Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIII Święto Pieroga Świętokrzyskiego w Bobrzy. Przygotowano ich aż 20 tysięcy! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Iwona Rojek
Iwona Rojek
VIII Święto Pieroga Świętokrzyskiego, które odbyło się w niedzielę przy pięknej pogodzie na terenie ruin Zakładu Wielkopiecowego w Bobrzy w gminie Miedziana Góra zgromadziło setki smakoszy tego popularnego dania. Odbył się także konkurs na najlepsze pierogi, w którym wzięło udział dwanaście drużyn z różnych miejscowości. Wygrały pierogi z serem białym na słodko przygotowane przez koło Widełczanki z Widełek w gminie Daleszyce.

Można było skosztować takich pierogów, których nie robi się na co dzień, a gospodynie zaskoczyły przybyłych rozmaitym nadzieniem, jakie włożyły do ciasta. Uzyskały wspaniały smak.

Rekordzistkami stały się panie z koła „Piekoszowianie”, które ulepiły na konkurs aż siedem rodzajów pierogów. Teresa Domagała i Henryka Ciołak pochwaliły się, że mają pierogi z serem i szpinakiem, soczewicą i pieczarkami, kaszanką swojską z podrobami, z tartych ziemniaków i boczku wędzonego, z pasztetową, z podrobami i kapustą. Do wyboru do koloru.

Katarzyna Kozłowska z Koła Gospodyń Wiejskich „Modrzewianki” z gminy Nowa Słupia zachwalała pierogi z kaczką w środku oraz drugi rodzaj z jagodami i śmietaną. Z kolei Karolina Mazurska z Niestachowa serwowała gościom pierogi z borowikami.

Damian Sławski, wójt gminy Miedziana Góra cieszył się z tego, że "Święto Pierogów” z roku na rok zyskuje na popularności, przyciąga tłumy mieszkańców jego gminy ale też z całej okolicy, którzy chcą nie tylko spróbować smakowitych pierogów, wziąć przepisy na nie, ale także zrelaksować się na świeżym powietrzu.

- Widzę, że ludzie zajadają się pierogami i miło gawędzą – mówił z radością. - To prawdziwa gratka dla fanów pierogów. Tę imprezę zapoczątkował zespół „Bobrzanki” z Bobrzy oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Bobrzy. Potem przyłączało się do niej coraz więcej organizacji. Dziś bijemy rekord , zaplanowaliśmy wyprodukowanie 20 tysięcy pierogów - podkreślił wójt.

To, że impreza jest bardzo udana potwierdziły dwie kielczanki Zofia Frańczak i Bożena Czupryńska. – Pierogi były pyszne, zajadałyśmy się nimi – mówiły.

Przy kolejnych stoiskach spotkaliśmy „Bobrzanki”, a Aleksandra Buchcic znająca doskonale historię pierogów wspomniała, że ich stowarzyszenie przygotowało na konkurs pierogi z kapustą mięsem, a także ruskie. „Bolechowiczanie” z Krystyną Barycką na czele częstowały pierogami z mięsem i kapustą oraz ruskimi o oryginalnej recepturze. Sporo osób ustawiło się do stołów, przy których królowały „Chełmowianki”, a Wanda Zieja chętnie opowiadała o pierogach z nadzieniem z wątróbki z sosem marchewkowym. Przypadły do gustu dzieciom.

„Widełczanki”, jak opowiadała Magdalena Bernat zaproponowały pierogi z serem, maliną i jagodą oraz tradycyjne z kapustą i mięsem. Elżbieta Spurek, wraz z koleżankami , które reprezentowały Koło „Żurawinki” przygotowały tradycyjne pierogi z mięsem i skwarkami.

Halina Guzy z koła „Piekoszowianie” zdradziła, że do tego, aby pierogi były dobre, tak samo ważne jest ciasto jak i farsz.

– Ale najważniejsze jest to, żeby robić je z chęcią, wtedy serce do serca i wyjdzie miłość, czyli przepyszny pierog – śmiała się. – Często robimy też pierogi z kaszą jęczmienną, płuckami i wątróbką z drobiu, albo kaszą gryczaną, białym serem i gałką muszkatałową. Mają wyjątkowy smak.

Komisja sędziowska w składzie - znany kucharz Michał Markowicz- szef kuchni restauracji Da Vinci, bloger kulinarny Michał Skoczek i Leszek Jędrocha - zastępca szefa kuchni w hotelu Grafit miała nie lada orzech do zgryzienia.

W konkursie na najlepsze pierogi zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Wiejskich Widełczanki z Widełek gmina Daleszyce za pierogi z serem białym na słodko. Drugie miejsca dla Piekoszowian z Piekoszowa za pierogi chłopskie z tartymi ziemniakami i boczkiem; trzecie miejsce dla Bobrzanek z Bobrzy w gminie Miedziana Góra za pierogi ruskie z sosem serowym. Pozostałe zespoły dostały wyróżnienia i nagrody ufundowane przez gminę Miedziana Góra.

VIII Święto Pieroga Świętokrzyskiego w Bobrzy. Przygotowano ich aż 20 tysięcy! [WIDEO, ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: MISTRZOWIE AGRO| Wyjątkowe nagrody czekają na rolników, gospodynie, koła, agroturystki, sołtysów i sołectwa. KLIKNIJ I ZGŁOŚ

POLECAMY RÓWNIEŻ:

II Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Stawki dopłat i kluczowe działania PROW po 2021




II Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Potrzebna pomoc dla grup, wejście na półki marketów

II Świętokrzyskie Forum Rolnicze. KRUS przestrzegał rolników [zasady bezpiecznej pracy]



Z unii na świętokrzyską wieś. Tyle pieniędzy poszło



Chłop Roku i jego niespotykana uprawa warzywna [zdjęcia]



Najbardziej fotogeniczne zjawiska atmosferyczne. Zobaczcie zdjęcia i filmy



Rolnik szuka żony... A może ty szukasz kogoś jak on?



NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA. SPRAWDŹ, ZA CO DOSTANIESZ KARĘ



PLAN NAWOŻENIA AZOTEM – JAK SPORZĄDZIĆ


ZOBACZ TAKŻE:
II Świętokrzyskie Forum Rolnicze o dopłatach i stawkach pomocy z Unii Europejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie