Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W dawnej fabryce żelaza w Maleńcu powstanie punkt stomatologiczny. Ma być bezboleśnie [Prima aprilis]

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Niecodzienny sposób na walkę z próchnicą i chorobami zębów proponuje Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, przy którym wkrótce uruchomiony zostanie muzealny punkt stomatologiczny. O pomyśle tym rozmawiamy z Maciejem Chłopkiem, dyrektorem Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu.

- Skąd pomysł na świadczenie tego rodzaju usług?
Maciej Chłopek: - Panie Redaktorze! Zgodzi się pan ze mną, że jako pacjenci mamy coraz większy problem, by dostać się do stomatologa. W ostatnich latach czas oczekiwania na wizytę znacznie się wydłużył, dotyczy to również tzw. pacjentów bólowych. A w ich przypadku, jak wiemy, czas odgrywa znaczącą rolę.

- Czy jesteście przygotowani do świadczenia tego rodzaju usług?
Bez wątpienia. Mamy wszystko, co potrzeba, w tym niezbędne instrumenty i narzędzia, takie jak bory, przecinaki, obcęgi, igły kuśnierskie i sznury do krępowania. Będzie też specjalny stołek wybity gwoździami, zapobiegający kręceniu się pacjentów podczas zabiegu. Jeśli chodzi o materiały, stawiamy na ekologię. Będziemy używać tylko tych naturalnych, w tym bobrzych zębów, których mamy pod dostatkiem. Te właściwie obrobione i osadzone w zębodole mogą być ozdobą niejednego uśmiechu.

A co z wykwalifikowaną kadrą?
Zatrudniamy niezwykle utalentowanego kowala, który posiada wieloletnie doświadczenie, chociażby w tarnikowaniu i wyrywaniu wilczych zębów u koni. W trudniejszych przypadkach, wymagających zastosowania skomplikowanych metod leczniczych zwoływane będą konsylia z udziałem przedstawicieli Muzeum Stomatologii w Częstochowie. Wierzę jednak, że nasza kadra doskonale sobie poradzi ze wszystkimi wyzwaniami, jakie napotkamy.

- Trudno nie zapytać o wymiar finansowy całego przedsięwzięcia...
Myślę, że te skromne środki przeznaczane na opiekę stomatologiczną w kraju, akurat nam pozwolą na podjęcie działalności z pełnym rozmachem. Aktualnie jesteśmy na etapie negocjacji wysokości refundacji ze środków publicznych za wykonywane zabiegi. Niedługo więc będę mógł podać więcej szczegółów w tej sprawie. Nie ukrywam jednak, że liczymy, iż potencjalne wpływy z planowanej działalności pozwolą nam na realizację szeregu innych, równie ambitnych przedsięwzięć, chociażby w zakresie edukacji i kultury.

A co z komfortem pacjentów? Wszyscy wiemy, że zabiegi stomatologiczne nie należą do najprzyjemniejszych, zwłaszcza jeśli o ekstrakcję?
- Tak to dla nas jeden z priorytetów. Liczy się przede wszystkim krótki czas zabiegu, przy jak najmniejszym bólu. I to będziemy się starać zapewnić. Dodam jeszcze, że przed kilkoma dniami zgłosił się do nas przedstawiciel znanych zakładów gorzelniczych, zainteresowanych dostarczaniem tradycyjnych środków znieczulających. Będzie więc bezboleśnie, ale i smacznie.

Kiedy planujecie przyjąć pierwszych pacjentów?
Jeśli wszystko uda nam się zrealizować zgodnie z planami, pierwszych pacjentów planujemy przyjąć wiosną tego roku. Oczywiście tych z bólem zapraszamy już dziś.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W dawnej fabryce żelaza w Maleńcu powstanie punkt stomatologiczny. Ma być bezboleśnie [Prima aprilis] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie