Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek włoszczowscy radni zdecydują o przekazaniu pieniędzy na odnowienie figury świętego Floriana. Zobacz transmisję sesji

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Nie wiadomo czy wzniesiony w XVIII wieku, na rozdrożu obecnych miejskich ulic Partyzantów, Kusocińskiego i Różanej we Włoszczowie, pomnik świętego Floriana przechodził renowację. Mocno przybrudzony, w wielu miejscach pokryty zielonym nalotem. Spore szkody spowodowały warunki atmosferyczne – działania promieni słonecznych i opady, które doprowadziły do dużych zniszczeń. Pojawiło się sporo ubytków na cokole i w podstawie pomnika.

Jak już pisaliśmy, o renowację figury postawionej w miejscu dawnego modrzewiowego kościoła świętego Jakuba (pierwszego w grodzie, istniał do połowy XVII wieku) upomniał się kilka dni temu, 31 marca, miejski radny Zbigniew Woldański. Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek zdecydował, że rycerza odnowi gmina, ponieważ święty nie znalazł się w rejestrach świętokrzyskiego konserwatora zabytków.

Od ręki zostały zweryfikowane budżetowe plany - zamiast montażu wentylacji w magistracie można będzie uratować Floriana. W najbliższy czwartek, 7 kwietnia, podczas sesji nadzwyczajnej, radni miejscy podejmą decyzję o przekazaniu na ten cel 60 tysięcy złotych. Początek sesji we włoszczowskim magistracie o godzinie 9. KLIKNIJ I OGLĄDAJ TRANSMISJĘ SESJI WŁOSZCZOWSKIEJ RADY MIEJSKIEJ

- Włoszczowa ma dwa pomniki patrona strażaków. Drugi znajduje się w Rynku. Figura została ustawiona w 1821 roku, po okresie pożarów, jakie niszczyły zwłaszcza drewniane zabudowania. Była odnawiana kilkakrotnie, między innymi25 lat temu, a ostatnio w ramach rewitalizacji centrum miasta - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

Figury Świętego Floriana stawiano w miejscowościach dotkniętych dotkliwymi pożarami. Im większy pożar, tym okazalszy pomnik. Figury świętego spotykamy tam, gdzie święty Florian był patronem miasta, funkcjonowały huty i inne zakłady wykorzystujące w technologii ogień.

Wygląd i strój Floriana ulegały zmianom. Początkowo był przedstawiany jako starzec w rzymskiej tunice i jako książę, od XII wieku ze sztandarem, od XIII wieku jako rycerz w czerwonym płaszczu. W XV wieku dodano mu tarczę i miecz ozdobione malowanym czerwonym krzyżem (na znak, że jest żołnierzem Chrystusa). Pod koniec XV wieku w związku z rozwijającym się kultem Floriana jako patrona od pożaru jego atrybutami stały się: naczynie z wodą, dom i kościół w płomieniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie