Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bodzentynie złożyli hołd walczącym o niepodległość

red
Od 1998 roku dzień 27 września obchodzony jest na mocy Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jako Święto Polskiego Państwa Podziemnego. W ten sposób nawiązano do daty powstania w 1939 roku pierwszej konspiracyjnej organizacji niepodległościowej Służby Zwycięstwu Polski. Dla upamiętnienia tego faktu dzień ten uczniowie Gimnazjum imienia majora Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie i Szkoły Podstawowej w Leśnej poświęcili patriotycznemu wspomnieniu o walczących o niepodległość z niemieckim i sowieckim okupantem.

apalono znicze przy tablicy majora Jana Piwnika „Ponurego” w Gimnazjum w Bodzentynie. Następnie z Siekierna wyruszono na Polanę „Wykus” – ważne miejsce pamięci poświęcone żołnierzom Armii Krajowej walczącym w Górach Świętokrzyskich. Złożono kwiaty, zapalono znicze, zawiązano biało-czerwone kokardki na symbolicznej mogile Ludmiły Bożeny Stefanowskiej „Zjawy” poległej 28 października 1943 r., pomniku poświęconym żołnierzom AK z Grupy Warszawskiej, i kapliczce Matki Bożej Bolesnej na Polanie „Wykus”.
Prelekcje o powstaniu Polskiego Państwa Podziemnego i działalności oddziału majora Jana Piwnika „Ponurego” wygłosili profesor UJK Urszula Oettingen i Witold Comber. Uczennice Gimnazjum z Bodzentyna Natalia Cybula i Daria Kołodziejska odczytały referaty poświęcone działalności Armii Krajowej i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Przy ognisku odbyło się śpiewanie pieśni patriotycznych pod kierunkiem nauczyciela Gimnazjum Artura Kleczaja i uczennicy Eweliny Chaby.

Organizatorami obchodów było Gimnazjum imienia majora Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie oraz Stowarzyszenie Siekierno Nasz Ojczyzna. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Społecznej Rady Kultury Miasta i Gminy Bodzentyn: Kazimierz Wilkosz i Witold Comber, opiekunowie młodzieży, nauczyciele z Gimnazjum w Bodzentynie: dyrektor szkoły Danuta Kolasa, Mirosław Rubinkiewicz, Szymon Sikora, Jarosław Szczurek, Artur Kleczaj oraz ze Szkoły Podstawowej w Leśnej: Barbara Czernikiewicz i Piotr Kita.

Spotkanie przy znakach historii II wojny światowej, zapisanych w polskim krajobrazie, było dla uczestników ważną lekcją patriotyzmu, a zarazem wyrazem pamięci o walczących za wolność Ojczyzny.

ZOBACZ też: Telemagazyn - Uczestnicy TTBZ o gwiazdach, w które boją się wcielić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie