Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kazimierzy debatowali o przyszłości polskiej edukacji

Adam LIGIECKI
W debacie oświatowej w Kazimierzy Wielkiej wzięli udział parlamentarzyści: Przemysław Gosiewski (pierwszy z prawej) i Marek Kwitek (przemawia).
W debacie oświatowej w Kazimierzy Wielkiej wzięli udział parlamentarzyści: Przemysław Gosiewski (pierwszy z prawej) i Marek Kwitek (przemawia). Archiwum
Dokąd zmierza polska edukacja? - odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy debaty publicznej, zorganizowanej w Kazimierzy Wielkiej. Momentami... w bardzo "gorącej" atmosferze.

W konferencji wzięli udział nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice, samorządowcy, mieszkańcy. A także zaproszeni goście, z sejmowych ław na Wiejskiej.

Do Kazimierzy przyjechali posłowie: Przemysław Gosiewski, Marek Kwitek, Sławomir Kłosowski. Punktem wyjścia do dyskusji stał się proponowany przez Platformę Obywatelską projekt ustawy o systemie oświaty.

TO NIE PRODUKCJA GWOŹDZI

Jako pierwszy zabrał głos Przemysław Gosiewski, przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Nietrudno zgadnąć, że nie zostawił na rządowym projekcie suchej nitki.

- Nieodpowiedzialna prywatyzacja szkół to z jednej strony upadek poziomu kształcenia, a z drugiej dobry biznes kosztem nauczycieli - wskazywał na zagrożenia. Krytycznie ocenił również świadczenia kompensacyjne. - To rozwiązanie jeszcze gorsze od emerytur pomostowych - oświadczył poseł Gosiewski, dodając, że jego ugrupowanie stawia edukację jako jedno z najważniejszych zadań państwa.
Myśl tę rozwinął Sławomir Kłosowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, do niedawna także wiceminister w tym resorcie. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że obecny rząd chce traktować oświatę jako "usługę oświatową". - A przecież nauczanie to nie produkcja gwoździ. To nie komercjalizacja - przekonywał. Dużo miejsca eksminister poświęcił sprawom wychowania, podkreślając wagę wychowania patriotycznego wśród młodzieży. Negatywnie ocenił też projekt włączenia sześciolatków do szkół, gdyż te - jak uznał - nie są do tego przygotowane.

MASOWA LIKWIDACJA

Marek Kwitek mówił z kolei o proponowanych zmianach w nadzorze pedagogicznym. Jak stwierdził, znacznie osłabią jego rolę.

- Sieć szkół, a zatem i likwidację placówek będzie ustalał organ prowadzący bez opinii kuratora oświaty. Może to spowodować masową likwidację szkół przez samorządy - przestrzegał poseł. - Prawo i Sprawiedliwość nie jest przeciwne samorządom. Ale jest za uczciwymi i odpowiedzialnymi rozwiązaniami, które będą dobrze służyły edukacji.

Głos w dyskusji zabrali również liderzy kazimierskich struktur związkowych. Roman Litwiniuk, przewodniczący nauczycielskiej Solidarności, przedstawił interesujący wykład z pokazem multimedialnym - na temat zagrożeń dla systemu oświaty w świetle projektów ustaw oświatowych. Jako jedno z największych uznał prywatyzację szkół bez narzucenia konkretnych wymagań dla przejmujących te placówki. Z kolei Halina Opilska, szefowa kazimierskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, poruszyła sprawę emerytur pomostowych. Negatywnie odniosła się do propozycji świadczeń kompensacyjnych proponowanych przez rząd, wspominając o protestach obu związków.

SERCA I SZACUNKU

Atmosfera spotkania momentami była bardzo "gorąca". Sekretarz powiatu Marek Krupa przyznał w czasie dyskusji, że jest przeciwny komercjalizacji szkół.

Opowiedział się też za "większą dyscypliną" w szkołach. - Czy związki zawodowe są w stanie bronić nauczyciela przed "zbójami"? - zapytał wprost. Sprowokował tym samym Barbarę Gołąb, dyrektora kazimierskiego gimnazjum. Stanowczo stanęła w obronie uczniów, także tych sprawiających problemy wychowawcze. - Bo oni także potrzebują serca i szacunku nauczyciela - stwierdziła pani dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie