Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jędrzejowie odbyły się wojewódzkie uroczystości upamiętniające Ofiary Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W Jędrzejowie odbyły się wojewódzkie uroczystości upamiętniające Ofiary Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
W Jędrzejowie odbyły się wojewódzkie uroczystości upamiętniające Ofiary Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Miasto Jędrzejów
We wtorek, 14 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Instytut Pamięci Narodowej wraz z burmistrzem Jędrzejowa zorganizowali wojewódzkie uroczystości upamiętniające w Jędrzejowie.

Wojewódzkie uroczystości w Jędrzejowie z racji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Wtorkowe uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10 w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.

Zaraz po nabożeństwie, o godzinie 11 na cmentarzu klasztornym w Jędrzejowie odbyła się dalsza część uroczystości. Poprowadził ją Bernard Suchmiel, wicedyrektor Zespołu Szkół numer 2 imienia generała Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie. Uczestników powitał burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej głos zabrał Robert Piwko.

Wacław Lutyński - więzień Auschwitz o numerze 96
Uroczystość miała miejsce przy grobie Wacława Lutyńskiego, uczestnika pierwszego transportu, którym mieszkańców miasta wywieziono do obozów. W Auschwitz otrzymał numer 96. W 1941 roku przeniesiony do KL Dachau. Przeżył wojnę. Przy grobie, słowo do uczestników skierował także ksiądz Przemysław Lutyński, syn Wacława Lutyńskiego.

Pochowany na cmentarzu cysterskim Wacław Lutyński związany jest z rejonem Jędrzejowa. W czasach II Rzeczypospolitej był urzędnikiem w Urzędzie Wojewódzkim Kieleckim. W latach 1935-1939 był zastępcą starosty zawierciańskiego. Wacław był mężem Celiny Nowakowskiej, która wywodziła się z rodziny jędrzejowskich ziemian - właścicieli dóbr w Laskowie. W maju 1940 roku Wacław został zatrzymany w łapance w Krakowie. Trafił do aresztu w Krakowie, następnie do więzienia w Tarnowie. W dniu 14 czerwca był jednym z 728 pierwszych więźniów wysłanych do KL Auschwitz. W Auschwitz przebywał do maja 1941 roku. Skrajnie wycieńczony trafił do KL Dachau, w którym szczęśliwie doczekał wyzwolenia przez armię amerykańską. Wacław był jednym z niewielu więźniów, którym udało się przeżyć pobyt w obozie. Powrócił na Kielecczyznę, pracował w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Kielcach jako radca prawny. Później był adwokatem w Zespole Adwokackim numer 1 w Kielcach. W latach pięćdziesiątych XX wieku objęty tak zwaną kontrolą operacyjną przez funkcjonariuszy bezpieki. Z Celiną doczekał dwóch synów - Andrzeja i Przemysława.

Uczniowie jędrzejowskich szkół z przewodnikiem, Markiem Godlewskim, historykiem – pasjonatem i regionalistą, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze łącznie na 22 grobach ofiar obozów, które znajdują się na obu jędrzejowskich cmentarzach.

(źr. Miasto Jędrzejów)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto