Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach można było nauczyć się... tańca węgierskiego [WIDEO, zdjęcia]

MB
W myśl słów pisarza Éric-Emmanuel Schmitt'a każdy z nas codziennie powinien ,,patrzyć na świat, jakby robił to po raz pierwszy", warto więc codziennie prowokować sytuacje, w których można nauczyć się czegoś nowego! A 8 listopada w Regionalnym Centrum Wolontariatu nadarzyła się ku temu niesamowita okazja, gdzie można było nauczyć się tradycyjnego tańca węgierskiego!

Przekraczając próg Regionalnego Centrum Wolontariatu już ,,na wejściu" można spodziewać się... czegoś nowego! Placówka przy ulicy Żeromskiego bowiem od lat skupia osoby, które są otwarte na kontakt i przyjaźnie ustosunkowane do każdego, kto tylko zdecyduję się podjąć pierwszy krok i wstąpić choć na chwilę do siedziby organizacji. 8 listopada zaś, wiele osób wkroczyło do Regionalnego Centrum Wolonariatu tanecznym krokiem!

W środowe popołudnie pomysłodawcy eventu szczególnie gorąco witali, oczywiście, wszystkich nowicjuszy, a było ich kilku, bo wolontariusze zapraszali na to wydarzenie swoich znajomych, którzy z entuzjazmem potraktowali tą dosyć zaskakującą inicjatywę. Nie ulega jednak wątpliwości, że nauka tradycyjnego tańca węgierskiego miała w zamyśle organizatorów eventu stanowić jedynie dobry pretekst, do tego, by spotkać się we wspólnym gronie i miło spędzić wolny czas, próbując przy tym czegoś zupełnie nowego i nietuzinkowego.

W tym celu w Regionalnym Centrum Wolontariatu zgromadziło się mnóstwo chętnych, którzy w rytm żywiołowej muzyki nie stronili od rozmów i żartów i zabawy. Jak to zwykle bywa przy Żeromskiego wielu ze stałych bywalców Regionalnego Centrum Wolontariatu opowiadało też o tym, jak to jest być wolontariuszem i jakie korzyści wiążą się z tym, że oferuje się swoją pomoc innym nie żądając przy tym niczego w zamian za poświęcony czas i uwagę. Regionalne Centrum Wolontariatu to, z pewnością, jedno z nielicznych miejsc w tym mieście, gdzie można spotkać samych altruistów, którzy nie boją się wyzwań i chętnie służą pomocą... wszystkim, bez względu na wiek, płeć, narodowość, czy inne kryteria oceny, które inni uważają za istotne podczas podejmowania kontaktu z kimś nieznajomym.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Nikogo nie dziwi więc, że wśród wolonariuszy przy Żeromskiego zawsze panuje wesoła atmosfera, co znów sprawia, że kiedy jedno z wydarzeń dobiega końca, oni już szukają okazji, by zainicjować kolejne. Tak było zresztą i tym razem, a dowodem na to, jest nowy projekt, w jaki zaangażowało się Regionalne Centrum Wolonariatu w Kielcach. ,,Żywa Biblioteka", bo takim mianem został opatrzony ten event to nic innego, jak spotkanie dyskusyjne, w którym, jak zapowiadają pomysłodawcy mają wziąć udział osoby, które z różnych powodów są postrzegane stereotypowo, czyli reprezentanci poszczególnych grup wyznaniowych, narodowości, orientacji psychoseksualnych, tak by w akcie komunikacji nawiązały one ze sobą wspólny dialog i opowiedziały o sobie w rozmowie ,,jeden na jeden". Inicjatywa jest współorganizowana wraz z Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, gdzie odbędzie się 7 grudnia.

- Chcemy, by ludzie przyszli do nas i podzielili się z nami swoją historią, powiedziały nam, kim są, z jakimi problemami na co dzień się borykają i co sprawia, że czują się w jakiś sposób inni niż reszta społeczeństwa. Jak wiemy przecież z autopsji przedstawiciele innych ras na przykład zmagają się z wieloma aktami dyskryminacji, a my właśnie dzięki temu eventowi chcemy temu przeciwdziałać, tak by dana osoba mogła powiedzieć, być może to co przez jakiś czas dusiła w sobie na forum publicznym- zdradzała Barbara Biskup.

Biorąc pod uwagę motyw przewodni Żywa Biblioteka zapowiada się zatem bardzo ciekawie. Warto dodać, że wydarzenie już cieszy się uznaniem w oczach wielu młodych osób, które na wieść o evencie zareagowały bardzo entuzjastycznie, o czym świadczą słowa Martyny, która zdradza:

- Na pewno wezmę w tym udział, bo pomysł przypadł mi do gustu. Chcę opowiedzieć o sobie, o moich poglądach i szczególnie skupić się na tym, czym dla mnie jest katolicyzm, bo jestem katoliczką. Chcę dowiedzieć się też, jak na moje poglądy zareagują inni i co dowiem się na ich temat.

Żywa Biblioteka to wydarzenie otwarte, więc każdy może wziąć w nim udział. I to dosłownie, bo każdy przecież ma za sobą historię, którą bez wątpienia warto podzielić się z innymi. Nim jednak przyjdziemy na Żywą Bibliotekę i staniemy się swego rodzaju ,,książką", nie zapomnijmy powiedzieć o tym wydarzeniu znajomym, tak by 7 grudnia każdy miał co... czytać, a raczej słuchać!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie