Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Bogoria pamiętano o ofiarach Powstania Styczniowego i bitwie pod Szczeglicami. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
W uroczystościach na Rynku w Bogorii, poczty sztandarowe OSP z gminy Bogoria, pod dowództwem komendanta gminnego druha Mariusza Domagały.
W uroczystościach na Rynku w Bogorii, poczty sztandarowe OSP z gminy Bogoria, pod dowództwem komendanta gminnego druha Mariusza Domagały. Paulina Majczak/Gmina Bogoria
W niedzielę, 29 stycznia w gminie Bogoria upamiętniono 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego oraz 159. rocznicę bitwy pod Szczeglicami.

W gminie Bogoria pamiętali o bohaterach

Uroczystości rozpoczęły się na rynku w Bogorii, gdzie odegrano hymn państwowy oraz podniesiono flagę państwową na maszt. Było to pierwsze uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt w gminie Bogoria w ramach rządowego projektu „Pod biało-czerwoną” pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

O godzinie 10:30 komendant gminny Związku Ochotniczych Straż Pożarnych w Bogorii druh Mariusz Domagała wprowadził poczet flagowy oraz poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy. Aktu podniesienia flagi dokonał poczet flagowy wystawiony przez jednostkę z Jurkowic. Po odegraniu hymnu wójt gminy Bogoria, Marcin Adamczyk przywitał zgromadzonych gości oraz mieszkańców gminy i przybliżył genezę projektu. Następnie głos zabrała dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Bogorii Anna Niziałek, która przybliżyła zebranym znaczenie i symbolikę barw narodowych, a uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bogorii zarecytowali wiersz patriotyczny.

Kolejnym etapem uroczystości była msza święta w intencji ojczyzny, w kościele pod wezwaniem świętego Jerzego, odprawionej przez proboszcza parafii księdza kanonika Stanisława Wiktora oraz księdza Krzysztofa Rusieckiego – Krajowego Duszpasterza Rzemiosła Polskiego. Po mszy świętej w kościele świętego Jerzego w Szczeglicach złożono wiązanki kwiatów oraz znicze pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1864 roku.

Po zakończeniu uroczystości kościelnych, w Zespole Placówek Oświatowych w Szczeglicach odbyła się patriotyczna akademia przygotowana przez uczniów, nawiązująca do bohaterskich walk powstańczych. W przemówieniach goście – minister Anna Krupka, minister Piotr Wawrzyk, poseł Marek Kwitek, starosta staszowski Józef Żółciak, wójt Marcin Adamczyk, przewodnicząca Rady Gminy Jolanta Wyrzykowska, radna Edyta Utnik - podziękowali za podtrzymywanie w młodych pokoleniach wartości i tradycji patriotycznych. Anna Krupka już po raz trzeci zaprosiła dzieci i młodzież wraz z opiekunami na wycieczkę do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Głos zabrał także sołtys Jerzy Rajkowski, który wręczył upominki dla dzieci uczestniczących w akademii.
Po występie młodzieży ciekawą lekcję historii przedstawili Paweł Krakowiak i Paweł Staszczak ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych ‘Avito Vivit Honore’, którzy oprócz faktów na temat powstania i jego genezy pokazali także uzbrojenie i strój z tamtego okresu.

Warto przypomnieć, że w bitwie pod Szczyglicami, jak miała miejsce 25 stycznia 1864 roku, powstańcy dowodzeni przez rotmistrzów: Józefa Wysockiego i Wojciecha Turskiego, zostali zaskoczeni i pobici przez znaczne siły rosyjskie. Zginęło 40 powstańców, a kilkudziesięciu wzięto do niewoli i zesłano w głąb Rosji.

Zobaczcie zdjęcia

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie