Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach nagrodzono zabawki przyjazne dzieciom

Lidia Cichocka
Anna Gawryś-Skuza i jej  Modułowy element wyposażenia pokoju dziecięcego.
Anna Gawryś-Skuza i jej Modułowy element wyposażenia pokoju dziecięcego.
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach dziewiąty raz zaprosiło producentów i projektantów do udziału w konkursie „Zabawka przyjazna dziecku”. I chociaż zainteresowanie w tym roku było mniejsze niż zazwyczaj , do Kielc nadesłano bardzo interesujące prace i ich wysoka jakość rekompensowała ilość.

- Producentów zabawek jest po prostu mniej – zauważa dyrektor muzeum Maciej Obara. – Dla rodziców certyfikat naszego konkursu to gwarancja, że zabawka jest mądra i bezpieczna. A zabawki przysłane do Kielc charakteryzują się innowacyj-nością, wysoką jakością wykonania, ponadto posiadają walory edukacyjne - mówi.

To dlatego do jury zaproszono Beatę Grynkiewicz-Bylina, profesor z Instytutu Techniki Górniczej Komag w Gliwicach, Annę Wakulak – redaktor naczelną magazynu „Rynek Zabawek”, Krzysztofa Kucharczyka – dyrektora artystycznego Instytutu Design w Kielcach oraz Macieja Obarę.

Górnik i Baba
W kategorii zabawki wdrożone do produkcji zwyciężyły klocki Górnik i Baba Andrzeja Klisza, które wytwarza Przedsiębiorstwo Pracy Społecznej z Cieszyna. Pan Andrzej - doktor sztuk plastycznych pracujący w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach jest dumny ze swych klocków, bo jak zapewnia są niezniszczalne i można je składać w dowolny sposób otrzymując wiele wariantów postaci.

Wśród prototypów nagrodzono modułowy element wyposażenia pokoju dziecięcego – Anny Gwardyś-Skuzy. To ciekawa forma przestrzenna, która służy do porządkowania i ćwiczenia sprawności. Wzór jest bardzo atrakcyjny i dlatego komisja proponowała jego opatentowanie.

Książka o potworze
Ze względu na dużą liczbę zgłoszonych zabawek, jury postanowiło utworzyć nową kategorię zabawka pomoc dydaktyczna i w tej kategorii przyznało pierwszą nagrodę Oldze Grabiwodzie za zabawkę-grę „O potworze z wielkimi stopami i długim ogonem”. Jest to połączenie książki z grą planszową.

Potwór symbolizuje wszystkie złe nawyki, które prowadzą do zwiększonej emisji dwutlenku węgla. Książeczka zawiera techniki walki, które mogą stosować dzieci, żeby wygrać z potworem. Publikacja zawiera też instrukcję robienia różnych ciekawych rzeczy z niepotrzebnych przedmiotów, na przykład reklamówek. Gra planszowa, którą publikacja zawiera pomaga utrwalić pożyteczne nawyki, które uczniowie powinni w sobie wykształcić.

Jury wyróżniło też projekt, jakość wykonania przy użyciu tradycyjnych technik Aleksandry Goryniak-Maziarki, która stworzyła Lalkę Madlenkę.

Nagroda od dzieci
Równolegle z dorosłym jury pracowało jury dziecięce - reprezentacja dzieci z Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Dobra Chata w Kielcach jednomyślnie wybrała najlepszą zabawkę z nadesłanych na konkurs „Zabawka przyjazna dziecku”. Po bardzo dokładnym obejrzeniu wszystkich prac uznanie w dziecięcych oczach znalazły włóczkowe udziergane szydełkiem misie Kingi Krzymowskiej z Warszawy.

- Bardzo mnie cieszy ta nagroda od dzieci, pierwszy raz biorę udział w konkursie i od razu z taką niespodzianką - cieszyła się nagrodzona.

Każda nagrodzona i wyróżniona zabawka otrzymuje prawo oznaczenia wyrobu znakiem – logo konkursu.
Wszystkie prace nadesłane na konkurs można oglądać w galerii Abrakadabra Muzeum Zabawek i Zabawy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie