Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Końskie znów pojawił się niebezpieczny barszcz Sosnowskiego

sem
W ostatnim czasie pojawiają się niepokojące informacje dotyczące występowania niebezpiecznej rośliny, jaką jest barszcz Sosnowskiego na nowych terenach gminy Końskie. Rośnie ona przede wszystkim na opuszczonych i zaniedbanych nieruchomościach, a także na nieużytkach i niekoszonych łąkach.

Problem inwazji kaukaskich barszczy w Gminie Końskie zaczęto dostrzegać w roku 2015, kiedy rośliny barszczu Sosnowskiego zaczęły porastać nieruchomości w obrębie zabudowań we wsi Modliszewice. W związku ze zgłoszeniami podjęto działania w kierunku rozpoznania skali problemu oraz możliwości prawnych usunięcia rośliny.

W wyniku analizy ustalono wówczas, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 roku w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym, barszcz Sosnowskiego, jak i barszcz Mantegazziego należą do grupy roślin niebezpiecznych dla środowiska.

Dla ochrony różnorodności biologicznej oraz gatunków rodzimych powinny być zwalczane, prawo w tym względzie nie jest jednak jednoznaczne. Z informacji Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach wynika, iż „barszcz Sosnowskiego” nie jest rośliną kwarantannową, w związku z tym nie można nakazać jego usunięcia właścicielowi nieruchomości, na której rośnie.

Mając na uwadze wspomniane rozporządzenie uwarunkowania prawne oraz problem związany z rozprzestrzenianiem się tej rośliny, gmina Końskie podjęła działania, które umożliwiłyby likwidację barszczu Sosnowskiego na terenie jego występowania na bazie istniejących przepisów. W roku 2016 oraz w 2017 podpisano umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach dotyczące dofinansowania i realizacji zadania pod tytułem „Zwalczanie barszczu Sosnowskiego na terenie miasta i gminy Końskie” na terenach jego występowania, objętych inwentaryzacją. Za zgodą właścicieli nieruchomości, na zlecenie gminy Końskie, firmy prowadzą likwidację barszczu Sosnowskiego wg harmonogramu określonego w zawartych umowach.

Z informacji uzyskanych z publikacji opisujących tę roślinę oraz nabytego doświadczenia podczas jej likwidacji wynika, że roślina barszczu Sosnowskiego jest bardzo inwazyjna i trudna w zwalczaniu. Z tego względu w zwalczanie tej rośliny powinni włączyć się również właściciele nieruchomości.

- W związku z powyższym prosimy wszystkich właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Końskie, na których rośnie barszcz Sosnowskiego o jego usuwanie. Uprzednio zalecamy zapoznać się z informacjami na temat samej rośliny oraz sposobów bezpiecznego usuwania, które można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy Końskie. Jednocześnie w związku z ogłoszeniem kolejnego konkursu realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w ramach ochrony i przywracania różnorodności biologicznej dotyczącego zwalczania barszczu Sosnowskiego, istnieje możliwość uzyskania przez gminę Końskie dofinansowania na likwidację rośliny Barszczu Sosnowskiego na terenach nieruchomości prywatnych. Warunkiem uczestniczenia w tym konkursie jest dokonanie zgłoszenia występowania tej rośliny przez właścicieli nieruchomości do tutejszego Urzędu, celem dokonania kompleksowej inwentaryzacji stanowisk i obszarów jej występowania - piszą na stronie Urzędu Miasta urzędnicy.

Z uwagi na krótki okres przygotowawczy zgłoszenia będą przyjmowane w terminie do 15 czerwca 2019 roku. Zgłoszenia należy dokonać wypełniając stosowny formularz, który dostępny jest u sołtysów bądź na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Końskie.

Po pozytywnym rozpatrzeniu złożonego przez Gminę wniosku i podpisaniu umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, będzie możliwe prowadzenie zabiegów polegających na likwidacji rośliny barszczu Sosnowskiego przez firmę wyłonioną w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na nieruchomościach, których właściciele dokonali zgłoszenia występowania tej rośliny.

Barszcz Sosnowskiego może osiągać w Polsce nawet 3,5 metra. Zwykle rośnie w miejscach wilgotnych. Można go spotkać zarówno na wsiach, jak i w mieście. Trudno usuwać barszcz Sosnowskiego. Korzeń rośliny może sięgać nawet do 2 metrów w głąb ziemi. Pozornie nieszkodliwy chwast - wyglądem przypominający zbyt duży koper – jest bardzo niebezpieczny. Przebywanie w okolicy rośliny może skończyć się poważnymi oparzeniami. Związki zawarte w soku barszczu wywołują oparzenia II i III stopnia.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Poczta Polska jeszcze uruchomi swoje paczkomaty?

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie