Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W hołdzie naszej przeszłości – uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Adamowi Bieniowi w Ossali

Kamil Skotarek
W środę 18 września w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Heleny i Józefa Świątyńskich w Ossali, odbyła się uroczystość Święta Szkoły i Patronów, podczas której odsłonięto tablicę upamiętniającą Adama Bienia – urodzonego w Ossali, członka Krajowej Rady Ministrów. Gośćmi honorowymi były jego córka i wnuczka.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą o godzinie 10 w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Niekrasowie celebrowaną przez księdza dziekana Mariusza Piotrowskiego. Po niej, uczestnicy udali się do szkoły podstawowej w Ossali,. Wśród zaproszonych byli między innymi córka Adana Bienia, Hanna Bień – Bielska, Burmistrz Miasta i Gminy Osiek, Rafał Łysiak, ksiądz kanonik Stanisław Bastrzyk, proboszcz Parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Niekrasowie - fundator pamiątkowej tablic.

Tablica ku pamięci Adama Bienia została odsłonięta przez jego córkę Hannę Bień – Bielską i Burmistrza Miasta i Gminy Osiek, Rafała Łysiaka, zaś poświęcenia dokonał ks. dziekan Mariusz Piotrowski. Warto wspomnieć, że została ona zaprojektowana przez profesora Karola Badynę z Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie.

Pani Hanna Bień – Bielska zabierając głos przytoczyła kilka faktów o zmarłym ojcu, wspominając jego dzieciństwo w Ossali, lata szkolne jak i również czasy ostatnich lat jego życia spędzonych właśnie tutaj na ossalskiej ziemi. Ziemi, o której tak pisał w książce „Bóg wysoko-dom daleko”: „Tu jest kolebka mojego istnienia: jedyne w świecie miejsce, z którym łączy mnie i z którym odczuwam nieuchwytny, ale mocny związek _pokrewieństw_”. Dopełnieniem wspomnień była akademia przygotowana przez uczniów szkoły.

Po apelu głos zabrali Burmistrz Miasta i Gminy Osiek, Rafał Łysiak, podkreślając zasługi Adama Bienia dla państwa Polskiego oraz Dyrektor PSP w Ossali, Ewa Buda, dziękując wszystkim za uczestnictwo w uroczystości. Na koniec przyjaciel Adama Bienia, Andrzej Wawrylak, opowiedział o ciekawostkach z ich wspólnych spotkań.

Adam Bień był pisarzem, prawnikiem, społecznikiem i członkiem Krajowej Rady Ministrów czasie II wojny światowej. Urodził się w 1899 roku w Ossali i w tutejszej szkole rozpoczął swoją edukację, następnie kontynuował ją w Progimnazjum w Sandomierzu.

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, a także odbył aplikację sędziowską po której z powodzeniem zdał egzamin, pracując następnie w zawodzie sędziego. Był jednym z organizatorów popularnego w dwudziestoleciu międzywojennym, Związku Młodzieży Wiejskiej RP Wici.

W czasach II wojny światowej działał konspiracyjnie w Stronnictwie Ludowym „Roch”. Z ramienia tej organizacji w 1943 roku został powołany przez Prezydenta Rzeczypospolitej na uchodźstwie, Władysława Raczkiewicza na stanowisko I zastępcy Delegata Rządu RP, a od 1944 minister, członek Krajowej Rady Ministrów. W 1945 podstępnie został aresztowany przez NKWD wraz z piętnastoma innymi dowódcami Polskiego Państwa Podziemnego. Wywiezieni do Moskwy i sądzeni, zostali skazani w słynnym „procesie szesnastu” na pięć lat więzienia. Wrócił do ojczyzny w 1949 roku. W czasach PRL-u pracował jako adwokat w Przasnyszu, gdyż nie zezwolono mu na pracę w sądownictwie w Warszawie. Kawaler Orderu Orła Białego. Po przejściu na emeryturę w 1975 powrócił do rodzinnej Ossali.

Zmarł w 1998 roku.. Zgodnie z życzeniem został pochowany na cmentarzu parafialnym w Niekrasowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie