Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Alarmujący raport o dostępie do lekarzy mieszkańców wsi

Źródło: Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej Oprac. (mago)
Mieszkańcy wsi mają dużo gorszy dostęp do placówek ochrony zdrowia, niż mieszkańcy miast.
Mieszkańcy wsi mają dużo gorszy dostęp do placówek ochrony zdrowia, niż mieszkańcy miast. 123rf.com
Mieszkańcy obszarów wiejskich rzadziej chorowaliby, gdyby zapewniono im lepszą profilaktykę i szerszy wachlarz usług medycznych - wynika z raportu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Okazuje się, że mieszkańcy wsi mają dużo gorszy dostęp do placówek ochrony zdrowia, niż mieszkańcy miast. 

- Na przestrzeni ostatnich lat stan zdrowia mieszkańców wsi ulega systematycznej poprawie. Widoczne jest to na wielu płaszczyznach, m.in. w sposobie odżywiania, podejmowaniu aktywności fizycznych, średniej długości życia czy śmiertelności niemowląt - wyjaśnia Fundacja. - Nie zmienia to faktu, że w innych ważnych aspektach widać jednak wyraźne dysproporcje zwłaszcza w dostępności opieki zdrowotnej, punktów medycznych czy w podejmowaniu działań prewencyjnych. 

Jak się okazuje, na wsi jest jest ponad dwa razy mniej placówek medycznych niż w mieście - trzy przychodnie na 10 tys. mieszkańców. Najmniej obiektów w przeliczeniu na mieszkańców terenów wiejskich znajduje się w woj. pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim (mniej niż 2,5 przychodni). 

Czym to skutkuje?

Słabszym dostępem do porad lekarskich, mniejszą liczbą szczepień dzieci i młodzieży, mniejszą liczbą szczepień i badań profilaktycznych dorosłych. Przez to mniejsza jest wykrywalność chorób, głównie: cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia. 

Dla mieszkańców wsi najczęstszą przyczyną rezygnacji z wizyt i porad lekarskich są pieniądze: obawa przed dalszym, kosztownym leczeniem oraz konieczność dojazdu do placówki. 

- Ponadto mieszkańcy terenów wiejskich - zarówno kobiety, jak i mężczyźni - dużo rzadziej niż mieszkańcy miast odwiedzają lekarza pierwszego kontaktu i lekarzy specjalistów. Niepokojące jest również to, że prawie co czwarty mężczyzna z terenów wiejskich nigdy nie był u lekarza specjalisty - alarmuje Fundacja. 

- Wyraźnie widać zależność pomiędzy stanem zdrowia ludności wiejskiej a dostępem do infrastruktury medycznej. Niższa wykrywalność chorób, która w efekcie prowadzi do zgonów, skłania do podjęcia natychmiastowych działań zlikwidowania barier w dostępie do opieki zdrowotnej i położenia nacisku na rozwiązania systemowe, które będą służyły poprawie stanu zdrowia mieszkańców wsi - mówi Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. 

Zdrowie a życie

Najdłużej żyją mieszkanki wsi z woj. podkarpackiego, podlaskiego i małopolskiego (średnio 82 lata), a najkrócej z woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego (średnio 79,5 lat). Wśród mężczyzn najdłuższy wiek (średnio 74 lata) osiągają mieszkańcy Małopolski, natomiast krócej będą żyć mężczyźni z woj. łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego (średnio 71 lat). Warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie są obszarami z najmniejszą liczbą placówek służby zdrowia na wsi i równocześnie gdzie udziela się najmniej porad lekarskich. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uwaga! Alarmujący raport o dostępie do lekarzy mieszkańców wsi - Głos Pomorza

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie