W Centrum Olimpijskim odsłonięta została tablica upamiętniająca setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Był też biskup Marian Florczyk

dor
W poniedziałek w Centrum Olimpijskim w Warszawie odsłonięta została tablica upamiętniająca setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. W uroczystości tej wziął udział między innymi ksiądz biskup Marian Florczyk z diecezji kieleckiej. Fot. Polski Komitet Olimpijski/Archiwum księdza Edwarda Plenia
W poniedziałek w Centrum Olimpijskim w Warszawie odsłonięta została tablica upamiętniająca setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. W uroczystości tej wziął udział między innymi ksiądz biskup Marian Florczyk z diecezji kieleckiej.

Jak informuje Polski Komitet Olimpijski w wydarzeniu tym uczestniczyli także ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, Danuta Dmowska – Andrzejuk – minister sportu, Ireneusz Raś – przewodniczący Sejmowej Komisji Sportu i Turystyki, sponsorzy Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, mistrzowie i medaliści olimpijscy oraz przyjaciele i członkowie Polskiego Ruchu Olimpijskiego.

- Spotykamy się w dniu szczególnym – w 100 lecie urodzin Jana Pawła II i w 15 rocznicę nadania Jego imienia Centrum Olimpijskiemu. 12 kwietnia 2005 roku – 10 dni po śmierci papieża – zarząd PKOl jednogłośnie podjął decyzję, że Jan Paweł II będzie patronem naszego centrum. Następnie 18 maja 2005 roku - w obecności ówczesnego prymasa Polski księdza kardynała Józefa Glempa, sportowców i Polskiej Rodziny Olimpijskiej - decyzja zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego stała się faktem. Spotykamy się zatem dokładnie w tym samym dniu, znów we wspaniałym – choć nieco mniejszym z uwagi na obecną sytuację - gronie przyjaciół ruchu olimpijskiego i polskiego sportu – powiedział Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego otwierając uroczystość w Centrum Olimpijskim.

Jan Paweł II nie bez powodu jest patronem Centrum Olimpijskiego. Sport był niezwykle ważny w Jego życiu. Uprawiał kajakarstwo i narciarstwo – nie tylko w młodości, ale także wtedy gdy był już biskupem Rzymu. Zawsze pamiętał też o sportowcach i powtarzał, że otacza ich ogromnym szacunkiem. Podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku – dokładnie 6 czerwca w Elblągu – papież Jan Paweł II pozdrowił sportowców i wszystkich ludzi związanych ze sportem i skierował do nich następujące słowa:

„Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, który zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić.”

I właśnie te słowa znalazły się na pamiątkowej tablicy odsłoniętej w Centrum Olimpijskim.

- Jan Paweł II jako człowiek był dla sportowców i sportu niezwykle życzliwy, widział w nim wartość, która procentuje w codziennym życiu. A najlepszym dowodem kim dla Was jest i był jest jego patronat i Jego imię nadane Centrum Olimpijskiemu – podkreślił Ksiądz kardynał Kaźmierz Nycz.

- Jan Paweł II nie tylko uprawiał sport, ale też bardzo się nim interesował. Zawsze kibicował polskim sportowcom i wspierał ich duchowo. W dniu kiedy został Papieżem Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski i spotkania z himalaistką Jan Paweł II powiedział: „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko” – przypomniała minister sportu Danuta Dmowska – Andrzejuk.

Z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II Muzeum Sportu i Turystyki przygotowało okolicznościową wystawę papieskich pamiątek związanych ze sportem. Od 2016 roku w Muzeum znajduje się kajak, na którym Karol Wojtyła pływał po polskich jeziorach podczas swoich wypraw ze studentami - informuje Polski Komitet Olimpijski.

EURO 2020: Kiedy zagramy, jeśli awansujemy?

Wideo

Dodaj ogłoszenie