Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na podstępny cukier

Marzena Smoręda
1 łyżeczka białego cukru, a więc około 10 gramów, zawiera 40 kilokalorii.
1 łyżeczka białego cukru, a więc około 10 gramów, zawiera 40 kilokalorii.
Cukier jest niemal we wszystkich potrawach. Poprawia smak, ale szkodzi zdrowiu. Jak ograniczyć jego spożycie?

Nawet jeśli nie lubimy słodyczy, codziennie nieświadomie pochłaniamy sporą porcję cukru, który jest obecny niemal w każdym gotowym produkcie.

Dietetycy i lekarze zaliczają cukier do jednej z trzech "białych trucizn" naszego organizmu - pozostałe to sól i mąka. Świadomie lub nieświadomie zjadamy średnio 25 łyżek cukru dziennie, czyli rocznie około 45 kilogramów. A to znacznie więcej niż potrzebujemy, ponieważ do normalnego funkcjonowania naszego organizmu wystarczy zaledwie 7 gramów cukru dziennie. Niestety nie jest łatwo ten poziom utrzymać, gdyż cukier uzależnia. A ponadto pobudza produkcję serotoniny w mózgu, która poprawia nasz nastrój.

Kiedy poziom cukru we krwi rośnie, trzustka produkuje duże ilości insuliny, aby go obniżyć. Wówczas jego poziom spada poniżej normy. Efektem jest znużenie i wilczy apetyt na słodycze. Wpadamy więc w błędne koło. Cukier podstępnie niszczy nasz organizm. Zakłóca równowagę kwasowo-zasadową, drażniąc jelita i żołądek, spowalnia trawienie, wzmaga uczucie znużenia i senności.

Cukier jest obecny niemal we wszystkich gotowych potrawach. Znajdziemy go również w produktach, które do słodyczy na pewno nie należą. Między innymi takich jak keczup, majonez, musztarda, przetwory, a nawet wędliny. Często występuje pod różnymi nazwami, takimi jak: sacharoza, glukoza, fruktoza, laktoza lub syrop.

Nieświadomi tego myślimy, że kupujemy produkt pozbawiony cukru. Na przykład składnikiem wielu gatunków pieczywa, także ciemnego, jest syrop lub karmel, czyli cukier. Ten słodki dodatek zjadamy także w śniadaniowej porcji musli, owocowych serkach, jogurtach i mlecznych deserach. Cukier znajdziemy także w większości gotowych soków i napojach gazowanych. Nawet lekarstwa i kolorowe witaminy nie są od niego wolne - cukier pełni rolę środka konserwującego i wzmacniającego smak. Dlatego też warto czytać dokładnie etykiety na produktach spożywczych.

Rozsądnie jest również świadomie decydować ile cukru oraz pod jaką postacią jest on spożywany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie