Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kazimierzy Wielkiej w czerwcu otwarcie basenu termalnego. To będzie pierwszy taki obiekt w Polsce (ZDJĘCIA)

Iwona Rojek
W Kazimierzy Wielkiej już w czerwcu zostanie otwarty całoroczny basen termalny z wodami siarczkowymi. To jego wizualizacja.
W Kazimierzy Wielkiej już w czerwcu zostanie otwarty całoroczny basen termalny z wodami siarczkowymi. To jego wizualizacja. Archiwum
Już wkrótce w Kazimierzy Wielkiej zostanie otwarty całoroczny basen termalny z wodą siarczkową. To będzie pierwszy taki obiekt w Polsce. W basenie o wielkości 18 na 10 metrów można będzie nie tylko się relaksować, ale także podreperować swoje zdrowie. To może być hit na skalę Polski, który przyciągnie w to miejsce turystów. Ma zostać otwarty w czerwcu.

Pomysł na wybudowanie takiego basenu powstał cztery lata temu, kiedy w Cudzynowicach podczas odwiertów na głębokości 800 metrów odkryto wody siarczkowe i po uzyskaniu certyfikatu, że są to wody zdrowotne, postanowiono je wykorzystać dla dobra mieszkańców. Kąpiel w nich jest szczególnie korzystna dla ludzi z chorobami reumatycznymi, bólami kręgosłupa i kończyn, dyskopatiami, stanami pourazowymi po uszkodzeniach narządu ruchu. Woda siarczkowa wpiera także terapię miażdżycy, cukrzycy i dny moczanowej, ma właściwości bakteriobójcze i przeciwpasożytnicze. Zmiękcza i wygładza skórę.

- Basen termalny składający się z dwóch niecek o głębokości 1,2 metra powstanie obok pływalni, która istnieje od lat – mówi Robert Pleszyński, prezes Kazimierskiego Ośrodka Sportowego. – Prace, które rozpoczęły się w lutym ubiegłego roku dobiegają końca i jak tylko pandemia nam nie przeszkodzi, powinien zostać wkrótce otwarty. Obiekt będzie dostępny przez cały rok, tuż obok planujemy wybudować Zakład Przyrodoleczniczy. Basen wybudowany na terenie Kazimierskiego Ośrodka Sportowego wraz z niezbędną infrastrukturą oraz parkingiem będzie kosztował 6,2 miliona złotych brutto. Wykonawcą inwestycji jest Firma SG Bud z Kielc, której właścicielem jest Seweryn Grabka

Obecnie trwa również budowa parkingu będącego częścią sztandarowej inwestycji powiatu kazimierskiego. Parking zlokalizowany jest przy ulicy Kościuszki, naprzeciw głównego budynku basenu, po drugiej stronie ulicy.

Zdaniem prezesa Roberta Pleszyńskiego, to czy uzdrowisko w Kazimierzy Wielkiej będzie w przyszłości cieszyło się powodzeniem i przyciągnie turystów, choćby z pobliskiego Krakowa będzie zależało od tego czy znajdą się inwestorzy, którzy wybudują tutaj bazę noclegową. – Kazimierza do tej pory była trochę niedoceniona, a jest w niej mnóstwo ciekawych miejsc - podkreśla Robert Pleszyński. – W niedalekiej odległości od basenu termalnego, w Słonowicach znajdują grobowce megalityczne, sprzed ponad 5.000 lat. To budowle o długości około 120 metrów, wysokości około 5 metrów i szerokości około 10 metrów. Zbudowane są z ziemi, kamieni i drewnianych bali o średnicy 30 centymetrów, przypominają duże nasypy ziemne, kryją w środku drewniane lub kamienne komory wewnętrzne. Podobne budowle w Europie znajdują się jedynie na Wyspach Brytyjskich. W jednej z odsłoniętych komór odnaleziono cenne wyposażenie, miedziany topór sztylet, a także trzy zdobione naczynia ceramiczne.
Turyści, którzy będą korzystać ze zdrowotnego basenu będą potem mogli pozwiedzać inne ciekawe miejsca w Kazimierzy Wielkiej i jej okolicach.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto