Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Akcja ratująca życie w kieleckich szpitalach - pobiorą krew pępowinową

Iza BEDNARZ [email protected]
Paula Tomaszewska, konsultant Polskiego Banku Komórek Macierzystych na województwo świętokrzyskie zachęca mamy, by nie marnowały krwi pępowinowej, ale przeznaczały ją dla chorych na białaczki i inne nowotwory.
Paula Tomaszewska, konsultant Polskiego Banku Komórek Macierzystych na województwo świętokrzyskie zachęca mamy, by nie marnowały krwi pępowinowej, ale przeznaczały ją dla chorych na białaczki i inne nowotwory. Aleksander Piekarski
Dwie młode mamy, które urodziły w poniedziałek dzieci w Szpitalu Św. Aleksandra w Kielcach, oddały krew pępowinową do Polskiego Banku Komórek Macierzystych. Ta krew uratuje życie ludziom cierpiącym na nowotwory.

Co to są komórki macierzyste

Co to są komórki macierzyste

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają zdolność namnażania się poza organizmem i mogą różnicować się na komórki tkanki nerwowej, kości, chrząstki i tkanki tłuszczowej. Mówiąc w dużym uproszczeniu, mogą przekształcić się w komórki tkanek w zależności od zapotrzebowania organizmu. Dlatego coraz częściej używa się ich w terapii genetycznej i komórkowej. Leczy się nimi między innymi białaczki, chłoniaki, ziarnice złośliwe, guzy lite, guzy ośrodkowego układu nerwowego, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia układu odpornościowego, nowotwory narządowe i układu krwionośnego. Dotychczas zgromadzono na świecie 1 mln porcji krwi pępowinowej. Wykorzystano ją do 25 tysięcy przeszczepień u chorych na świecie.

Organizatorem Dni Krwi Pępowinowej, w których po raz pierwszy uczestniczy Szpital Kielecki Św. Aleksandra, jest Polski Bank Komórek Macierzystych we współpracy z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji POLTRANSPLANT. Akcja potrwa do wtorku i jest finansowana przez Ministerstwo Zdrowia. W tej edycji Dni Krwi Pępowinowej uczestniczy 21 szpitali w Polsce.

- Do niedawna krew pępowinowa była traktowana jak odpad medyczny. Po porodzie utylizowano ją jak wszelkie inne części łożyska. Tymczasem jest to bezcenny lek, ponieważ zawiera komórki macierzyste, tak samo wartościowe jak komórki macierzyste ze szpiku - wyjaśnia Paula Tomaszewska, konsultant Polskiego Banku Komórek Macierzystych w województwie świętokrzyskim.

Doktor Artur Lepiarczyk, dyrektor Szpitala Kieleckiego podkreśla, że komórki macierzyste z krwi pępowinowej to przyszłość medycyny i alternatywa dla przeszczepów szpiku kostnego. - Zabieg pobrania krwi pępowinowej jest mniej inwazyjny niż pobieranie komórek ze szpiku kostnego, nie wymaga podawania dawcy środków farmakologicznych stymulujących produkcję komórek szpikowych, nie ma kosztów związanych z hospitalizacją dawcy podczas zabiegu pobrania. W przypadku komórek macierzystych ze szpiku wymagana jest wysoka zgodność antygenowa dawcy i biorcy. Komórki z krwi pępowinowej nie wymagają tak dużej zgodności i mają szersze zastosowanie - precyzuje.

Sam zabieg pobrania komórek z krwi pępowinowej jest bezbolesny dla matki i dziecka. Odbywa się po zakończeniu akcji porodowej, kiedy noworodek po odcięciu pępowiny leży już na piersiach mamy. Wówczas z pozostałej części pępowiny pobiera się 60 - 120 ml krwi. - Mamy dobrze znoszą cały zabieg, jeżeli mają takie życzenie, mogę być przy nich, żeby czuły się pewniej - dodaje konsultantka Banku Komórek Macierzystych.

Istnieje również możliwość komercyjnego bankowania krwi pępowinowej. Zabieg na zamówienie kosztuje ok. 2 tysiące złotych, oprócz tego rodzice płacą 430 zł rocznego abonamentu za przechowywanie krwi. Komercyjnie pobrana krew pozostaje ich własnością.

Karina Młodawska z Kielc, z którą rozmawialiśmy przed porodem, powiedziała nam, że zdecydowała się na oddanie krwi pępowinowej, bo już od dawna chciała oddawać honorowo krew.

- Interesowałam się również dawstwem szpiku, ale ze względu na stan zdrowia jest to w moim przypadku wykluczone. Teraz mogę bez ryzyka dla siebie i dziecka oddać krew pępowinową. Bardzo się z tego cieszę. Uważam, że każdy człowiek powinien coś zrobić dla drugiego - powiedziała.

Z chwilą pobrania krwi pępowinowej rodzice zrzekają się praw do niej, podobnie jak to ma miejsce przy dawstwie honorowym. Krew staje się własnością skarbu państwa, jest badana pod kątem wirusologicznym, preparowana i przechowywana w niskiej temperaturze w Centrum Zdrowia Dziecka.

Do niedawna pobieranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej było możliwe tylko w kilku największych szpitalach w Polsce. Od dwóch lat Dni Krwi Pępowinowej organizowane są w szpitalach, które mają przynajmniej 8 -15 porodów dziennie. - Na razie nie mamy środków na to, żeby w każdym szpitalu rutynowo prowadzić taką procedurę, ale incydentalne akcje też są ważne, bo podnoszą świadomość społeczną - uważa konsultantka Banku Komórek Macierzystych.

- Jesteśmy otwarci na akcje służące pacjentom. Chętnie włączymy się w kolejne edycje Dni Krwi Pępowinowej - dodaje dr Lepiarczyk.

Dni Krwi Pępowinowej odbędą się również 12 i 13 listopada w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka przy ulicy Prostej w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie