Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Valerian Romanovski chce pobić rekord Guinnessa na Stadionie Narodowym. "Nie możemy pozwolić na dominację żywiołu"

Klaudia Szałas
Valerian Romanovski zmierzy się z kolejnym wielkim wyzwaniem. Ekstremalny kolarz spod Buska – Zdroju planuje przez wiele godzin jeździć na rowerze stacjonarnym w temperaturze – 100 stopni Celsjusza! „Zamkną go” w specjalnej komorze kriogenicznej.

Przedsięwzięcie „-100 stopni Celsjusza na PGE Narodowym” będzie miało miejsce w sobotę, 6 kwietnia podczas targów "Bike Expo” w Warszawie. - Przed nami kolejne wyzwanie, które pozwoli znaleźć się w strefie, w której jeszcze nie byliśmy – przyznaje Valerian Romanovski. - Dzięki temu projektowi mamy zamiar zdobyć kolejne doświadczenia, wychodząc ze strefy komfortu. Mamy doskonały zespół, będąc w którym, czujemy się bezpiecznie nawet w sytuacjach na pozór nieosiągalnych dla rozsądkowo rozumującego człowieka. Tworzymy zespół w którym wychodząc ze strefy komfortu wchodzimy w strefę, w której czujemy błogi spokój. W takich sytuacjach problemy świata zostają za drzwiami komory, skupiamy się wyłącznie na sobie i działaniu mrozu. Czujemy się jak na randce, jest dreszcz emocji, przyspieszone bicie serca – uśmiecha się ekstremalny sportowiec ale po chwili dodaje, że przez cały czas muszą jednak pamiętać, aby ten błogi stan nie zawładnął nimi, aby te ,,objęcia'' mrozem nie były zbyt mocne. - Musimy w tym tańcu z zimnem prowadzić, nie pozwalając na dominację żywiołu – podsumowuje.

Specjalny system będzie mierzył parametry jego organizmu

Jak będzie wyglądało przedsięwzięcie? Na płycie Stadionu Narodowego zostanie zainstalowana komora kriogeniczna, w której Valerjan Romanovski będzie jeździł na rowerze stacjonarnym w temperaturze -100 stopni Celsjusza w możliwie najdłuższym czasie. O ostatecznym wyniku zadecyduje kondycja zawodnika i jego parametry zmierzone w systemie monitoringu. Do celów rejestracji rekordu Guinnessa zostanie zorganizowany zespół sędziowski, realizujący ściśle określone wytyczne określone dla nowej kategorii rekordów zimowych.

Wnętrze komory i ciało zawodnika będą wyposażone w czujniki temperatury i innych niezbędnych parametrów, których wskazania będą na bieżąco monitorowane i rejestrowane. Zostaną także zainstalowane odpowiednie kamery wideo, umożliwiające transmisję obrazu i jego zapis.

Przekraczają kolejne granice

W trakcie ustanawiania rekordu, zapewnione będzie niezbędne wsparcie techniczne zawodnika przez instruktora szkoły przetrwania Piotra Marczewskiego z Kielc, himalaistę i podróżnika Piotra Śliwińskiego oraz asekuracja medyczna przez zespół ratowników medycznych.

- Wydarzenie, w którym biorę udział, to nie tylko rekord Guinnessa Valerjana, to także sprawdzian całego zespołu przed trzecim etapem akcji "Oswajamy Mróz", czyli wyjazdem do Jakucji w 2020 roku – mówi Piotr Marczewski. Wyjaśnia, że do tego wydarzenia trenowali od ponad roku, podnosząc poprzeczkę, przekraczając kolejne granice i poznając siebie nawzajem w bardzo trudnych i niesprzyjających dla ludzkiego organizmu warunkach. - Prowadziliśmy treningi, podczas których przygotowaliśmy nasze organizmy do działania w skrajnie niskich temperaturach - trenowaliśmy w minus stu piętnastu stopniach, zaliczyliśmy ekstremalne dwunastogodzinne morsowanie oraz w styczniu tego roku przesiedzieliśmy w wodzie o temperaturze 3 stopnie Celsjusza półtorej godziny. Dzięki tym treningom nie tylko poznaliśmy reakcje i zachowania naszych organizmów w sytuacjach awaryjnych, lecz przede wszystkim nauczyliśmy się z nimi współpracować - daje nam to wiedzę o nas samych i kolegach z zespołu. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym dlatego wierzymy, że najbliższa próba będzie bardzo udana – podsumowuje kielczanin.

Po co to wszystko?

Głównym celem Projektu VR jest poznawanie i badanie możliwości adaptacyjnych organizmu człowieka w skrajnych warunkach otoczenia, w tym warunków. Jest on realizowany poprzez prowadzenie badań i obserwacji oraz prowadzenie dokumentacji w ramach wieloetapowego projektu „Oswajamy Mróz” zorganizowanego i prowadzonego przez Valerjan Romanovski Team pod patronatem naukowym Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W ramach projektu do udziału i badań zaproszono przedstawicieli różnych środowisk: naukowców, ratowników, lekarzy, sportowców producentów branży odzieżowej, specjalistów z zakresu telemedycyny. Etap pierwszy miał miejsce w komorze termoklimatycznej Politechniki Krakowskiej, obecne przedsięwzięcie stanowi drugi etap „Projekt VR - Oswajamy Mróz”. Trzecim etapem będzie wyjazd zespołu do Jakucji i wyprawa rowerowa przez Góry Wierchojańskie, planowany termin - styczeń 2020 rok.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie