Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! W Świętokrzyskiem rusza spis próbny. U nas wybrano gminę Wąchock. Gdzie i jak trzeba dopełnić formalności?

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
archiwum
O spisie próbnym, który wkrótce odbędzie się w województwie świętokrzyskim i sposobie jego przeprowadzenia rozmowa z doktor habilitowaną Agnieszką Piotrowską-Piątek - dyrektorem Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Pani Dyrektor w bliskiej perspektywie, bo już w 2021 roku, jest w Polsce Narodowy Spis Powszechny, poprzedzi go jednak spis próbny.

Tak, statystyka publiczna przygotowuje się do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego. Odbędzie się on w 2021 roku - od 1 kwietnia do 30 czerwca, czyli dokładnie dekadę po poprzednim narodowym spisie. Ale poprzedzi go spis próbny, który rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 kwietnia bieżącego roku. W województwie świętokrzyskim spis próbny zostanie przeprowadzony na terenie gminy Wąchock.

Jak się odbędzie? Czy uda się go przeprowadzić bezpiecznie?

Aby zagwarantować respondentom i naszym pracownikom bezpieczeństwo i nie narażać ich zdrowia zdecydowaliśmy, że spis przeprowadzimy wyłącznie w oparciu o samospis internetowy i telefoniczny. Nie będziemy realizowali spisu próbnego poprzez wywiad bezpośredni, co oznacza, że żaden pracownik statystyki publicznej nie odwiedzi mieszkańców gminy. Ten spis jest wyjątkowy z uwagi na czas, w jakim jest przeprowadzany i na wprowadzone modyfikacje adekwatne do panującej sytuacji.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Mieszkańcy gminy Wąchock otrzymają list prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z informacją o adresie strony, na której od 1 do 30 kwietnia będzie dostępny elektroniczny formularz spisowy (spis.gov.pl), umożliwiający wprowadzenie informacji o mieszkaniu oraz osobach w nich zamieszkałych. Do zalogowania się do aplikacji spisowej niezbędne jest podanie numeru PESEL wraz z adresem zamieszkania bądź uwierzytelnienie przez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej (czyli poprzez Profil Zaufany lub bankowość elektroniczną). W liście będzie także podany numer specjalnej infolinii, która będzie służyła jako wsparcie informacyjne, narzędzie do potwierdzenie tożsamości rachmistrza telefonicznego oraz kanał spisowy, bo pod tym numerem mieszkańcy gminy Wąchock będą mogli również przekazać dane spisowe. W liście będzie również zamieszczony unikalny kod mieszkania, który połączony z adresem będzie służył mieszkańcom do logowania się do formularza samospisu, w przypadku braku numeru PESEL lub braku możliwości uwierzytelnienia przez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej.

Co się stanie jeśli nie mieszkańcy gminy Wąchock nie odpowiedzą na prośbę prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i nie dokonają samospisu lub zrobią to niedokładnie?

Od 8 do 30 kwietnia 2020 roku wprowadzona będzie metoda uzupełniająca - wywiad telefoniczny (CATI), przeprowadzony przez rachmistrza telefonicznego i wspomagany komputerowo. Metodą tą objęci będą respondenci, dla których GUS posiada numery telefonów w bazie telefonicznej, którzy nie dokonali samospisu internetowego lub tylko częściowo wypełnili formularz elektroniczny w samospisie.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie