Druga walka Fury vs. Usyk w październiku tego roku

Turki Al el-Sheikh był zachwycony starciem:

„Walka stulecia. Bez wątpienia. Ta noc zapisze się w historii Rijadu” – napisał na portalu X szef Riyad Season.

Walka rewanżowa Fury’ego z Usikiem odbędzie się jesienią. Termin starcia zaplanowano na noc z 13 na 14 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Usyk – Fury. Walka godna pojedynku stulecia. Objawił się nowy absolutny mistrz świata wagi ciężkiej. Wielkie widowisko w Rijadzie [WIDEO] - Sportowy24

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie