W Grand Prix Gór Świętokrzyskich w szachach zagrał podwójny...

  W Grand Prix Gór Świętokrzyskich w szachach zagrał podwójny arcymistrz Kacper Piorun (wideo, zdjęcia)

  /dor/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Gwiazdą turnieju w Kielcach był arcymistrz Kacper Piorun.

  Gwiazdą turnieju w Kielcach był arcymistrz Kacper Piorun. © Dawid Łukasik

  Blisko 90 osób z Polski i Ukrainy wzięło udział w piątym turnieju z cyklu Grand Prix Gór Świętokrzyskich w szachach, który odbył się w Targach Kielce.
  Gwiazdą turnieju w Kielcach był arcymistrz Kacper Piorun.

  Gwiazdą turnieju w Kielcach był arcymistrz Kacper Piorun. © Dawid Łukasik
  Był to ostatni turniej z tego cyklu, zawodnicy rywalizowali w trzech grupach: do 10 lat, do 18 i w kategorii open. - Bardzo ciekawa impreza. Uczestniczą w niej zawodnicy z większości klubów z naszego województwa, a tak że z innych klubów z Polski i Ukrainy. Atrakcją jest występ arcymistrza, który gra na pierwszej szachownicy - mówił nam w trakcie turnieju Tomasz Stefaniak, prezes Świętokrzyskiego Związku Szachowego.

  W pierwszej grupie podwójnym zwycięzcą, zarówno turnieju jaki i całego V Grand Prix, został ośmioletni Piotr Paździerz z LUKKS Miedziana Góra, druga była Marta Khabak z Ukrainy, a trzecie miejsce przypadło Janowi Choinie z Hetmana Ostrowiec.

  W grupie do 18 lat podwójną triumfatorką została Weronika Posuniak z Victorii Kielce, drugie miejsce zajął Paweł Bartkiewicz ze Złotej Wody, a trzecie Michał Choina z Hetmana Ostrowiec. Zwycięzcą V Grand Prix Gór Świętokrzyskich do lat 18 wśród mężczyzn został Adam Choina z Hetmana Ostrowiec.

  W grupie open, zgodnie z oczekiwaniami, w sobotnich zawodach zwyciężył Kacper Piorun, podwójny arcymistrz i dwukrotny mistrz świata w rozwiązywaniu zadań szachowych, drugi był Igor Nester z Ukrainy, a trzeci Arkadiusz Skawiński z Gostynina. Zwycięzcą V Grand Prix Gór Świętokrzyskich w grupie open został Taras Panchyschyn z Ukrainy. -Po raz pierwszy gram w Kielcach, bardzo mi się podoba ten turniej. Jestem pod wrażeniem sali, jest bardzo dobrze przygotowana - mówił arcymistrz Kacper Piorun, trzeci zawodnik świata w kategorii do 18 lat, zwycięzca dobrze obsadzonych międzynarodowych turniejów, obecnie z powodzeniem grający w dwóch zagranicznych ligach - niemieckiej i czeskiej. Jak trafił do szachów? -Kiedyś w mojej rodzinie wszyscy grali w szachy i ja przejąłem tę pałeczkę - dodał.

  W zawodach brała również udział liczna grupa młodych zawodników objętych nowatorskim programem "Szachy w szkole". Pierwszą pozycję zajęła Julia Brożyna z Kielc, drugą Bernard Skoczylas z Chełmiec, a trzecią Jakub Skowroń z Kunowa. Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody finansowe, rzeczowe, puchary i dyplomy. O bardzo dobrą organizację zadbał Świętokrzyski Związek Szachowy, patronem medialnym było "Echo Dnia".

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo