VI Piknik Rycerski w Ossolinie. Aktor Leszek Teleszyński z...

  VI Piknik Rycerski w Ossolinie. Aktor Leszek Teleszyński z berłem

  Małgorzata Płaza

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  VI Piknik Rycerski w Ossolinie. Aktor Leszek Teleszyński z berłem
  1/51
  przejdź do galerii

  ©Małgorzata Płaza

  Leszek Teleszyński odebrał w niedzielę w Ossolinie „Kryształowe Berło”, nagrodę przyznawaną aktorom za ich wybitne role w filmach kostiumowych i historycznych. Aktor został uhonorowany podczas VI Pikniku Rycerskiego.
  Leszek Teleszyński został wyróżniony za rolę Bogusława Radziwiłła w filmie „Potop”. Nagrodę przyznaną przez Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”, organizatora pikniku, wręczył wójt Klimontowa Marek Goździewski.
  Po odebraniu „Kryształowego Berła” aktor musiał wykonać dwa zadania nawiązujące do jego niezapomnianej roli. Ponieważ książę Radziwiłł był generałem artylerii koronnej, jednym z zadań było nabicie armaty, drugim zaś rozstrzygnięcie, kto został zwycięzcą odtworzonego pojedynku Andrzeja Kmicica i Bogusława Radziwiłła.

  W rozmowie z nami Leszek Teleszyński opowiadał o przygotowaniach do odegrania tego pojedynku w ekranizacji „Potopu”.
  - Przygotowywaliśmy się do niego dość długo. Zostaliśmy wezwani do wsi Wiszenka koło Kijowa, gdzie na rozlewisku mieliśmy kręcić zdjęcia. Podczas pojedynku spod kopyt końskich miało się rozbryzgiwać błoto. Jednak najpierw rozlewisko nie chciało dobrze wyschnąć. Zamiast trzech dni byliśmy pod Kijowem miesiąc i niczego nie nakręciliśmy. Potem rozlewisko wyschło za szybko. Ostatecznie scena pojedynku powstała na lotnisku pod Łodzią – wspominał Leszek Teleszyński.
  Aktor przewodniczył także jury Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania, zorganizowanego dla dzieci i młodzieży przez Szkołę Podstawową w Ossolinie. Uczestnicy czytali prozę Marii Dąbrowskiej.
  Na placu przy szkole odbywały się pokazy historyczne w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Zamku w Szydłowie oraz grupy KATANA z Tarnobrzega, odtwarzającej tradycje wojowników japońskich. Były również występy artystyczne uczniów z Ossolina i podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Klimontowie.

  Ponadto odbył się II Międzynarodowy Bieg Rycerski o Puchar Kanclerza Jerzego Ossolińskiego. Wystartowało w nim ponad 40 osób z regionu, ale także między innymi z Krakowa i Lublina. Wśród biegaczy były dzieci, młodzież i dorośli.
  Podczas pikniku kilka redakcji, wśród nich „Echo Dnia”, otrzymało Nagrodę imienia Kanclerza Jerzego Ossolińskiego za wnoszenie wkładu w zachowanie i promocję dziedzictwa kulturowego Ossolina.

  - Chcemy promować szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe Ossolina. Ossolin i jego historia jednoznacznie kojarzą się ze świetnością Rzeczpospolitej, czasami królów, rycerzy, oczywiście również z osobą kanclerza Jerzego Ossolińskiego, stąd w naszej miejscowości Piknik Rycerski i zbrojni oraz Kryształowe Berło, nagroda za role w filmach kostiumowych i historycznych – powiedział Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin”.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018