Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Pińczów ścieki ujarzmione

Michał IMOSA [email protected]
Przydomowa oczyszczalnia w Podłężu ma numer 311 i zamyka kilkuletnie przedsięwzięcie zrealizowane przez gminę. Na zdjęciu od lewej: Piotr Winiarski - naczelnik wydziału Urzędu Miasta i Gminy; Mirosław Makselan - właściciel gospodarstwa, burmistrz Włodzimierz Badurak i Zbigniew Ćwikła - właściciel firmy - wykonawcy przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Pińczów.
Przydomowa oczyszczalnia w Podłężu ma numer 311 i zamyka kilkuletnie przedsięwzięcie zrealizowane przez gminę. Na zdjęciu od lewej: Piotr Winiarski - naczelnik wydziału Urzędu Miasta i Gminy; Mirosław Makselan - właściciel gospodarstwa, burmistrz Włodzimierz Badurak i Zbigniew Ćwikła - właściciel firmy - wykonawcy przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Pińczów. Alicja Mazurek
W ciągu 4,5 roku powstało w gminie Pińczów 311 przydomowych oczyszczalni. Ostatnia właśnie rozpoczęła pracę w Podłężu.

W ubiegłym tygodniu podsumowano w gminie Pińczów inwestycję budowy przydomowych oczyszczalni ścieków i odebrano ostatnią w tym zadaniu oczyszczalnię w Podłężu w gospodarstwie Mirosława Makselana.

Gmina Pińczów zadanie to realizowała od października 2007 roku w myśl uchwały Rady Miejskiej, która zakładała budowę przydomowych oczyszczalni wszędzie tam, gdzie warunki techniczne, czyli terenowe i związane z tym koszty uniemożliwiają wykonanie kanalizacji liniowej, czyli budowy sieci kanalizacyjnej.

Koniec robót

- Na początku realizowaliśmy średnio 30-40 takich oczyszczalni w ciągu roku wykorzystując pożyczkę w Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w wysokości blisko 690 tysięcy złotych. Przystąpiliśmy ponadto do zadania współfinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej". Zawarliśmy umowę o wartości około 2,7 miliona, z czego w ramach wspomnianego działania otrzymaliśmy dofinansowanie 50 procent wartości netto. Resztę pokrywaliśmy ze środków własnych gminy.

Przydomowe oczyszczalnie powstały na terenie sołectw: Aleksandrów, Bogucice II- Zakamień, Borków, Byczów, Bugaj, Grochowiska, Kozubów, Kowala, Mozgawa, Podłęże, Sadek, Szarbków, Szczypiec, Winiary, Wola Zagojska Górna, Zagórzyce - wylicza Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

W ubiegłym tygodniu zaczęła pracować oczyszczalnia numer 311 w Podłężu. - Jestem zadowolony z tej oczyszczalni i obliczam, ze koszty związane z wywozem nieczystości spadną mi o połowę. Mam nadzieje, że taki stan będzie trwał przez dalsze 20 lat, bo na taki okres przewidziana jest działalność oczyszczalni. Później będzie trzeba przemyć żwir filtrujący lub zakupić nowy - mówi Mirosław Makselan, właściciel gospodarstwa.

To nie koniec

- W tym roku ruszy budowa kanalizacji liniowej w Skowronnie Dolnym, Skowronnie Górnym i Koperni, bo w ubiegłym roku spółka Wodociągi Pińczowskie wykonała sieć wzdłuż ulic: Kluka i 3 Maja, która umożliwi podłączenie tych sołectw do sieci. W dalszej kolejności budowana będzie sieć kanalizacyjna w Brześciu i całe to sołectwo włączone zostanie do systemu kolektorów Skowronna. Odrębnym zadaniem będzie budowa kolejnej sieci kanalizacyjnej dla całych Bogucic i Pasturki - dodaje Włodzimierz Badurak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie