W gminie Masłów będzie jaśniej i bezpieczniej. Przybywa energooszczędnych lamp

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Gmina Masłów sukcesywnie buduje nowe ciągi oświetlenia ulicznego.
Gmina Masłów sukcesywnie buduje nowe ciągi oświetlenia ulicznego. archiwum gminy
W Gminie Masłów będzie coraz jaśniej, a dzięki temu bezpieczniej. Systematycznie, bowiem przybywa lamp. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie projektów. Jeszcze w tym roku ruszą też budowy nowych ciągów oświetlenia. To kontynuacja działań rozpoczętych w 2017 roku, kiedy to stare lampy wymieniono na energooszczędne oprawy ledowe.

Jeszcze w marcu ruszą prace nad dokumentacjami projektowymi, które powstaną: wzdłuż drogi w sołectwie Dąbrowa, ul. Panoramicznej w Masłowie Drugim, ul. Spokojnej w Masłowie Pierwszym, ulic Różanej, Jaśminowej i Polnej w Woli Kopcowej, w Mąchocicach Kapitulnych ul. Floriana - uzupełnienie oświetlenia i doświetlenie przystanku na ul. Łysogórskiej oraz dla części drogi powiatowej na odcinku Ciekoty - Brzezinki.

W planie zamówień publicznych na 2021 rok zapisano, oprócz wspomnianych projektów, także budowy energooszczędnych linii oświetlenia ulicznego. Nowe odcinki powstaną w: Brzezinkach, Wiśniówce, Masłowie Pierwszym na ul. Słonecznej oraz w Masłowie Drugim wzdłuż drogi gminnej będącej przedłużeniem ulicy Spacerowej.

- Gmina Masłów cały czas się rozbudowuje, powstają nowe odcinki wymagające doświetlenia. Staramy się je na bieżąco uzupełniać budując, co rok nowe ciągi oświetlenia. Zlecając wykonanie kolejnych projektów kierujemy się uwagami i sugestiami mieszkańców, a także posiadanymi środkami finansowymi. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców - mówi wójt Tomasz Lato.

Od końca 2017 roku lampy w gminie Masłów świecą całą noc, jest to efektem realizacji dużej inwestycji oświetleniowej. Przypomnijmy, że dzięki projektowi w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na terenie Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT KOF) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020 w gminie Masłów wymieniono 1076 szt. opraw na LED, dowieszono 119 opraw na istniejących liniach, zmodernizowano 73 punkty sterujące oświetleniem oraz zamontowano układy kompensacji mocy i zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Dzięki tej inwestycji zyskaliśmy nowoczesne, energooszczędne i przyjazne środowisku oświetlenie. Są też korzyści finansowe, bowiem koszty za energię elektryczną, jakie ponosił samorząd zmniejszyły się o około 37 %.

Po zakończeniu inwestycji realizowanej w ramach ZIT KOF, czyli od roku 2018 gmina Masłów wybudowała ze środków własnych ciągi oświetlenia ulicznego w miejscowości Wola Kopcowa, przy ulicach Kieleckiej i Polnej zamontowano łącznie 14 stanowisk słupowych, przy ul. Wspólnej 24 słupy i 31 opraw, przy ul. Dębowej 41słupów, zaś przy ul. Spokojnej 2 słupy i 3 oprawy. Doświetlono plac i boisko przy OSP w Woli Kopcowej, gdzie zabudowano 8 słupów, ponadto na ulicach Kieleckiej i Wspólnej zamontowano 17 słupów. Sołectwo Dąbrowa zyskało 10 słupów, z czego 4 zamontowano przy świetlicy. Doświetlono

również odcinek drogi pomiędzy miejscowościami Mąchocice-Scholasteria – Brzezinki, gdzie zamontowano 18 słupów oraz drogę gminną nr ewid. 162, gdzie pojawiło się 6 nowych słupów i 16 opraw. Inwestycją oświetlenia drogowego objęto również Masłów Pierwszy na granicy z Dąbrową, gdzie dobudowano 9 słupów oraz ulice Foliową i Graniczną w Masłowie Pierwszym, tam zamontowano 21 słupów. Przy ul. Mochockiej w Masłowie Drugim zamontowano 7 szt. opraw i dobudowano 2 słupy. W miejscowości Mąchocice Kapitulne przy przystanku autobusowym pojawiło się 7 słupów. Wybudowano również oświetlenie uliczne w Domaszowicach od skrzyżowania z ul. Sandomierską w kierunku Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni, gdzie zamontowano 6 słupów i na ulicach Wichrowej i W. Przyborowskiego 15 słupów. Ponadto na terenie gminy Masłów dowieszono oprawy oświetleniowe wraz z przewodem i osprzętem na łączną kwotę około 65 tys. zł.

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie