Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na klimatyzację!

Oprac. /KAK/
sxc.hu
Choć dopiero zaczeliśmy się cieszyć letnią aurą, to jednak niebezpieczeństwo przeziębienia czy podrażnienia górnych dróg oddechowych nadal nam zagraża. Zwiększa się ono wraz z rozpoczęciem sezonu na klimatyzację - zarówno tę samochodową, jak i biurową.

Działanie zbyt wysokich lub niskich temperatur i wspomniana klimatyzacja czyli suche i często zanieczyszczone powietrze - wszystko to prowadzi do stanów zapalnych i suchości błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Pojawia się nieznośny, ostry i kłujący ból, który nie pozwala spokojnie przełykać śliny, płynów i pożywienia, a głos więźnie w gardle. Niestety, osoby z wrażliwym gardłem nie mają w XXI wieku lekko, klimatyzacja jest bowiem wszędzie - w biurze, samochodzie, centrach handlowych, wszelakich gabinetach - a bardzo ciężko zrezygnować z udogodnienia, które sprawia, że niestraszne nam 30 stopni Celsjusza za oknem.

Dlaczego klimatyzacja może szkodzić?

W budynkach wyposażonych w klimatyzację przeważa suche powietrze o niskiej wilgotności, które podrażnia błonę śluzową gardła. Dodatkowo, niewłaściwie konserwowane urządzenie sprzyjają rozwojowi pleśni, drobnoustrojów oraz namnażaniu się grzybów, a różnice temperatur pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem a powietrzem zewnętrznym sprzyjają infekcjom.

Jak unikać nieprzyjemności?

Powinniśmy unikać ustawiania na klimatyzacji zbyt niskich temperatur i dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Koniecznie też należy co jakiś czas ją wyłączać i wietrzyć pomieszczenia. Osoby korzystające z tego typu urządzeń powinny pamiętać o tym, by nie ustawiać nawiewu z klimatyzatora bezpośrednio na siebie i nie siedzieć w zimnym przeciągu. W stanach nieprawidłowego funkcjonowania górnych dróg oddechowych zalecane jest stosowanie także sprayów do gardła, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo.

W stanach podrażnienia i przesuszenia gardła występujących podczas przeziębienia, długotrwałego mówienia czy stanów zapalnych jamy ustnej niezbędna jest delikatna ingerencja farmakologiczna - mówią specjaliści. - Wybierać powinniśmy preparaty oparte na naturalnych składnikach, likwidujących źródło bólu, a nie go uśmierzających. Najwygodniejsza jest forma sprayu do gardła - łatwo rozpyla się po powierzchni błon śluzowych i szybko przynosi ulgę (na przykład preparat Gardlox, więcej informacji na: www.s-lab.pl)

Wybierając odpowiedni spray, zwróćmy uwagę na jego składniki. Olejek goździkowy ma działanie przeciwbólowe oraz przeciwbakteryjnie (podobnie jak olejek eukaliptusowy i tymiankowy). Wyciąg z porostu islandzkiego czy panthenol mają właściwości silnie nawilżające. Olejki eteryczne takie jak olejek z mięty pieprzowej działają dodatkowo inhalująco i udrażniająco na górne drogi oddechowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie