Uważni w górach

Partnerem cyklu jest PZU
Udostępnij:
Wybierając się zimą w góry, powinniśmy wiedzieć, jak należy zachować się w przypadku zagrożenia lawinowego. Pomaga nam w tym „Lawinowe ABC”, akcja informacyjna zorganizowana przez Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, której partnerem jest PZU. Na stronie lawinoweabc.pl odnajdziemy kompendium wiedzy na temat właściwego zachowania w przypadku zagrożenia lawinowego. Na stronie sprawdzimy też aktualne informacje na temat sytuacji lawinowej w Tatrach, co może uchronić nas przed wyjściem na szlak w niewłaściwą pogodę. Dowiemy się również, jak nauczyć się oceniać zagrożenie lawinowe w terenie, jaki sprzęt powinniśmy zawsze mieć przy sobie, a także jak go używać. Dostępne tam wskazówki dotyczące właściwych działań w przypadku zejścia lawiny mogą okazać się niezbędne podczas szybko zmieniającej się w górach pogody. Wiedzę na temat lawin i odpowiedniego przygotowania na zimowe górskie wyprawy możemy zdobyć nie tylko online. Dostarczy nam jej także Lawinowe Centrum Treningowe PZU, które zimą działa na Kalatówkach.

Bezpieczni na stokach

Lawiny nie są jedynym zagrożeniem, które wiąże się z zimowym pobytem w górach. Wiele nieprzewidzianych zdarzeń może wydarzyć się podczas górskich wędrówek oraz uprawiania sportów zimowych. Narciarstwo nie bez powodu zaliczane jest do sportów podwyższonego ryzyka. Podczas zjazdów nietrudno o lekkie kontuzje. Jeżeli natomiast nie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, możemy narazić siebie i innych narciarzy na poważny wypadek.

Przygotowania do bezpiecznego wyjazdu narciarskiego zacznijmy od wizyty w serwisie narciarskim, aby po poprzednim sezonie sprawdzić, w jakim stanie jest nasz sprzęt. Odpowiedni serwis nart czy snowboardu sprawi, że sprzęt nie zawiedzie nas w kluczowym momencie zjazdu i będziemy mieli nad nimi kontrolę. Na stoku musimy pamiętać o tym, aby stosować się do zasad bezpieczeństwa i narciarskiego savoir-vivre’u. Koniecznie trzeba mieć na głowie kask ochronny, bo upadek przy dużych prędkościach może mieć dramatyczne konsekwencje. Bezmyślność i brawura to główne przyczyny wypadków narciarskich, a przecież części można z powodzeniem uniknąć. Pamiętajmy, że po stoku wolno poruszać się tylko zgodnie z wyznaczonymi trasami.

Roztropni na szlakach

PZU od lat angażuje się w działania wspierające bezpieczeństwo turystyki w polskich górach. Współpraca największego polskiego ubezpieczyciela i GOPR trwa nieprzerwanie od 15 lat. PZU, dla którego zdrowie i życie Polaków jest najważniejsze, wspiera finansowo ratowników oraz Fundację GOPR, a także prowadzi wspólne działania edukacyjne i prewencyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa w górach. Specjalnie dla turystów odwiedzających Tatrzański Park Narodowy PZU przygotował ofertę ubezpieczeniową ważną wraz z biletem wejścia do TPN. Już za 2,5 zł za dzień możemy ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków w wyniku uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej, wspinaczki skałkowej, taternictwa powierzchniowego oraz jaskiniowego. Ubezpieczenie pokryje również koszty akcji poszukiwawczej do wysokości 40 tys. zł, w tym przy użyciu śmigłowca.

Wędrówki w górach wymagają odpowiedniego przygotowania i wiedzy o każdej porze roku, jednak oczywiście zima jest najbardziej niebezpieczna. Przed wyjazdem warto sięgnąć po porady dotyczące właściwego zachowania w górach, przygotowywane we współpracy z PZU, które można znaleźć na stronach TOPR i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Interesującymi materiałami są także „Opowieści z gór” - dostępne na Spotify i iTunes oraz filmy z cyklu „Szlakiem GOPR” dostępne na platformie YouTube.

Stąpając po cienkim lodzie

Utonięcie nie jest naszym pierwszym skojarzeniem, gdy myślimy o potencjalnych niebezpieczeństwach podczas zimowych wyjazdów. Niemniej co roku słyszymy o tragicznych wypadkach na zamarzniętych akwenach, często z udziałem dzieci. I niestety często mają one skutek śmiertelny. Zamarznięta rzeka czy jezioro to nie jest bezpieczne lodowisko. Załamanie się lodu jest śmiertelnym zagrożeniem, a pułapką, z której nie będziemy w stanie się wydostać, może stać się nawet niewielki staw czy sadzawka. Ofiary zimowej brawury toną oraz umierają z powodu hipotermii. Nie znając grubości lodu, nie powinniśmy na niego wchodzić, a za bezpieczną dla człowieka uważana jest grubość powyżej 15 cm. Dlatego PZU wspiera akcje takie jak „I ty możesz uratować komuś życie” Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ubezpieczyciel dofinansowuje również Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, przekazując wodnikom m.in. pianki neoprenowe, suche skafandry, przenośne radiotelefony i GPS, które pomagają im prowadzić skuteczne akcje i odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo turystów nad akwenami przez cały rok.

Przezorny zawsze ubezpieczony

To dawne hasło reklamowe PZU nigdy nie straci na aktualności. Ale lepiej nie przekonywać się o tym boleśnie na własnej skórze i kościach. Zdarzenia losowe, których skutkiem jest uszczerbek na zdrowiu czy utrata mienia, mogą przydarzyć się zawsze i wszędzie. Podczas wyjazdów w góry i innych zimowych wojaży jesteśmy narażeni na poważniejsze kontuzje. W trudno dostępnym terenie czas reakcji służb ratowniczych może być wydłużony. Warto pamiętać również o tym, że kosztów dodatkowych, związanych z następstwem wypadku na nartach, nie pokryje nasze ubezpieczenie z zakładu pracy, jeżeli wyjazd i wykonywane w jego trakcie czynności nie były bezpośrednio związane z wykonywaniem naszych obowiązków służbowych. Dlatego na okoliczność wyjazdu wypoczynkowego zawsze warto zawrzeć osobną umowę ubezpieczeniową, wybierając jedno z rozwiązań przygotowanych właśnie z myślą o turystach.

Na wyjeździe zorganizowanym również trzeba zatroszczyć się o ubezpieczenie. Organizatorzy w cenie wyjazdu zapewniają wyłącznie ubezpieczenie w podstawowym zakresie, które nie pokrywa wszystkich potencjalnych zagrożeń, które mogą nas spotkać zimą. Wybierając ubezpieczenie, powinniśmy dokładnie zastanowić się, jaki zakres będzie dla nas najlepszy.

Polisa turystyczna powinna być obowiązkowym punktem przygotowań każdego podróżnika, bez względu na to, czy planuje tylko spokojny wypoczynek czy aktywne spędzanie czasu. Ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer zapewnia ochronę nie tylko podczas wyjazdów indywidualnych i rodzinnych, ale również zorganizowanych wycieczek grupowych w kraju i za granicą. Zapewnia m.in. ochronę od odpowiedzialności cywilnej za szkody, jakie możemy wyrządzić innym. Dzięki temu narciarz nie musi np. wykupować za granicą drogiego ubezpieczenia OC, które w niektórych krajach staje się obowiązkowe (od nowego roku np. na stokach we Włoszech). Dodatkowo polisa nie chroni tylko na stoku, ale również w czasie całego trwania wyjazdu, bo PZU Wojażer oprócz ochrony OC obejmuje przede wszystkim koszty leczenia za granicą z możliwością kontynuacji po powrocie do Polski, usługi assistance, NNW, jak też ubezpieczenie bagażu. Ma to ogromne znaczenie szczególnie wtedy, gdy zimowe ferie planujemy spędzić w innym kraju. Koszty wizyty lekarskiej, leków czy transportu medycznego do kraju po wypadku na stokach Włoch, Austrii czy Niemiec mogą przekroczyć nawet koszt całej wycieczki. Nie warto ryzykować, tym bardziej, że wykupienie polisy to jedynie niewielki procent wydatków, jaki ponosimy podczas zimowych wyjazdów.
Ciekawą propozycją dla zapominalskich jest dostępne dla klientów Banku Pekao ubezpieczenie „Bezpieczna podróż” od PZU, które można kupić w aplikacji mobilnej banku, wybierając parametry najbardziej odpowiednie dla naszych potrzeb. Szybka dostępność i brak formalności sprawiają, że usługę możemy wykupić w kilka minut, nawet podczas przerwy w drodze na zimowy wypad.

Potrzebne informacje

Kompendium wiedzy o zagrożeniach lawinowych i właściwym przygotowaniu się do wyjścia w góry: www.lawinoweabc.pl
Ubezpieczenie dla odwiedzających Tatrzański Park Narodowy: www.nnwnaszlaku.pl
Numery ratunkowe w górach (GOPR, TOPR): 985 lub 601 100 300
Numery ratunkowe nad wodą (MOPR i WOPR): 601 100 100

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uważni w górach - Polska Times

Dodaj ogłoszenie