Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Cisowniku możesz obejrzeć niezwykłą zagrodę. Dowiesz się tu niemal wszystkiego o życiu dawnej wsi

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Andrzej i Stanisław Sosnowscy prezentują, jak dawniej ostrzyło się topór
Andrzej i Stanisław Sosnowscy prezentują, jak dawniej ostrzyło się topór Marzena Kądziela
Andrzej Sosnowski wieś i jej tradycje kocha ponad wszystko. Nic więc dziwnego, że irytuje go kostka brukowa na podwórku przy zagrodzie, czy wymyślne, typowo miejskie projekty domów. Aby zachować to, co przemija, zaprasza do swojego gospodarstwa agroturystycznego w malowniczym Cisowniku w gminie Smyków. Tu, szczególnie dzieciaki, otwierają buzie ze zdziwienia, że mleko czy chleb nie powstają w... sklepie.

Gospodarstwo “Pod sosnami” w Cisowniku prowadzi Andrzej Sosnowski, ale faktycznie pomaga mu cała rodzina, nie tylko żona Elżbieta czy córka Renata. Bo całe przedsięwzięcie narodziło się z rodzinnej więzi Sosnowskich.

- Jest nas ośmioro rodzeństwa: Halina, Adam, Genowefa, Stanisław, Mirosław, Piotr, Andrzej i Grzegorz - mówi pan Andrzej. - Rodzice wychowali nas w szacunku do siebie, sąsiadów, swojej rodzinnej wsi. Po szkole rozjechaliśmy się po Polsce, ale zawsze w wakacje zjeżdżaliśmy do Cisownika. A spotkaniom towarzyszyły i towarzyszą nadal tradycyjne pieśni, taniec, opowieści o dawnym życiu na wsi. Podobnie jak my, spotykało się tu wiele rodzin z Cisownika. I tak, w roku 2002 narodziło się święto “Dni Cisownika”. 27 i 28 lipca 2002 roku przyjechało do naszej niewielkiej wioski około 700 osób rodzinnie i przyjacielsko powiązanych z Cisownikiem. Nie tylko się doskonale bawiliśmy, ale wyciągaliśmy ze starych komór i stodół rolniczy czy domowy sprzęt ożywiając dawne życie wioski. Brat Stanisław ułożył nawet hymn “Do Cisownika wróć”. I tak co roku staramy się jeden letni dzień poświęcić życiu dawnych cisowiaków.

Rodzinę Sosnowskich szersze grono zobaczyło na pierwszych edycjach powiatowego święta Kuźnice Koneckie. Widzowie podziwiali świetnie zorganizowaną zagrodę, w której toczyło się wiejskie życie. Mężczyźni młócili zboże cepami, piłowali drewno, klepali kosę, kobiety prały za pomocą tarki, tkały chodniki, wypiekały chleb, robiły masło w maślnicy. Tak się to publiczności spodobało, że Sosnowscy z pomocą sąsiadów z Cisownika stworzyli grupę, która dotąd jeździ po całej Polsce pokazując pracę dawnej świętokrzyskiej wsi. Bywają na festynach zarówno nad morzem, w górach jak i w centralnej Polsce. Kiedyś jeździli z dziećmi, teraz dołączyła do nich liczna grupa wnucząt.

Do Cisownika od kilku lat przybywają już nie tylko członkowie rodzin i przyjaciele cisowiaków. Do gospodarstwa pana Andrzeja przyjeżdżają wycieczki odwiedzające świętokrzyskie. - Dzieci, szczególnie te z dużych miast, wyjeżdżają niekiedy oszołomione - śmieje się Andrzej Sosnowski. - Bo dowiadują się, że powstanie chleba rozpoczyna się od małego ziarenka, że do wytworzenia masła potrzebne jest mleko, a mleko pochodzi od krowy. My tu wszystko pokazujemy w naszej zagrodzie.

Warto dodać, że jest to autentyczna zagroda, w której dorastali Sosnowscy. - To prawda, w tej stodole nasza siostra miała 45 lat temu swoje wesele - śmieje gospodarz. - Dwa lata temu, także na tych deskach, bawiliśmy się na weselu mojej córki.

Gdy do Cisownika ma przyjechać wycieczka, brat Andrzeja Stanisław wsiada w Końskich na rower i udaje się do rodzinnej zagrody. Pan Stanisław, multiinstrumentalista, śpiewak ludowy, akompaniujący takim zespołom jak Korniczanka czy Rogowianka, grający w Kapeli Jaśki, ale także solo, wie chyba wszystko na temat dawnej muzyki. Pokazuje gościom własnoręcznie zrobioną basetlę wykonaną zgodnie z dawnymi technikami. Chroni przed zapomnieniem dawne pieśni kieleckie, ale układa także nowe z dowcipnymi, często aktualnymi tekstami.

- To, co robimy, robimy z wielkiej pasji i miłości do wsi - dodają Andrzej i Stanisław. - Gdyby nie tacy “wariaci” jak my, już nikt by nie wiedział, jak klepało się kosę, jak mełło ziarno w żarnach na mąkę, jak zagniatało się ciasto na chleb czy jak za pomocą kijanek prało się pranie nad rzeką. To wszystko jeszcze można u nas w Cisowniku zobaczyć.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: Wypadek w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie