Vive Tauron Kielce – Mieszkow Brześć 33:30 (14:14)

Paweł Kotwica, Elżbieta Święcka
Piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce awansowali do najlepszej ósemki Ligi Mistrzów. W rewanżowym meczu 1/8 pokonali białoruski Mieszkow Brześć 33:30. Pierwszy mecz kielczanie wygrali 32:28.

Vive Tauron Kielce - Mieszkow Brześć 33:30 (14:14)

Vive Tauron: Sego (1-60 min, 11 obron) – Strlek 5, Jachlewski – Jurecki 2, Chrapkowski, Bielecki 3 – Zorman 2 – Lijewski 2, Buntić 6 – Reichmann 5 (2), Cupić 3 (2) – Aginagalde 5, Kus.

Mieszkow: Pesić (1-48 min, 6 obron), Charapenka (48-60 min i na jednego karnego, 2 obrony), Patocki (na jednego karnego, 0 obron) – Razgor 4 – Kamyszyk, Atman – Nikulenkow 3, Tiumiencew 3 – Szyłowicz 2, Kristopans 5 – Baranow 5 (3) – Stojković 7, Szumak 1, Babiczew.

Karne. Vive Tauron: 4/4. Mieszkow: 3/4 (rzut Stojkovicia obronił Sego). Kary. Vive Tauron: 10 minut (Kus, Jachlewski, Bielecki, Chrapkowski, Jurecki po 2). Mieszkow: 6 minut (Razgor, Atman, Szumak po 2).

Sędziowali: S. Nikołow, G. Naczewski (Macedonia). Widzów: 4200.

Przebieg: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:4. 5:4, 5:6, 7:6, 7:7, 8:7, 8:8, 11:8, 11:9, 12:9, 12:10, 13:10, 13:11, 14:11, 14:14 – 15:14, 15:16, 19:16, 19:17, 21:17, 21:18, 22:18, 22:19, 23:19, 23:20, 25:20, 25:24, 27:24, 27:25, 28:25, 28:26, 29:26, 29:27, 30:27, 30:29, 31:29, 31:30, 33:30.

Kielczanie pewnie awansowali do ćwierćfinału, odnosząc dwa zwycięstwa nad Mieszkowem, chociaż w obu spotkaniach Białorusini pokazali się jako drużyna bardzo waleczna. – Ale wydaje mi się, że cały czas mieliśmy mecz pod kontrolą – mówił prezes kieleckiego klubu, Bertus Servaas.

Na ćwierćfinałowego rywala Vive Tauron musi poczekać do niedzieli, kiedy odbędzie się rewanżowy mecz pomiędzy SG Flensburg Handewitt a Montpellier Handball. Pierwsze spotkanie jednym golem wygrał Flensburg.

Rewanżowy mecz z Mieszkowem zapamiętamy jednak głównie z tego, jakie powitanie sprawili kieleccy kibice Rastko Stojkoviciowi, który grał w naszej drużynie w latach 2009-2013, a teraz jest zawodnikiem Mieszkowa. „Nasz Scyzoryk”, jak jest nazywany serbski obrotowy, ciągle cieszy się w Kielcach wielką sympatią. Wywieszono transparent z podobizną Stojkovicia i napisem „Witaj w domu”. Wielokrotnie skandowano jego nazwisko, a po meczu 34-letni Serb wbiegł na „młyn” i utonął w objęciach kibiców. – Nigdzie mnie tak nie witano, nawet w moim Belgradzie. Jestem szczęśliwy i bardzo wam dziękuję. Na transparent nie patrzyłem, lepiej było nie patrzeć… – mówił wyraźnie wzruszony. Ciepło został również przyjęty inny były gracz Vive w barwach Mieszkowa, Dmitrij Nikulenkow.

Podobnie jak w pierwszym meczu, Stojković był najlepszym strzelcem swojego zespołu w pierwszej połowie, zdobył w tym czasie większość ze swoich bramek (6 z 7). Do 40 minuty, kiedy zszedł z boiska oddał 10 rzutów, zarobił też dwa rzuty karne.

Mieszkow ani przez moment nie zrezygnował z walki o zwycięstwo, przez co kibice oglądali ciekawy, zacięty i stojący na dobrym poziomie mecz. W pierwszej połowie zespół z Kielc miał najlepszy okres między 14 a 27 minutą, kiedy zbudował trzybramkową przewagę. W tym czasie kielczanie nie dali się zbytnio skaleczyć, gdy przez minutę grali w podwójnym osłabieniu. Ale nieskuteczna gra w końcówce tej części gry sprawiła, że drużyna z Brześcia doprowadziła do wyrównania.

Po zmianie stron Mieszkow na chwilę wyszedł na prowadzenie (15:16 w 33 minucie), ale mistrzowie Polski odpowiedzieli serią czterech bramek i już do końca spotkania nie pozwolili rywalom nawet na remis. Dobrze spisywał się w kieleckiej bramce Marin Sego, do kontrataków biegał Manuel Strlek, skuteczny w ataku pozycyjnym był Denis Buntić, przez co nawet niedyspozycja rzutowa Michała Jureckiego (2 bramki na 9 prób) nie miała wielkiego znaczenia. W 48 minucie Vive Tauron prowadziło 25:20 i wydawało się, że Mieszkow za chwilę będzie na łopatkach. Ale drużyna trenera Siergieja Bebeszki wytrzymała końcówkę kondycyjnie, miała siłę, aby walczyć i po kolejnej serii nieskutecznych rzutów „żółto-biało-niebieskich” w 51 minucie było tylko 25:24. Białorusini złapali kontakt jeszcze raz, w 58 minucie (30:29), ale w ostatnich sekundach gospodarze nie popełnili już żadnego błędu.

Zapis relacji

KONIEC MECZU

33:30 - Kontra Vive. Strlek.

32:30 - I jesszcze Aguinagalde rzuca między nogami Pesicia.

31:30 - Kristopans z dystansu.

58'42" - Czas dla Brześcia.

31:29 - Cupić egzekwuje rzut karny.

Rzut karny wywalczył Aguinagalde.

30:29 - Niedokładne podanie do koła do Aguinagalde i z kontry dla Brześcia trafia Barnau.

30:28 - Szybko odpowiada Brześć. Tioumentsev.

30:27 - Aguinagalde.

Znów Reichmann w polu za Sego.

29:27 - Tioumentsev rzuca między nogami Sego.

29:26 - Buntić.

28:26 - Barnau pewnie egzekwuje rzut karny.

24'34" - 2 minuty kary dla Michała Jureckiego. I rzut karny dla Brześcia.

28:25 - Ależ bramka. Świetny rzut Cupicia po podaniu Bunticia.

55 minuta

27:25 - Kristopnas rzuca w dolny róg bramki Sego.

27:24 - Strlek z kontry.

26:24 - Buntić rzuca pod poprzeczkę.

25:24 - Szybka akcja gości. Ze skrzydła trafia Baranau.

Zorman zablokowany.

49'57" - Czas dla Vive.

25:23 - Kontra Brześcia. Razgor.

25:22 - Ekspresowe trafienie gości. Kristopans.

Buntić tym razem obok bramki.

50 minuta

25:21 - Tioumentsev po indywidualnej akcji,

25:20 - Buntić z dystansu.

24:20 - I właśnie wprowadzony za bramkarza Niemiec zdobywa bramkę.

Reichmann w polu w miejsce Sego.

23:20 - Barnau nie myli się z karnego.

45'25" - 2 minuty kary dla Piotra Chrapkowskiego. I rzut karny dla Brześcia.

23:19 - Trochę szczęśliwie, ale w siatce. Buntić.

22:19 - Potężny rzut Kristopansa.

45 minuta

22:18 - Aguinagalde trafia mimo trzech obrońców na plecach.

21:18 - Nikulenkau. Bardzo mocny rzut. Sego tylko schował głowę.

Sego od kilku minut jest nie do przejścia dla gości.

21:17 - Aguinagalde z koła.

Jurecki faulowany. Twardo grają w obronie Białorusini.

Sego po raz kolejny skutecznie interweniuje.

40 minuta

Znów pewny w bramce Sego, ale piłka dla gości.

20:17 - Na odpowiedź Vive nie trzeba było długo czekać. Zorman.

19:17 - Indywidualna akcja Kristopansa.

37'15" - Czas dla Brześcia.

19:16 - Kontra Vive. Strlek.

36'25" - 2 minuty kary dla Viacheslaua Schumaka. Błąd zmiany w drużynie z Brześcia.

Mocny rzut Nikulenki broni Sego.

18:16 - Pewny rzut Reichmanna z karnego.

Błąd w ataku gości. Kielczanie przed szansą na dwubramkowe prowadzenie.

17:16 - Lijewski.

35 minuta

Skutecznie w bramce Sego.

33'01" - 2 minuty kary dla Pavela Atmana.

16:16 - Napracował się teraz na kole Aguinagalde. Ale trafia. I jeszcze będzie kara indywidualna dla Brześcia.

15:16 - Baranau z karnego w pierwsze tempo.

Rzut karny dla Brześcia wywalczył Stojković.

Trochę chaosu w tym ataku kielczan, dwa rzuty, jeden obroniony, drugi w poprzeczkę. W końcu piłka jednak dla Vive i Jurecki rzuca niecelnie.

15:15 - Wyrównuje Stojković.

15:14 - Ależ trafienie Jureckiego.

Wracamy do gry. Przy piłce kielczanie.

II POŁOWA

PRZERWA

KONIEC I POŁOWY

Jeszcze kielczanie próbowali wyjść na prowadzenie, ale rzut w ostatnich sekundach zablokowany.

29'41" - Czas dla Vive.

Jachlewski ze skrzydła obroniony.

14:14 - Chwila dekoncentracji kielczan i mamy remis. Razgor.

14:13 - Razgor wykorzystuje stratę Bieleckiego i trafia z kontry.

Kielczanie znów nieskuteczni, ale odzyskują piłkę. Nie na długo. Kontra Brześcia.

14:12 - Shumak trafia po szybkiej akcji.

Bielecki obroniony.

Faul w ataku Tioumentseva.

14:11 - Buntić zaskoczył teraz swoim rzutem Pesicia.

13:11 - Stojković.

13:10 - Bielecki.

12:10 - Stojković kolejny raz znajduje sposób na Sego.

25 minuta

12:9 - Cupić z karnego w drugie tempo.

23'51" - 2 minuty kary dla Simona Razgora.

Rzut karny dla Vive wywalczył Zorman.

Strlek w polu w miejsce kieleckiego bramkarza.

Upomnienie dla Razgora.

11:9 - Rzut Atmana i poprzeczka pomaga kielczanom. Przy dobitce Stojkovicia Sego bez szans.

Jeszcze przez 45 sekund kielczanie w podwójnym osłabieniu,

22'31" - 2 minuty kary dla Karola Bieleckiego. A na parkiecie leży Nikulenaku.

11:8 - Buntić podwyższa prowadzenie.

Sego broni rzut Baranau ze skrzydła.

21'17" - 2 minuty kary dla Mateusza Jachlewskiego. Za faul na Kristopansie. Nie zgadzają się z tą decyzją kibice i mają rację.

10:8 - Bielecki. Piłka po koźle wpada pod poprzeczkę.

Kielczanie nie wykorzystują okazji w ataku, ale Sego broni rzut Kristopansa.

20 minuta

Sego broni rzut Stojkovicia z karnego.

9:8 - Bielecki pewnym rzutem pokonuje Pesicia.

Kielczanie rzucają obok bramki, ale w obronie tym razem są skuteczni.

Ucierpiał Aguinagalde. Chwila przerwy w grze.

15 minuta

8:8 - Cios za cios. Ekspresowo odpowiada Nikulenkau.

8:7 - Indywidualnie Zorman.

7:7 - Kielczanie w osłabieniu i szybka bramka dla Brześcia. Razgor.

12'49" - 2 minuty kary dla Mateusza Kusa.

7:6 - I jeszcze Strlek z kontry.

6:6 - Tak czarować tylko on potrafi. Reichmann ze skrzydła.

5:6 - Stojković znów pokonuje Sego.

Lijewski nieskuteczny w ataku i znów goście przed szansą wyjścia na prowadzenie.

5:5 - Drugie dziś trafienie Stojkovicia.

5:4 - Kontra Vive. Strlek.

10 minuta

4:4 - Jurecki. Nie do obrony.

3:4 - Nieudana próba kielczan w ataku i z kontry bramkę zdobywa Shylovich.

3:3 - Shylovich wyrównuje.

3:2 - Reichmann pewnie z karnego.

Rzut karny dla Vive. I jeszcze żółta kartka dla Kristopansa.

5 minuta

2:2 - Ekspresowa odpowiedź Vive. Reichmann.

1:2 - Nikulenkau.

1:1 - Lijewski wyrównuje.

0:1 - Stojković otwiera wynik spotkania. I jeszcze żółta kartka dla Lijewskiego.

I od razu skuteczną interwencją zaczyna spotkanie Sego.

Zaczynamy spotkanie. Atakują goście.

I POŁOWA

Spotkanie sędziują Slave Nikolom i Gjorgji Nachewski z Macedonii. Delegatem na mecz jest Peter Jansson ze Szwecji.