Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jędrzejowie będzie „trzecia obwodnica”

Tomasz Hajduk
Tomasz Hajduk
Od lewej: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Adam Jarubas, wiceprezes firmy PRI Fart - Wiesław Ruchomski, wicedyrektor ŚZDW - Karol Rożek, wicemarszałek Jan Maćkowiak.
Od lewej: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Adam Jarubas, wiceprezes firmy PRI Fart - Wiesław Ruchomski, wicedyrektor ŚZDW - Karol Rożek, wicemarszałek Jan Maćkowiak. Tomasz Hajduk
W piątek, 17 marca, podpisano umowę na budowę obwodnicy Jędrzejowa. Inwestycja warta prawie 20 milionów złotych zostanie wykonana w systemie zaprojektuj i zbuduj. Wykonawca sam stworzy projekt, który potem wykona. Zbudowanych zostanie około 3 kilometrów obwodnicy. Rozpocznie się ona na drodze krajowej numer 78, poza granicami miasta Jędrzejów, a następnie włączy się do istniejącego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 768.

Wybudowane zostaną ronda, które skomunikują obwodnice z drogami powiatowymi.

- Będzie posiadała wszelkie instalacje związane z odprowadzeniem wody, oświetleniem, będą dodatkowe pasy do lewo i prawo skrętów, zatoki parkingowe. Położona zostanie nowa nawierzchnia eliminująca hałas – przedstawił krótko inwestycje wicemarszałek Jan Maćkowiak.

Umowę w imieniu Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich podpisał wicedyrektor Karol Rożek. Wykonawcę, firme PRI „FART” z Kielc, reprezentował wiceprezes Wiesław Ruchomski.

Gospodarzem spotkania był marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, który podkreślił, że obwodnica Jędrzejowa jest ważnym etapem rozbudowy drogi wojewódzkiej 768. Należy do najważniejszych zadań komunikacyjnych dla regionu, to jedno z 13 wpisanych do regionalnego programu operacyjnego – mówił w czasie spotkania.

Jak dodał Karol Rożek z czasem będzie się łączyć również z obwodnicą Kazimierzy Wielkiej. Teraz zostanie wykonany odcinek w kierunku do Łysakowa. Część drogi od Kazimierzy Wielkiej do Działoszyc jest już wyremontowana. Pozostanie odcinek Działoszyce Łysaków.

Wybudowana obwodnica odciąży mieszkańców od uciążliwości ruchu tranzytowego podkreślał starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek.

– Liczymy, że ta inwestycja przy naszym dotychczasowym doświadczeniu nie będzie stanowiła żadnego większego problemu – przekonywał wiceprezes firmy PRI Fart - Wiesław Ruchomski.

Projekt obwodnicy ma powstać do wiosny 2018 roku i prawdopodobnie od kwietnia wykonawca rozpocznie prace, które według umowy mają zostać zakończone do 30 września 2019 roku.

Koszt to prawie 20 mln złotych, na który składają się roboty budowlane, wykup gruntów, będą wyburzenia w rejonie drogi 78. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Podczas podpisywania umowy obecny był prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak Kamysz.

- Dla mojego okręgu wyborczego Tarnowa i okolicznych powiatów jest to ważna inwestycja, bo umożliwi lepsze połączenie między naszymi województwami, za co bardzo dziękuje w imieniu moim i wyborców. Samorząd jest najbliżej ludzkich spraw i dziś realizuje kolejną ważną inwestycje – mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie