W Jędrzejowie będzie „trzecia obwodnica”

Tomasz Hajduk
Tomasz Hajduk
Od lewej: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Adam Jarubas, wiceprezes firmy PRI Fart - Wiesław Ruchomski, wicedyrektor ŚZDW - Karol Rożek, wicemarszałek Jan Maćkowiak.
Od lewej: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Adam Jarubas, wiceprezes firmy PRI Fart - Wiesław Ruchomski, wicedyrektor ŚZDW - Karol Rożek, wicemarszałek Jan Maćkowiak. Tomasz Hajduk
W piątek, 17 marca, podpisano umowę na budowę obwodnicy Jędrzejowa. Inwestycja warta prawie 20 milionów złotych zostanie wykonana w systemie zaprojektuj i zbuduj. Wykonawca sam stworzy projekt, który potem wykona. Zbudowanych zostanie około 3 kilometrów obwodnicy. Rozpocznie się ona na drodze krajowej numer 78, poza granicami miasta Jędrzejów, a następnie włączy się do istniejącego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 768.

Wybudowane zostaną ronda, które skomunikują obwodnice z drogami powiatowymi.

- Będzie posiadała wszelkie instalacje związane z odprowadzeniem wody, oświetleniem, będą dodatkowe pasy do lewo i prawo skrętów, zatoki parkingowe. Położona zostanie nowa nawierzchnia eliminująca hałas – przedstawił krótko inwestycje wicemarszałek Jan Maćkowiak.

Umowę w imieniu Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich podpisał wicedyrektor Karol Rożek. Wykonawcę, firme PRI „FART” z Kielc, reprezentował wiceprezes Wiesław Ruchomski.

Gospodarzem spotkania był marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, który podkreślił, że obwodnica Jędrzejowa jest ważnym etapem rozbudowy drogi wojewódzkiej 768. Należy do najważniejszych zadań komunikacyjnych dla regionu, to jedno z 13 wpisanych do regionalnego programu operacyjnego – mówił w czasie spotkania.

Jak dodał Karol Rożek z czasem będzie się łączyć również z obwodnicą Kazimierzy Wielkiej. Teraz zostanie wykonany odcinek w kierunku do Łysakowa. Część drogi od Kazimierzy Wielkiej do Działoszyc jest już wyremontowana. Pozostanie odcinek Działoszyce Łysaków.

Wybudowana obwodnica odciąży mieszkańców od uciążliwości ruchu tranzytowego podkreślał starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek.

– Liczymy, że ta inwestycja przy naszym dotychczasowym doświadczeniu nie będzie stanowiła żadnego większego problemu – przekonywał wiceprezes firmy PRI Fart - Wiesław Ruchomski.

Projekt obwodnicy ma powstać do wiosny 2018 roku i prawdopodobnie od kwietnia wykonawca rozpocznie prace, które według umowy mają zostać zakończone do 30 września 2019 roku.

Koszt to prawie 20 mln złotych, na który składają się roboty budowlane, wykup gruntów, będą wyburzenia w rejonie drogi 78. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Podczas podpisywania umowy obecny był prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak Kamysz.

- Dla mojego okręgu wyborczego Tarnowa i okolicznych powiatów jest to ważna inwestycja, bo umożliwi lepsze połączenie między naszymi województwami, za co bardzo dziękuje w imieniu moim i wyborców. Samorząd jest najbliżej ludzkich spraw i dziś realizuje kolejną ważną inwestycje – mówił.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Włodzimierz

Artykuł zawiera wiele faktów mijających się z prawdą. Otóż zgodnie ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia, które stanowiły podstawowy dokument do wygranego przetargu wykonawca jest zobowiązany do złożenia wszystkich dokumentów pozwalających uzyskać pozwolenie ZRID oraz je uzyskać do 30 września 2017 roku. Ostateczny termin to -decyzja ZRID z rygorem natychmiastowej wykonalności do dn. 31.grudnia 2017 roku. To oznacza, że projekt musi powstać do 30 września 2017 roku. Inaczej wykonawca nie spełni wymogów przetargowych. Pisanie w artykule o roku 2018 jest całkowicie niezgodne z prawdą. Bardzo cieszy postawa samorządowców, pana marszałka, starosty. Sami podkreślają, jak wielką troską otoczyli mieszkańców naszego powiatu, jak dobrze i elegancko odciążą miasto Jędrzejów od uciążliwego ruchu tranzytowego.

A co z mieszkańcami wsi Piaski? Cały ten ruch tranzytowy zostanie wepchnięty w drogę 78 w centrum wsi i to jeszcze w kierunku węzła S7. Nikt się tym nie przejmuje, a szukając oszczędności

w wydatkach całkowicie zmarnowany zostanie spokój, komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców wsi Piaski na odcinku 600 metrów w kierunku węzła S7. Wszystko to, co stanowi zalety tego rozwiązania jest ze znakiem ujemnym dla mieszkańców Piasków. I wszystko stanie się tak dlatego, że zarówno Raport oddziaływania Inwestycji Na Środowisko, jak i Decyzja o Środowiskowych Uwarunkowaniach mówi o czymś innym, niż właśnie ma być budowane. Po co były konsultacje i obrady nad czymś czego nie będzie? Rozwiązanie włączenia drogi 768 w drogę 78 wymuszane przez inwestora w sposób odmienny niż to przedstawiano będzie wymagało nowego Raportu i na jego podstawie zmiany decyzji Środowiskowej. O tym nikt w wypowiedziach do artykułu nie wspomina. Procedur prawnych nikt nie zmieni swoimi chęciami. Zatem wobec sprzeciwów prawdziwe jest twierdzenie, że dopiero w 2019roku projekt będzie gotowy.

M
Mariusz
Jeszcze bardzo przydała by się w Jędrzejowie obwodnica zachodnia, od S-7 w Łączynie do północnej obwodnicy Jędrzejowa w okolicach Prząsławia.
Nasi samorządowcy - działajcie w tej sprawie, liczymy na Was.
Pozdrawiam
Dodaj ogłoszenie