Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jędrzejowie upamiętniono Andrzeja Kalinina. Posadzono dąb pamięci i odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pisarzowi

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W Jędrzejowie upamiętniono Andrzeja Kalinina. Posadzono dąb pamięci i odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pisarzowi.
W Jędrzejowie upamiętniono Andrzeja Kalinina. Posadzono dąb pamięci i odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pisarzowi. Marek Chudzik/Miasto Jędrzejów
W sobotę, 11 czerwca w parku przy ulicy Świętej Barbary w Jędrzejowie upamiętniono cenionego pisarza, jędrzejowianina Andrzeja Kalinina. Posadzono dąb pamięci oraz odsłonięto tablicę pamiątkową. W uroczystościach uczestniczyła rodzina pisarza.

W Jędrzejowie upamiętniono Andrzeja Kalinina

W czerwcu 2021 roku zmarł pochodzący z Jędrzejowa, ceniony pisarz i publicysta Andrzej Kalinin. Z tego powodu, w sobotę, 11 czerwca w Jędrzejowie odbyły się uroczystości poświęcone pisarzowi. W uroczystościach wzięła udział najbliższa rodzina artysty oraz przyjaciele.

W parku przy ulicy Świętej Barbary został posadzony dąb pamięci, a także odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona twórcy.

Gości powitał burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, który także wspólnie z Wojciechem Kalininem, mieszkającym w Jędrzejowie bratankiem artysty, dokonał posadzenia dębu pamięci.

- Osoba Andrzeja Kalinina jest mocno związana z Jędrzejowem. Poświęcona jego osobie uroczystość, to przede wszystkim upamiętnienie jego postaci, a także przypomnienie wszystkim jędrzejowianom, że Andrzej Kalinin wywodził się właśnie z naszego miasta. Myślę, że upamiętnianie takich postaci jak pisarz Andrzej Kalinin, czy niedawno uhonorowana postać, która ostatnie lata swojego życia związała i spędziła w Jędrzejowie - podpułkownika Kazimierza Zenktelera, jest naszym obowiązkiem - mówił burmistrz Marcin Piszczek i dodał:

- Andrzej Kalinin to wybitny jędrzejowianin. Człowiek, który to miasto ukochał. Mimo że już tutaj nie mieszkał, to przyjeżdżał tu, odwiedzał Jędrzejów. Jest między innymi współtwórcą książki pod tytułem "Opowieści o świcie i zmierzchu. Rzecz o dawnym Jędrzejowie i nie tylko". A jego książka "...i Bóg o nas zapomniał" była lekturą w gimnazjum, co świadczy o tym, że był cenionym pisarzem i publicystą nie tylko w naszym regionie, ale w całym kraju. Była to ważna postać dla kultury ogólnopolskiej. I nie możemy o niej zapomnieć - dodał burmistrz.

Warto przypomnieć, że w 2000 roku Andrzej Kalinin został uhonorowany statuetką Jędrzejowianina Roku w kategorii artystycznej.

Obecna podczas wydarzenia córka Andrzeja Kalinina, Katarzyna Woynarowska, w swoim przemówieniu dziękowała za pamięć o pisarzu i za popularyzowanie jego twórczości. Podzieliła się także wspomnieniami o zmarłym ojcu i jego związkach z Jędrzejowem.

- Mój tata Jędrzejów kochał. Kochał taką miłością odwzajemnioną. Właściwie, mimo że wyjechał jako bardzo młody człowiek z tego miasta, to bardzo do Jędrzejowa tęsknił. Już jako dorośli ludzie, ja byłam dorosłą, mającą swoje życie osobą, tata powiedział: "Chodź pojedziemy do Jędrzejowa w taką podróż nostalgiczną". Mnie się to wydawało powiem szczerze, trochę stratą czasu, bo ja byłam wychowywana w kulcie Jędrzejowa, ja te opowieści anegdotyczne i bohaterskie słyszałam po wielokroć. Ale czas spędzony z tatą zawsze był na plus i zawsze był dużą frajdą, więc pojechaliśmy. On już był mocno starszym panem i chodziliśmy po Jędrzejowie cały dzień. Pokazywał mi miejsce gdzie się urodził, pokazywał mi szkołę do której chodził, kościół w którym był ministrantem. Młyn, w którym podkradał w czasie okupacji mąkę. I wtedy mi powiedział takie zdanie, które gdzieś we mnie zostało, powiedział: "Wiesz, tak na dobre to ja nigdy z tego Jędrzejowa nie wyjechałem. To miasto mi się wdrukowało w serce, w pamięć". I myślę, że ten dąb to jest takie ładne zatoczenie koła - przyznała córka pisarza, Katarzyna Woynarowska.

W drugiej części spotkania, goście zostali zaproszeni do sali kameralnej Centrum Kultury gdzie uczestniczyli w spotkaniu literacko-artystycznym poświęcone osobie i twórczości Andrzeja Kalinina. Przygotowane przez Ireneusza Ślusarczyka spotkanie poprowadziła Urszula Lubczyńska-Gładka. Jej gośćmi byli: Mirosław Bieliński, aktor Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, w którego interpretacji usłyszeliśmy fragmenty prozy Andrzeja Kalinina oraz Beata Znojkowa, która poznała pisarza zbierając materiał do swojej książki o znanych rodach jędrzejowskich. Spotkanie urozmaicili młodzi artyści: Grzegorz Burzawa i Antoni Burzawa z Małej Akademii Śpiewu oraz młodzi aktorzy z pracowni teatralnej działającej w Centrum Kultury.

Andrzej Kalinin (urodzony 25 listopada 1933 w Jędrzejowie) – pisarz, publicysta, członek PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Debiutował poza zasięgiem cenzury w kwartalniku literackim „Arka” (1984, pod pseudonimem Antoni Tuchowski) opowiadaniem Konie. Utwór ten przedrukowano potem w paryskim wydawnictwie AKTIS (1987), w wyborze najważniejszych publikacji polskiej prasy podziemnej. Współpracował z „Kulturą” Jerzego Giedroycia, gdzie publikował m.in. Obrazki ze starych klisz i opowiadanie Wigilia białych niedźwiedzi. To ostatnie przetłumaczone potem na język angielski czytane było w radiu BBC.
Publikował w nowojorskim „Dzienniku Polskim”, współpracował z krakowskimi periodykami literackimi „Arką”, „Arcanami” i „Dekadą Literacką”. Był redaktorem „Notatnika Kulturalnego” wydawanego przez „Gazeta Częstochowską”. Pisywał do „Dziennika Częstochowskiego 24 godziny” oraz krakowskiego i częstochowskiego wydania „Gazety Wyborczej”. Pierwsza z jego książek ...i Bóg o nas zapomniał (decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej zakwalifikowana jako lektura obowiązkowa w gimnazjum) czytana była w Radiu Wolna Europa i pierwszym programie Polskiego Radia. Została też zarejestrowana na kasetach magnetofonowych jako „książka mówiona”. W 1997 roku, w cyklu programów edukacyjnych „Współczesna proza polska”, Telewizja Polska prezentowała film dokumentalny o pisarzu z inscenizowanymi fragmentami jego książek. W grudniu 2004 roku ukazujący się w Melbourne w Australii „Dziennik Polski” rozpoczął w odcinkach druk książki ...i Bóg o nas zapomniał. Dotychczas pięć osób napisało i obroniło prace magisterskie na temat twórczości pisarza (pierwsza na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu).

W 1998 roku Prezydent RP uhonorował Andrzeja Kalinina Złotym Krzyżem Zasługi. W 2004 roku Sejmik Śląski wyróżnił go Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego.

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia: Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis; Nagroda Literacka Czesława Miłosza za książkę ...i Bóg o nas zapomniał (1994); Stypendium Instytutu Literackiego w Paryżu (1995); Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2005); Nagroda Literacka „Solidarności” za książkę pt W cieniu złych drzew (2000); Nagroda im. Karola Miarki za całokształt twórczości (2003); Nagroda Wojewody Częstochowskiego w dziedzinie kultury (1998); Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury (1995); Nagroda Starosty Częstochowskiego w dziedzinie kultury (2003).

Publikacje: ...i Bóg o nas zapomniał (Kraków 1993); Las wokół (Kraków 1995); Za progiem dnia (Kielce 1996); W cieniu złych drzew (Częstochowa 2000); A życie jak rzeka (Częstochowa 2003); Ze sztambucha starego komucha (Częstochowa 2009). (Źródła: Andreovia.pl, Wikipedia)

(źr. Marek Chudzik/Miasto Jędrzejów)

Zobaczcie zdjęcia z sobotniej uroczystości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jedrzejow.naszemiasto.pl Nasze Miasto