Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole ruszają już w kwietniu 2023! Masz taki dokument? Za jego brak zapłacisz nawet kilka tysięcy złotych!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Już w kwietniu będziemy mogli spodziewać się kontroli urzędników. Sprawdzać będą, czy posiadamy świadectwo energetyczne. Obowiązek posiadania dokumentu wchodzi w życie od 28 kwietnia i tego czasu będzie sprawdzany stan techniczny systemu ogrzewania. Ile kosztuje uzyskanie takiego certyfikatu? Czym w ogóle jest świadectwo energetyczne budynku? WIĘCEJ SPRAWDZISZ >>>W TYM MIEJSCU>
Już w kwietniu będziemy mogli spodziewać się kontroli urzędników. Sprawdzać będą, czy posiadamy świadectwo energetyczne. Obowiązek posiadania dokumentu wchodzi w życie od 28 kwietnia i tego czasu będzie sprawdzany stan techniczny systemu ogrzewania. Ile kosztuje uzyskanie takiego certyfikatu? Czym w ogóle jest świadectwo energetyczne budynku? WIĘCEJ SPRAWDZISZ >>>W TYM MIEJSCU>Pixabay
Już w kwietniu będziemy mogli spodziewać się kontroli urzędników. Sprawdzać będą, czy posiadamy świadectwo energetyczne budynku. Obowiązek posiadania dokumentu wchodzi w życie od 28 kwietnia i tego czasu będzie sprawdzany stan techniczny systemu ogrzewania. Ile kosztuje uzyskanie takiego certyfikatu? Czym w ogóle jest świadectwo energetyczne budynku?

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Czym jest świadectwo energetyczne?

Jest to specjalny dokument, określany również mianem certyfikatu lub też paszportu energetycznego. Świadectwo energetyczne budynku jest sporządzane na podstawie oceny energetycznej budynku. Oblicza się zapotrzebowanie domu na energię niezbędną do wentylacji, ogrzania, klimatyzacji, a także oświetlenia oraz przygotowania ciepłej wody.

Szczegóły poznasz >>>W TYM MIEJSCU<<<

Świadectwo energetyczne - kto musi posiadać?

Tego typu dokumenty w Polsce obowiązują już od kilku lat i odnoszą się bezpośrednio do budynków, które zostały wybudowane już po 2009 roku. W nowelizacji ustawy przewidziano jednak konieczność sporządzenia takiego świadectwa dla każdego budynku - również dla takiego, który powstał przed 2009 rokiem. Uwzględnia się tu zarówno domy jednorodzinne, jak i wielorodzinne. W przypadku budynków, które powstały wcześniej niż 2009 rok, obowiązkowe świadectwo energetyczne będzie istotne, jeśli budowla przejdzie jakąś modernizację.

W jakiej formie otrzymamy dokument?

Świadectwo możemy otrzymać w dwóch formach - są one dopuszczalne od 28 kwietnia 2023 roku. Mowa tu o formach:

  • Papierowej - z numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynku. Dokument ma osobisty podpis osoby uprawnionej.
  • Elektronicznej - tu również numer nadawany jest w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Wymagany jest również kwalifikowany podpis elektroniczny osoby uprawnionej, choć dopuszczalny jest tu również podpis profilem zaufanym oraz podpis osobisty.

Polecamy

Taki dokument może sporządzić zarówno projektant, jak i osoba z uprawnieniami do opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Świadectwo energergetyczne - kto wystawia? Koszt uzyskania certyfikatu

Uzyskanie certyfikatu jest kosztownym procesem i zależy od wielu czynników. Uwzględnia się tu:

  • Stopień skomplikowania bryły budynku;
  • Wielkość budynku oraz jego przeznaczenie;
  • Zastosowanie instalacji;
  • Konstrukcję przegród zewnętrznych i wewnętrznych;
  • Dostępność dokumentacji technicznej;
  • Lokalizację.

Koszt świadectwa oznaczać może wydatek na poziomie około 150-200 zł w przypadku mieszkania oraz 300-500 zł w kwestii domu jednorodzinnego. Świadectwo energetyczne domu w niektórych rejonach dla budynku wielorodzinnego może wynieść nawet 900 złotych.

Jak długo ważne jest świadectwo?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia, w którym zostało sporządzone. W przypadku świadectw, które zostały sporządzone przed 28 kwietnia 2023 r., czyli przed wejściem w życie ustawy, zachowują ważność na okres, na jaki zostały przygotowane.

Polecamy

Kary za brak świadectwa energetycznego budynku!

Brak świadectwa energetycznego budynku może oznaczać dla nas poważną karę. Ta jest przewidziana zarówno dla audytorów energetycznych, jak i dla właścicieli nieruchomości. W przypadku tych pierwszych karze podlega składanie fałszywych oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Z kolei właściciele nieruchomości, jeśli nie dołączą dokumentu przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, mogą zapłacić za to karę. Górna jej granica nie jest określona w ustawie, więc kary od niskich, wynieść mogą nawet kilka tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kontrole ruszają już w kwietniu 2023! Masz taki dokument? Za jego brak zapłacisz nawet kilka tysięcy złotych! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie