Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kazimierzy grupa społeczników odnawia bramę dawnej Cukrowni "Łubna"! (ZDJĘCIA)

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
W czwartek 22 sierpnia trwały prace przy odnawianiu bramy.
W czwartek 22 sierpnia trwały prace przy odnawianiu bramy. archiwum
W czwartek grupa społeczników rozpoczęła pracę przy bramie dawnej słynnej Cukrowni "Łubna" w Kazimierzy Wielkiej.

Z inicjatywą wyszedł legendarny działacz "Solidarności" Henryk Duda, do pomocy ruszyli szef "Solidarności" w powiecie Jarosław Miszczyk a także działacze z Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i społecznicy jak Hubert Przybyszewski, znany księgarz, prezes Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Działacze Solidarności chcą upamiętnić działalność związkowców i umieścić tablicę pamiątkową.

- Brama w ciągu tygodnia powinna być odnowiona. Niestety zabiera to sporo czasu, bowiem robimy to po naszej codziennej pracy - mówi Hubert Przybyszewski.

W 2015 roku minęło 170 lat od otwarcia Cukrowni "Łubna" w Kazimierzy Wielkiej. Była to piękna, okrągła, ale i... smutna rocznica. Cukrowni bowiem już od paru lat nie ma. Największy zakład na ziemi kazimierskiej, który przez pokolenia dawał pracę i chleb setkom, tysiącom ludzi - dożył swoich dni.

Piękna i dumna historia Kazimierzy zaczęła się pod koniec XVIII wieku. Wtedy w Kazimierzy Wielkiej osiadła rodzina Łubieńskich i jak się później okazało było to przełomowe wydarzenie dla całego regionu. W 1845 roku Kazimierz hrabia Łubieński wybudował cukrownię - jedną z pierwszych na ziemiach polskich pod zaborami.

Zakład ten stał się głównym czynnikiem miastotwórczym, chociaż do nadania praw miejskich było jeszcze bardzo daleko.

Kontynuatorem dzieła Kazimierza – był jego wnuk Leon Łubieński - w czasach zaborów poseł do Dumy rosyjskiej, zamordowany w czasie II wojny światowej.

Z początkach XX wieku, majątkiem administrował syn Leona Franciszek Łubieński. Ostatnim potomkiem z rodu Łubieńskich był Ludwik – brat Leona, który w czasie wojny trafił do armii generała Władysława Andresa oraz aktywnie działał w polonii brytyjskiej.

W XIX wieku, cukrownia Łubna została przekształcona w Towarzystwo Akcyjne Fabryk Cukru i Rafinerii Łubna i Szreniawa w Kazimierzy Wielkiej. Współwłaścielem został Edward Tołłoczko, a potem jego syn Julian. W okresie administrowania Juliana Tołłoczki, fabryka znacznie się rozbudowała. Z tego okresu pochodził główny korpus zakładu. Fabryka została przekazana córce Juliana – Cecylii, zarządzał nią jej mąż, który po zaciągnięciu kredytu stracił zakład na rzecz banku w Wiedniu. Rodzina jednak pozostała w okolicy do 1945 roku.

Po wojnie cukrownię przejęło państwo i przez wiele lat był to największy zakład w okolicy, prawdziwa chluba.

To Łubna stymulowała rozwój - gospodarczy i cywilizacyjny - Kazimierzy Wielkiej. Dawała pracę nie tylko miejscowym; lepszego życia szukali tu robotnicy z różnych stron kraju.

Były lata prosperity, były też czas kryzysu, ale cukrownia funkcjonowała. Wszystko zawaliło się w kwietniu 2006 roku. Zarząd niemieckiej firmy Sudzucker, właściciel 95 procent udziałów w spółce, podjął decyzję o zamknięciu Łubnej. Przez kilkanaście miesięcy zakład dogorywał, ale nie było ratunku. Cukrownia padła, na koniec pracę straciło ponad 100 osób.

Nie powiodły się też próby reanimacji kazimierskiej cukrowni. Choć angażowali się w te działania także parlamentarzyści, politycy z górnej półki. Kolejne plany "zza biurka" tonęły w morzu niemożności.

Opuszczony zakład w centrum miasta - na oczach mieszkańców - coraz bardziej popadał w ruinę. Znaczną część budynków wyburzono, maszyny i sprzęt rozsprzedali właściciele byłej cukrowni.

Obecnie cukrownia nie prowadzi już swojej działalności. Większość jej budynków została wyburzona. Pozostał jedynie budynek główny, samotnie stojący - na terenie obecnego parkingu przed pawilonem Tesco - komin oraz jeden z budynków magazynowych.

Budynek główny ma nowego właściciela. Zachowała się stara brama, którą obecnie odnawiają społecznicy. Należy ona do właściciela głównego budynku, który zgodził się na remont oraz ustawienie tablicy upamiętniającej Solidarność.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Najczęściej kupujemy w Biedronce, ale to Lidl jest naszym ulubionym sklepem

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie