Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Opatowiec uczcili pamięć poległych podczas II wojny światowej. Była modlitwa, wiązanki kwiatów, znicze [DUŻO ZDJĘĆ]

K
Urząd Miasta i Gminy w Opatowcu
W niedzielę, 6 września mieszkańcy i władze gminy Opatowiec uczcili pamięć poległych podczas II wojny światowej.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem świętej Barbary w Kocinie, odprawiona w intencji poległych żołnierzy przez proboszcza - księdza Wojciecha Michalskiego.

Po mszy świętej przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Kociny, wraz z pocztem sztandarowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Kocinie wszyscy udali się na cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na żołnierskim grobie. 

W zbiorowej mogile spoczywają tam żołnierze Armii Kraków: Jan Bugaj, Stanisław Feliksik, Adolf Fiszer, Józef Koryczan, Kazimierz Kirkier, Władysław Ściwiarski, Wilhelm Stera, Stefan Tekielak, Mikołaj Zając, Jan Zalego, Marian Winiarski oraz 15 niezidentyfikowanych poległych żołnierzy Września 1939 roku.

Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk w swoim wystąpieniu wspomniał o wydarzeniach, które rozegrały się na okolicznych polach. Następnie odbył się apel poległych, odczytany przez Komendanta Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej Tadeusza Nura, po którym na żołnierskim grobie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Delegacja Urzędu Miasta i Gminy w Opatowcu oraz przedstawiciele sołectwa Charbinowice złożyli również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Charbinowicach.

Kulminacyjną częścią obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej były uroczystości przed pomnikiem Legionisty, Żołnierza Września 1939 roku i Partyzanta 1939-1945 roku w Ksanach. Uroczystości rozpoczęto hymnem państwowym.

Mszę świętą polową w intencji poległych odprawił  ksiądz dziekan Marek Małczęć. W części oficjalnej uroczystości burmistrz Sławomir Kowalczyk przypomniał wydarzenia jakie miały miejsce na tych ziemiach przed 81. laty. Podkreślił, że za ofiarność jesteśmy poległym winni pamięć. Podziękował również za obecność pocztom sztandarowym: Jednostki Strzeleckiej 2130 z Kazimierzy Wielkiej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ksanach, Szkoły Podstawowej w Krzczonowie, Szkoły Podstawowej w Opatowcu oraz  harcerzom zrzeszonym przy obu placówkach oświatowych, którzy opiekują się również sztandarem Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele powiatu kazimierskiego, radni, sołtysi, pracownicy urzędu, dyrektorzy jednostek i szkół, radni, sołtysi, mieszkańcy Ksan i okolicznych miejscowości oraz goście.

Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły przed pomnikiem wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze. Uroczystości zakończono programem artystycznym, zaprezentowanym przez uczniów z Zespołów Szkolno-Przedszkolnych z Opatowca i Krzczonowa.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie