Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czynie niepodległościowym - uczniowie z Czarnocina posprzątali cmentarz choleryczny [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Czarnocinie, pod opieką nauczyciela historii Krzysztofa Nurkowskiego, w czynie niepodległościowym sprzątali zaniedbany cmentarz choleryczny z XIX wieku.
Uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Czarnocinie, pod opieką nauczyciela historii Krzysztofa Nurkowskiego, w czynie niepodległościowym sprzątali zaniedbany cmentarz choleryczny z XIX wieku. Archiwum szkoły
"Nie tylko marsze, pomniki, flagi i sztandary... Mundur na nim szary" - pisał poeta Jan Lechoń o Marszałku Józefie Piłsudskim. Uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej imienia Batalionów Chłopskich w Czarnocinie uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w oryginalny i... praktyczny sposób. Posprzątali "zapomniany przez Boga i ludzi" XIX-wieczny cmentarz choleryczny.

Cmentarz znajduje się w samym środku Czarnocina - dziś to miejsce zupełnie zapomniane. Duży, drewniany krzyż z biegiem lat zgnił i padł. Mieszkańcy urządzili na tym terenie "dzikie" wysypisko śmieci.

- O historii cmentarza cholerycznego niewiele wiadomo. W zapiskach ziemianina z Michałowic, zmarłego w 1912 roku i pochowanego w Stradowie jest wzmianka, że epidemia cholery przeszła przez nasz teren pod koniec XIX wieku - mówi Krzysztof Nurkowski, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Czarnocinie, który był inicjatorem czynu niepodległościowego ósmoklasistów.

"Uzbrojona" w plastikowe worki na śmieci grupa nastolatków - wraz z opiekunem - ruszyła w teren. Piękna, słoneczna pogoda zachęcała do sprzątanie, a pracy było aż nadto. Na opuszczonym cmentarzu cholerycznym, przez lokalnych prześmiewców nazywanym "laskiem bulońskim", walały się wyrzucone puszki, butelki, stare buty, ubrania, artykuły gospodarstwa domowego. Ba, nawet... wielkie opony.

- Uważam, że zrobiliśmy dobry uczynek dla naszego rejonu. Powinniśmy pamiętać o takich miejscach - podkreśla ósmoklasista Krystian Kwiecień.

- Może się nie najlepiej uczymy, ale potrafimy dać z siebie wszystko, gdy się od nas wymaga zaangażowania w pracy na rzecz naszej szkoły i wioski - wtóruje Kuba Szufranowicz.

- Musimy dokończyć nasze działania. Powinniśmy przynieść odpowiednie narzędzia, aby ten teren prawidłowo, do końca posprzątać - podsumowuje akcję Marcel Mucha.

Wiemy zatem, że będzie druga odsłona czynu niepodległościowego uczniów z Czarnocina. Cmentarz choleryczny to miejsce, które zasługuje na naszą pamięć i szacunek.

- Bardzo cenna inicjatywa. Dziękuję uczniom i nauczycielowi historii, dziękuję rodzicom, którzy wyrazili zgodę na tak niekonwencjonalną lekcję historii i wiedzy o społeczeństwie dla swoich dzieci. Mamy piękną małą ojczyznę, ciągle musimy odkrywać jej piękno i historię - podkreśla dyrektor szkoły Agata Lalewicz. - Cmentarz choleryczny w Czarnocinie jest jednym z takich zapomnianych i wstydliwych miejsc.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WAŻNE DATY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie