Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gołoszycach powstanie elektrociepłownia na biogaz rolniczy. Znamy szczegóły tej inwestycji. Jakie korzyści dla mieszkańców?

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Elektrociepłownia na biogaz rolniczy w Starym Korninie (województwo podlaskie) należąca do Polskiej Grupy Biogazowej.
Elektrociepłownia na biogaz rolniczy w Starym Korninie (województwo podlaskie) należąca do Polskiej Grupy Biogazowej.
W Gołoszycach, gmina Baćkowice, powstanie elektrociepłownia na biogaz rolniczy. Znamy szczegóły tej inwestycji. Jakie korzyści dla mieszkańców?

Jak informowaliśmy pod koniec lipca, w Gołoszycach ma powstać elektrociepłownia na biogaz rolniczy. CZYTAJ WIĘCEJ - W Gołoszycach ma powstać biogazownia. Mają być miejsca pracy i dobry biznes dla rolników. Inwestycję zrealizuje Polska Grupa Biogazowa. Poznaliśmy szczegóły tego przedsięwzięcia.

Uruchomienie instalacji planowane na drugi kwartał 2021 roku. Inwestorem jest Polska Grupa Biogazowa. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze energetyki odnawialnej - na rynku istnieje od 2007 roku. Głównym obszarem działalności Grupy jest produkcja energii elektrycznej i ciepła z biogazu rolniczego oraz świadczenie usług powiązanych z sektorem odnawialnych
źródeł energii.

- Obecnie Polska Grupa Biogazowa eksploatuje siedem elektrociepłowni na biogaz rolniczy, które zlokalizowane są w różnych częściach Polski – województwa: zachodniopomorskie (2 instalacje), podlaskie (3 instalacje), mazowieckie (1 instalacja), podkarpackie (1 instalacja). Niebawem uruchomione zostaną kolejne dwie biogazownie zlokalizowane w województwie warmińsko-mazurskim. Spółka jest na etapie dynamicznego rozwoju, w związku z tym do końca 2020 roku planuje uruchomić jeszcze kilka nowych elektrociepłowni - mówi Natalia Grzywalska, specjalista do spraw marketingu i komunikacji Polskiej Grupy Biogazowej.

Elektrociepłownia na biogaz rolniczy służy do produkcji biogazu, który obok między innymi słońca, wody czy wiatru jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Produkcja biogazu umożliwia zagospodarowanie w ekologiczny i bezpieczny sposób bioodpadów (tak zwanej biomasy) oraz przetworzenie ich na energię elektryczną i ciepło.

Biogaz powstaje w wyniku beztlenowej fermentacji metanowej, a substratem służącym do jego wytworzenia jest biomasa pochodząca ma przykład z przetwórstwa rolno-spożywczego oraz hodowli. Taka właśnie będzie planowana instalacja w Gołoszycach.

- Surowce pozyskiwane będą z lokalnych zakładów produkcyjnych i przetwórczych oraz z gospodarstw rolnych. Biorąc pod uwagę położenie planowanej instalacji będą to głównie pozostałości z przetwórstwa owocowego - mówi Natalia Grzywalska.

Funkcjonowanie na terenie gminy elektrociepłowni na biogaz rolniczy daje możliwość skorzystania z ekologicznego ciepła, które wyprodukowane zostało w sposób nieszkodliwy dla człowieka i środowiska naturalnego. - Polska Grupa Biogazowa tworzy
korzystne warunki do odbioru wytworzonego w swoich instalacjach ciepła. Na istnieniu elektrociepłowni na biogaz mogą skorzystać również lokalni rolnicy, nie tylko w zakresie dostaw biomasy z przetwórstwa i hodowli, ale także poprzez możliwość korzystania z pofermentu - podkreśla Natalia Grzywalska.

W procesie produkcji biogazu dochodzi do powstania masy pofermentacyjnej zawierającej wysoką zawartość składników odżywczych, która stanowić może znakomity zamiennik dla nawozów sztucznych wykorzystywanych w rolnictwie. - To doskonały środek wspomagający uprawę roślin, a także nawadniający glebę, zwłaszcza w trakcie susz. Zapach masy pofermentacyjnej jest znacznie mniej uciążliwy niż powszechnie stosowany obornik czy gnojowica, a ponadto poferment nie zawiera w sobie pasożytów (jak obornik czy gnojowica) ani bakterii chorobotwórczych - mówi Natalia Grzywalska.

- W miejscowościach, w których PGB posiada elektrociepłownie na biogaz, z masy pofermentacyjnej chętnie korzystają lokalni rolnicy. Inwestycja z pewnością przyniesie korzyści w regionie. Polska Grupa Biogazowa jest otwarta na współpracę z władzami samorządowymi, lokalnymi rolnikami, przedsiębiorcami oraz społecznością lokalną - zaznacza Natalia Grzywalska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie