Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj, insekty atakują!

Beata ALUKIEWICZ [email protected]
Podpowiadamy, jak zminimalizować atak insektów, aby bardzo przyjemna wycieczka w plener nie skończyła się ciężką chorobą.

Aktualnie najbardziej dają się we znaki kleszcze. Są bardzo agresywne - obecnie mają największe pragnienie ludzkiej lub zwierzęcej krwi (kleszcze atakują też zwierzęta - głównie psy i koty). Te pajęczaki najczęściej można spotkać na granicy lasów liściastych i łąk, w parkach, a także w zaroślach. Wysokość na której występują to 1,5 m czyli na swoją ofiarę czekają na gałęziach drzew, niskich krzewach.

Niebezpiecznie kąsa kleszcz

- Ukąszenie kleszcza może spowodować zachorowanie na boreliozę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - tłumaczy Małgorzata Grabowska-Olejarczyk, dermatolog.

Pokleszczowe zapalenie mózgu powodują wirusy, które znajdują się nie tylko w samych kleszczach, ale także w mleku krów, kóz i owiec, dlatego nie można pić mleka surowego. W skrajnym przypadku skutkami choroby są niedowłady kończyn, częściowy paraliż, drgawki, utrata przytomności, a nawet śpiączka mózgowa i zgon.

- Przeciwko tej chorobie możemy się zaszczepić- radzi doktor Wiesław Kryczka, ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala wojewódzkiego w Kielcach. - Niezbędny jest jednak cykl zabiegów. Po podaniu pierwszej dawki należy odczekać dwa, trzy miesiące. W ciągu 14 dni po drugim szczepieniu pojawia się odporność, która utrzymuje się przez rok. Po roku powtarzamy szczepienie, a następnie czynimy to co trzy lata.

Niestety, nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie schorzenia, bo wtedy dość łatwo poddaje się ona leczeniu antybiotykami. Pierwsze objawy boreliozy w postaci czerwonego, okrągłego rumienia na skórze występują w kilka do kilkunastu godzin po ukąszeniu. Nie leczona borelioza może doprowadzić do uszkodzeń niemal wszystkich narządów.

Jak bronić się przed insektami

Jak bronić się przed insektami

W aptekach jest bogata oferta preparatów odstraszających komary. W granicach 10 zł. można kupić np. autan, ulganol, amptisol, komarol, off, serię preparatów Moustidose. Można się zdecydować na maść, żel, spray. Specjaliści zalecają też łykanie witamin z grup B - wówczas skóra ma specyficzny zapach, który zniechęca małych krwiopijców. W drogeriach dostępne są też różnego rodzaju świece, spirale, które można ustawić na werandzie oraz wkłady do gniazdek elektrycznych rozpraszające w powietrzu płyn przeciw komarom. Z domowych sposobów polecane jest nacieranie się waniliowym lub migdałowym olejkiem do pieczenia lub startą cebulą. Skuteczną metodą (choć możliwą niestety dopiero od lipca) jest ustawienie w pomieszczeniu czy na tarasie rośliny o nazwie wrotycz.
Przed kleszczem i skutkami jego ukąszenia możemy się zabezpieczyć w dwojaki sposób. Przede wszystkim przed wycieczką smarujemy całe ciało, zwłaszcza jego części odkryte tymi samymi preparatami, które stosujemy na komary. Ponieważ jednak nie dają one stuprocentowej pewności, znacznie ważniejszy jest właściwy ubiór:
*długie spodnie
* wysokie buty
* bluzę z długim rękawem
* nakrycie głowy
Jeżeli mieszkamy w domku jednorodzinnym, dobrze jest w ogródku posadzić iglaki. Kleszcze się ich nie lubią.

Złośliwe meszki

Równie niebezpieczne są meszki. Pojawiają się już w połowie kwietnia. Lubią miejsca zacienione, podmokłe. Są tak maleńkie, że prawie ich nie widać i nie zawsze czujemy ich ukąszenie. W ślinie meszek jest mnóstwo toksyn, które oprócz potężnej opuchlizny, mogą powodować zaburzenia krążeniowo-oddechowe, kłopoty z widzeniem, a w przypadku bardzo licznych ukąszeń - nawet utratę przytomności i śmierć.

Niestety, na meszki nie skutkuje większość preparatów odstraszających inne owady. Jedyną ochroną, chroniącą przed ich ukąszeniami, jest odpowiedni strój. Największy odczyn pojawia się do 48 godzin po ukąszeniu. Może też wystąpić gorączka. Na opuchnięte miejsce należy zrobić zimny okład, np. z altacetu lub zwykłego lodu. Dobrze jest też wypić wapno.

- Jednak jeżeli objawy są bardzo silne, dolegliwości nie ustępują, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem, który zadecyduje o dalszym leczeniu - ostrzega Małgorzata Olejarczyk.

Bzyczące nieszczęście

Komary są bardziej uciążliwe niż niebezpieczne, ale osobom wrażliwym mogą sprawić sporo kłopotów - wywołać poważne odczyny alergiczne. Przed wycieczką w plener starajmy się więc odpowiednio zabezpieczyć (patrz ramka).

Znacznie bardziej niebezpieczne od komarów i meszek mogą być osy, bąki, szerszenie. Jeżeli doszło do ukąszenia przez któreś z nich, dobrze jest wypić wapno, a na opuchliznę przyłożyć zimny okład. Gdy to nie pomaga lub gdy pojawia się gorączka, trudności w oddychaniu, przyspieszony oddech, koniecznie trzeba skorzystać z pomocy lekarza. W skrajnych wypadkach niezbędne będzie przyjęcie serii zastrzyków.

W lesie, zwłaszcza na osłonecznionych ścieżkach, możemy się także natknąć się na żmiję. Nadepnięta będzie się bronić, dlatego podczas spaceru zawsze patrzmy uważnie pod nogi. W razie ukąszenia trzeba jak najszybciej dotrzeć do najbliższej placówki służby zdrowia. Tam podadzą nam surowicę. Natomiast pod żadnym pozorem nie wolno wysysać jadu - nie tylko nic to nie da, ale może jeszcze dojść do zakażenia drugiej osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie