Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek, 16 września sesja Rady Miasta. Radni zajmą się finansami, Koroną Kielce i działkami [TRANSMISJA]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Radni zdecydują, czy udzielić Koronie Kielce poręcznie na wzięcie kredytu na 6 milionów złotych, zajmą się sprzedażą działki w centrum Kielc, zmianami w uchwale dotyczącej funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miasta, czy ustaleniem maksymalnych opłat za przejazd taksówką. Zapraszamy na transmisję na żywo. Początek o godzinie 9.

15.40
Miasto poręczy kredyt Koronie Kielce, bo 19 radnych zagłosowało za, 1 wstrzymał się od głosu a 5 radnych nie oddało głosu.
13.59

Marcin Stępniewski pytał, dlaczego forsowany jest wniosek o poręczenie kredytu? Lepszym rozwiązaniem jego zdaniem byłoby udzielnie klubowi pożyczki przez miasto.- Klub nie musiałby spłacać odsetek, które wyniosą za cztery lata ponad 500 tysięcy złotych. Jakie są przeciwwskazania, abyśmy podjęli tańszą decyzje dla miasta czyli dokapitalizowanie klubu – mówił.

Który wariant jest korzystniejszy dla miasta - dokapitalizowanie miejskiej spółki, jaką jest Korona czy poręczenie kredytu i czy po udzieleniu zgody na poręczenie prezydent może ją wykorzystać dla innych spółek – dopytywał Kamil Suchański, przewodniczący klubu Bezpartyjni i Niezależni).

Radna Anna Myślińska (Koalicja Obywatelska) podkreśliła, że miasto nie ma pieniędzy, żeby dać je Koronie. - Skąd miasto ma wziąć te pieniądze, przecież nie ma ich w budżecie , też musiałoby zaciągnąć kredyt – mówiła.

Poparł ją Michał Braun, przewodniczący Klubu KO – Żeby dać te pieniądze to miasto musiałoby zaciągnąć kredyt, to byłaby kuriozalna sytuacja. Jeśli spółka chce się rozwijać za pomocą mechanizmów rynkowych a nie wyciągać publiczne pieniądze, to jest to dobry kierunek i należy mu przyklasnąć. Idealną sytuacją byłoby, gdybyśmy nie musieli dawać ani poręczenia ani pieniędzy ale wówczas spełni się czarny scenariusz upadku klubu – dodał.

Przedstawiciel klubu Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kisiel także przekonywał, że przekazanie pieniędzy Koronie przez miasto nie jest dobrym rozwiązaniem i należy poprzeć wniosek prezesa o poręczenie kredytu.

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Katarzyna Czech-Kruczek przypomniała, że miasto nie może zaciągnąć kredytu dla Korony, bo to nie jest zadanie własne gminy.

Radny Stępniewski nie zgadzał się z jej argumentami. Wyjaśnił, że pożyczka jest korzystniejsza niż poręcznie, które jest najdroższą formą, na której zarobi bank.
- Nie musimy pożyczać 6 mln zł w tym roku, bo tyle teraz klub nie potrzebuje. Możemy pożyczkę podzielić na transze. To jest korzystniejsze. Jeśli udzielimy poręczenia to musimy w budżecie miasta zamrozić 6,4 mln zł, ta kwota będzie malała w miarę spłaty zadłużenia. Jeśli udzielmy pożyczkę to zabezpieczymy 6 mln złotych w budżecie ale odsetki, które będzie spłacał klub będą wracały do miasta- tłumaczył Stępniewski.

12:51
Po przerwie radni przegłosowali zmiany w budżecie, 15 było za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu a 2 nie oddało głosu.
Teraz rani zajmują się uchwałą o poręczeniu kredytu, Który chce zaciągnąć 6 milionów złotych kredytu.
12:16
Dodatkowe ponad 30 milionów złotych potrzeba na edukację do końca roku, radni dziwili się, dlaczego tak duża kwota nie została ujęta przy planowaniu budżetu na ten rok. Chcieli uzyskać szczegółowe dane od władz miasta , na co te pieniądze są potrzebne.

- Nie da się wszystkiego przewidzieć przy planowaniu budżetu a nawet na początku roku, którego wydatki dotyczą. Niektóre dane mamy dopiero w kwietniu a inne we wrześniu - wyjaśnił Piotr Łojek, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta. - Na przykład teraz wiemy, że odbędzie się 7400 godzin dodatkowych zajęć. Mamy ogromną rzeszę uczniów cudzoziemców, głównie ze wschodu, których też nie mogliśmy przewidzieć w ubiegłym roku. Jest ich już około tysiąc w szkołach podstawowych, średnich i internatach.

Dyrektor Grzegorz Staszewski wyjaśnił, że MZD wyda dodatkowy milion złotych na utrzymanie porządku w pasach drogowych.

Rosnącymi cenami gazu i prądu wyjaśnił potrzebę dodatkowych pieniędzy Przemysław Chmiel, dyrektor MOSiR. - Na początku roku rozstrzygnęliśmy przetarg na dostawę prądu, ceny wzrosły o 20-30 procent, zależnie od obiektu i taryfy. Jesteśmy też po przetargu na dostawę gazu, cena też wzrosła o 30 procent. Oszczędności przesunęliśmy na pokrycie rachunków, także pieniądze z bieżących wydatków i teraz potrzebujemy ich na utrzymanie – dodał.

Dodatkowe wydatki - 35 tysięcy złotych na promocję wyjaśnił Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Przedsiębiorczości . Pieniądze są potrzebne między innymi na zakup gadżetów i spotu promocyjnego, który będzie można wykorzystać na przykład na fb oraz wydanie przewodnika po Kielcach, który oprowadzałby po mieście poprzez sztukę.

- Co my chcemy promować ? Wszystko się sypie, drogi, chodniki, ścieżki rowerowe. Ludzie przyjadą i poczują się oszukani tym filmem. Najpierw urządźmy to miasto a potem promujmy – stwierdził radny Maciej Bursztein (BiN).

Po przerwie, która potrwa do godziny 12.37 radni będą głosować zmiany w budżecie

10:28
Marcin Stępniewski z Klubu Radnych PiS zaapelował, aby rezolucja nie była wprowadzana do porządku obrad dzisiejszej sesji.
- Nie powinna się znaleźć w porządku obrad z prostej przyczyny, wnioskodawca u mieścił w jej treści zapis, że samorząd nie powinien się angażować w spory ideologiczne - mówił.

Większość radnych jednak uznała inaczej, 14 było za wprowadzeniem rezolucji do porządku obrad, 10 przeciwko a jeden radny nie oddał głosu. Ten punkt obrad został umieszczony na końcu porządku.

Po blisko 1,5 godzinie obrad, przerwy trwały około 50 minut radni przyjęli porządek obrad.

9:45
Oto treść proponowanej rezolucji:

W związku ze wstrzymaniem przez Komisję Europejską wypłaty środków finansowych z programu REACT-EU dla Województwa Świętokrzyskiego oraz bardzo realną groźbą zawieszenia negocjacji dotyczących programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027” apelujemy do władz samorządowych Województwa Świętokrzyskiego o jak najszybsze uchylenie uchwały w sprawie „sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym" przyjętej 19 czerwca 2020 roku przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Nie ma bowiem żadnych wątpliwości, iż działania Komisji Europejską są formą retorsji wobec przyjęcia przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego tak zwanej deklaracji „anty-LGBT”.
Jako samorząd Miasta Kielce – miasta, które od kilkunastu lat rozwija się dzięki funduszom europejskim - wyrażamy głębokie zaniepokojenie z powodu zastopowania procesu rozpatrywania wniosków w ramach programu REACT-EU. Nie możemy dopuścić do utraty środków w wysokości 16 milionów euro, bowiem spowoduje to znaczące szkody dla gospodarki naszego regionu, a także sektora ochrony zdrowia. W przypadku województwa świętokrzyskiego nawet ewentualne opóźnienie wypłaty pieniędzy odbije się negatywnie na sytuacji społeczno-gospodarczej.
Dlatego wzywamy władze Samorządu Województwa Świętokrzyskiego do wycofania uchwały „anty-LGBT”. Brak reakcji ze strony Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego może skutkować dalszymi krokami Komisji Europejskiej, w tym blokadą środków finansowych z regionalnego programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027” o budżecie blisko 1,4 miliarda euro.

UZASADNIENIE
Domeną działalności samorządu jest kreowanie dobrych warunków do życia dla mieszkańców oraz rozwoju gospodarczego. Przyjęta przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego tak zwana uchwała „anty-LGBT” będąca w istocie deklaracją światopoglądową w żaden sposób nie przekłada się na przyspieszenie procesów związanych z budową dobrobytu mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Wręcz przeciwnie – funkcjonowanie uchwały w obrocie prawnym prowadzi do uszczuplenia środków finansowych dla regionu, co znacząco utrudni realizację niezbędnych inwestycji. Skutki najmocniej odczują mieszkańcy województwa – przedsiębiorcy, pacjenci, seniorzy. Treści zawarte w tak zwanej uchwale „anty-LGBT” nie mają charakteru prawa miejscowego, nie tworzą nowego porządku prawnego, nie nakładają żadnych zobowiązań na Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. W naszej opinii przedmiotowa uchwała niczego nie wnosi, a może wyrządzić bardzo wiele szkód dla regionu świętokrzyskiego i jego mieszkańców. Co do zasady samorząd nie powinien angażować się w spory na tle światopoglądowym. Zadaniem samorządu jest organiczna praca na rzecz lokalnej społeczności – wszystkich jej członków bez względu na kolor skóry, wyznawaną religię, płeć, poziom zamożności, miejsce zamieszkania, preferencje polityczne czy orientację seksualną.

9:27
Kamil Suchański, przewodniczący klubu Bezpartyjni i Niezależni w pierwszych minutach sesji złożył rezolucję w sprawie uchwały dotyczącej LGBT przyjętej przez samorząd województwa, w której radni apelują o wycofanie jej , bo może wyrządzić wiele szkód dla regionu.
Wyjaśnił, że to się wydarzyło dotyczy także naszego miasta, ponieważ Unia Europejska wstrzymała wypłatę pieniędzy między na likwidację kotłowni przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Michał Braun, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej dodał, że jego klub przygotował podobny wniosek ale w formie apelu. - Nie będziemy go zgłaszać w takiej sytuacji – mówił.

KLIKNIJ I OGLĄDAJ TRANSMISJĘ

Co jeszcze na sesji? Czytaj więcej:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie