Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ciągu roku w Świętokrzyskiem wydano około 10 tysięcy kart leczenia onkologicznego

Luiza Buras-Sokół
W Świętokrzyskiem wystawiono 10194 karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.
W Świętokrzyskiem wystawiono 10194 karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Ponad 10 tysięcy kart diagnostyki i leczenia onkologicznego wydano w województwie świętokrzyskim od początku 2015 roku do połowy lutego 2016 roku. Blisko 60 procent takich dokumentów wydano w samym tylko Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia i świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, od początku wejścia w życie tak zwanego pakietu onkologicznego gwarantującego pacjentom szybszy dostęp do diagnostyki i terapii onkologicznej, w Świętokrzyskiem wystawiono pacjentom 10194 karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, co stanowi 4 procent w skali kraju. Najwięcej - aż 3124 karty wydano w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, 2973 karty wystawiono pacjentom w szpitalach w ramach kontynuacji leczenia rozpoczętego przed styczniem 2015 roku, 2325 kart wypisali lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, a 1772 karty wystawiono pacjentom, którzy trafili do szpitali w ciągu 2015 roku i do połowy lutego 2016 roku. Świadczeń z zakresu pakietu onkologicznego udzielały w naszym województwie 203 placówki opieki zdrowotnej (w tym 172 poradnie podstawowej opieki zdrowotnej, 20 szpitali).

- Rekordzistą pod względem liczby wydanych kart jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii - 6016 kart, co stanowi blisko 60 procent wszystkich kart wystawionych w województwie - informuje Izabela Opalińska, rzeczniczka prasowa centrum onkologii w Kielcach. Wśród placówek medycznych z dużą liczbą wydanych kart znalazł się również Wojewódzki Specjalistyczny Szpital iminia Świętego Rafała w Czerwonej Górze (418 kart) i Zespół Opieki Zdrowotnej w Końskich (308 kart).

Jak informuje profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, Świętokrzyskie należy do regionów o niskiej zapadalności na nowotwory. - Rocznie notujemy około 5400 nowych zachorowań. W porównaniu z 2012 rokiem obserwowany wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe ogółem wyniósł 249 przypadków, to jest 4,8 procent. Jednocześnie maleje liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych. W porównaniu z 2012 rokiem liczba zgonów była niższa o 118, czyli o 3,6 procent.

Do najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Świętokrzyskiem należą: rak płuca, gruczołu krokowego, jelita grubego i pęcherza moczowego u mężczyzn oraz rak piersi, jelita grubego, trzonu macicy i płuca u kobiet.
Ogółem w Polsce wydano 255 683 karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, najwięcej w województwie mazowieckim (41566, co stanowi 16 procent wszystkich kart wydanych w Polsce) i śląskim (32 900 – 12,9 procent), najmniej – w podlaskim (3556 – 1,4 procent) i lubuskim (4 294 – 1,7 procent).
Luiza Buras-Sokół

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie