Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 2017 roku Kielce straciły mieszkańców. W powiecie kieleckim jest spory wzrost

Marzena Smoręda
Mieszkańcy Kielc i powiatu kieleckiego
Mieszkańcy Kielc i powiatu kieleckiego Urząd Statystyczny w Kielcach i urzędy gmin
Około tysiąca mieszkańców straciły łącznie w 2017 w porównaniu do 2016 roku Kielce i powiat kielecki. Kielce miały mniej o półtora tysiąca ludności, za to w powiecie przybyło około 600 osób.

Od 2016 roku w Kielcach z roku na rok szybko ubywa mieszkańców. W 2016 roku w porównaniu do 2015 roku spadek wyniósł około tysiąca osób. W 2017 roku w porównaniu do 2016 już aż 1494 mieszkańców!

Kielce mniejsze z roku na rok

Tempo demograficznej zapaści stolicy województwa przeraża, ale potwierdza czarne prognozy Urzędu Statystycznego w Kielcach, opracowane dla stolicy województwa, które przewidują, że przez następne 30 lat z miasta może jeszcze zniknąć prawie 57 tysięcy mie-szkańców.

Wyjazdy z Kielc wyhamują

Jak widzi ten problem prezydent Kielc Wojciech Lubawski?

- Moim zdaniem, mieszkańcy Kielc bogacą się i wyjeżdżają, by zamieszkać w gminach powiatu kieleckiego, a tu tylko pracują, uczą się. Dlatego ich ubywa. Oczywiście nadal wyjeżdżają za granicę, także na stałe. Proszę pamiętać, że nasze miasto zawsze miało wielu fachowców od budownictwa, a oni na Zachodzie są cenieni, dlatego tam pracują i mieszkają. Jestem jednak przekonany, że wyjazdy zagraniczne mocno wyhamują i tym samym smutne prognozy demograficzne po prostu się nie sprawdzą. Panuje dobra koniunktura na rynku - jest praca i są mieszkania. To z pewnością powstrzyma wiele osób przed emigracją z Kielc - mówi prezydent.

Powiat kielecki rośnie

Wyprowadzki z Kielc do powiatu kieleckiego były bardzo popularne w ostatnich latach, ale w 2016 roku nastąpił zwrot. W Kielcach ubyło mieszkańców, a powiat kielecki prawie nie zyskał na ich liczbie. Oznaczało to tylko jedno - emigrację ludności poza region. Jednak w ostatnim - 2017 - roku - powiat kielecki może pochwalić się znacznie - bo o około 600 osób - większą liczą mieszkańców w porównaniu do roku 2016.

Pod tym względem prym wiodą gminy Morawica, gdzie wprowadziły się w ubiegłym roku 282 osoby, w gminie Górno przybyło 147, a w Miedzianej Górze 137 mieszkańców. W sumie w 2017 roku w powiecie kieleckim mieszkało już 209 357 osób, czyli o 559 osób więcej ludności niż przed rokiem.

Miasto i gmina Morawica liderem wzrostu mieszkańców

Bardzo dobry wynik w demografii w gminie Morawica to efekt między innymi szybkiego rozwoju gospodarczego na tym terenie.

- Co roku sprowadza się tu z okolic, w tym w wielu przypadkach właśnie z Kielc, po około 200 osób, a atrakcyjne tereny inwestycyjne i dobry klimat dla biznesu ściągają w to miejsce firmy z terenu całej Polski. Jeśli są u nas tereny na inwestycje, dobry klimat dla mieszkańców i biznesu, nie może dziwić zainteresowanie lokowaniem się właśnie na naszym terenie- mówi z dumą burmistrz Marian Buras. Podkreśla jednak, że ostatni rok był naprawdę dobry dla gminy pod względem osiedlania się tutaj ludności.

- Przybyło nam prawie 300 osób! Mamy dla wszystkich wiele propozycji, ułatwień, a przede wszystkim znakomitą atmosferę - dodaje burmistrz.

Gminy na minusie

Są jednak gminy, w których mieszkańców ubyło. Najbardziej widać to w gminach Nowa Słupia - 89 osób oraz Chmielnik - 82 osoby i Raków - 45osób. Patrząc jednak na statystyki z 2016 roku, widać wyraźnie, że spadek ten jest dużo mniejszy niż przed rokiem.

Dlaczego w powiecie przybywa mieszkańców?

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zwraca uwagę na przeprowadzki mieszkańców Kielc do najbardziej atrakcyjnych gmin powiatu kieleckiego i sporo w tym racji, patrząc choćby na wzrost ludności w gminie Morawica. Prawie 300 nowych mieszkańców na tym terenie to przecież połowa ogólnej liczby wzrostu mieszkańców w powiecie.

Na kolejne około 300 osób mogła wpłynąć większa liczba urodzeń w 2017 roku w porównaniu do 2016, którą zaobserwować można w niektórych gminach, jak choćby w gminie Daleszyce, gdzie urodziło się o 48 dzieci więcej niż przed rokiem, Nowej Słupi, wzrost urodzeń o 25 dzieci czy gminie Piekoszów, w której na świat przyszło więcej o 19 dzieci w porównaniu do poprzedniego roku.

- Jest bardzo prawdopodobne że wzrost liczby urodzeń na tych terenach to efekt programu 500 plus, który skutecznie mógł zachęcić rodziny do podjęcia decyzji o kolejnym dziecku - mówi doktor Sławomir Pastuszka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 w Świętokrzyskiem. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów



QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny, wybierz miss studniówki

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski. Najważniejsze informacje z kraju

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie