Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kasie Kielc brakuje pieniędzy na utrzymanie Ogrodu Botanicznego i Kadzielni

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W kasie Miasta Kielce nie ma pieniędzy na utrzymanie atrakcji turystycznych - między innymi Ogrodu  Botanicznego.
W kasie Miasta Kielce nie ma pieniędzy na utrzymanie atrakcji turystycznych - między innymi Ogrodu Botanicznego. Dawid Łukasik
Miasto Kielce nie ma pieniędzy na utrzymanie swoich atrakcji turystycznych - Ogrodu Botanicznego czy Kadzielni. Wydano kilkadziesiąt milionów złotych na inwestycje w tych obiektach, a teraz brakuje na ich utrzymanie i udostępnienie turystom.

Geopark – miejska instytucja, która zarządza Ogrodem Botanicznym, Kadzielnią i innymi rezerwatami geologicznymi w Kielcach w przyszłym roku będzie miała mniej pieniędzy na bieżące wydatki niż w tym roku, mimo że przybyło obiektów do utrzymania.

- W tym roku mieliśmy na prowadzenie naszych zadań nieco ponad 4 miliony złotych, na przyszły rok przewidziano dla nas nieco mniej a zadań nam przybyło, więc potrzebujemy więcej pieniędzy o ponad 1 milion złotych - przyznaje Andrzej Płonka z Geoparku w Kielcach.

W tym roku zakończyła się budowa Ogrodu Botanicznego, w przyszły sezonie ma być udostępniona do zwiedzania druga jego część z oczkami wodnymi, wodospadem. - Potrzebne są pieniądze na utrzymanie - na pielęgnację roślin, nawożenie, podlewanie. Oczka wodne trzeba czyścić, pracują w nich filtry wymagające prądu. A także wodospad działa dzięki elektrycznej pompie. To wszystkie kosztuje. Musimy zatrudnić dodatkowe osoby, ponieważ teren do obsługi jest większy. Teraz Ogród był czynny od czwartku do niedzieli a planujemy go otwierać przez 6 dni w tygodniu, więc potrzebujemy kolejnych pracowników.

Na Kadzielni powstała nowa trasa pieszo-rowerowa, która umożliwia obejście czy objechanie wyrobiska dookoła. Wybudowano także urokliwy wodospad. - W rym roku działał on od lipca , a w przyszłym włączymy go w kwietniu. Do pompowania wody potrzebny jest prąd, który kosztuje – tłumaczy.

- Na Kadzielni musimy częściej sprzątać po otwarciu trasy a na to też potrzeba więcej pieniędzy, choćby dlatego, że przy tych pracach zatrudniane są osoby z minimalną pensją, która od nowego roku znacząco rośnie.

Dodaje, że Geopark ma pod opieką rozległe tereny z rezerwatami, od których płaci podatek od nieruchomości . - Planowany jest wzrost stawek od 1 stycznia, co nas także uderzy po kieszeni. Potrzebujemy znacznie więcej pieniędzy niż mieliśmy w tym roku, aby utrzymać nasze obiekty i udostępnić je turystom. Nie po to zostały wybudowane, żeby stać zamknięte- przypomina.

Te problemy podniesiono podczas Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Rady Miasta. - Jesteśmy też po rozmowach ze skarbniczką i jest światełko w tunelu, że może znajdą się potrzebne nam pieniądze - mówi.

W minionym sezon Ogród Botaniczny odwiedziło około 30 tysięcy osób. Wpływy z biletów jeszcze nie są znane, ponieważ osoba zajmująca się tym przebywa na urlopie.

Ogród Botaniczny powstał w Kielcach u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Karczówkowskiej. Od dwóch sezonów można było oglądać część kolekcji roślinnych między innymi róż, wrzosów, azalii, roślin przyprawowych i użytkowych, bylin, cebul, czy ogród francuski. W tym roku zakończyła się budowa południowej części Ogrodu, która będzie czynna w przyszłym roku a zobaczymy w niej alpinarium z roślinami charakterystycznych dla Tatr, Pienin, Gór Świętokrzyskich, z którego wypływa wodospad. Wybudowano też trzy oczka wodne, z mostkami, kładkami, pomostami. Każde ma inny charakter i posadzono w nich różne rośliny między innymi kolorowe kwitnące lilie wodne.

W czasie prac ziemnych odkryto jaskinie, które zostały przystosowane do zwiedzania i także wiosną będzie można je oglądać jako jedną z atrakcji Ogrodu Botanicznego.

Choć formalnie budowa tej części Ogrodu się zakończyła, to w kolejnych latach konieczna będzie rozbudowa kolekcji, dosadzanie roślin czy ich wymiana.

W dalszych planach jest budowa palmiarni, szklarni do rozmnażania roślin i zaplecza z pomieszczeniami edukacyjnymi dla młodzieży i biurowymi dla pracowników. Projekt przygotowany kilkanaście lat temu musi być zmieniony, ponieważ stracił na aktualności. Ta część Ogrodu jest planowana po drugiej stronie ulicy Karczówkowskiej a realizację będzie możliwa po zdobyciu unijnego dofinansowania. Na razie to jednak mglista przyszłość.

Z kolei na Kadzielni wybudowano trasę dla pieszych i rowerzystów, z pomostami, które pozwalają zejść czy zjechać na dno wyrobiska. Do tej pory tą słynną atrakcję Kielc można było obejść dookoła tylko górną ścieżką, dolna urywała się przy amfiteatrze.
Geopark ma pod opieką także jaskinie na Kadzielni, rezerwaty geologiczne Wietrznia i Ślichowice oraz Centrum Geoedukacji.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie