Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach obchodzono 100-lecie służb sanitarnych. Medale dla zasłużonych (WIDEO, ZDJĘCIA)

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Wśród wielu nagrodzonych Jarosław Pinkas, Główny Inspektor oraz Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski wręczyli 15 złotych medali państwowych najdłużej pracującym w Kieleckim  Sanepidzie.
Wśród wielu nagrodzonych Jarosław Pinkas, Główny Inspektor oraz Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski wręczyli 15 złotych medali państwowych najdłużej pracującym w Kieleckim Sanepidzie. Aleksander Piekarski
W poniedziałek w Filharmonii Świętokrzyskiej świętowano 100 lat istnienia służb sanitarnych. Jak powiedział przybyły na uroczystość Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, choć wiele osób nie wie dokładnie na czym polega działalność tej jednostki, to pełni ona kluczową rolę jeśli chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne od narodzin człowieka do jego śmierci.

Wyjaśnił, że pracownicy Sanepidu dbają zarówno o czystość wody, kąpielisk, dobrą jakość żywności, higienę w szpitalach, edukację, zachęcają do szczepień, sprawdzają warunki panujące na obozach czy koloniach, bezpieczeństwo w pracy.

- Czasem dajemy mandaty, ale wyłącznie po to, żeby sytuacja w danym miejscu się poprawiła z korzyścią dla ludzi - podkreślał.

- Ciągle się zmieniamy, doskonalimy. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy dysponować jeszcze lepszym sprzętem, a pracownicy dostaną podwyżki, bo ciężko pracują. Dziś tych najdłużej i najlepiej pracujących nagrodzimy medalami, a przyjaciół Sanepidu statuetkami. Wszyscy oni dbają o nasze bezpieczeństwo zdrowotne, a w życiu nie ma chyba niczego ważniejszego od zdrowia. Człowiek zdrowy jest radosny i dobrze funkcjonuje w życiu - mówił Jarosław Pinkas.

Obecna na spotkaniu wojewoda Agata Wojtyszek podziękowała pracownikom Sanepidu, szczególnie za działalność edukacyjną skierowaną do wszystkich, począwszy od dzieci aż do ludzi starszych.

Uhonorowała dyrektora Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach Jarosława Ciurę medalem z okazji tak ważnej rocznicy.

Poseł Maria Zuba powiedziała, że jej Sanepid kojarzy się żywnością i zdrowiem i czasami jej trochę żal, że pracownicy tak ważnej instytucji są na co dzień niewidoczni, a wykonują tak pożyteczną i odpowiedzialną pracę.

Do życzeń dla wszystkich pracowników dołączyła się profesor Jolanta Solecka z Narodowego Instytutu Zdrowia oraz wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, wręczając w imieniu zarządu województwa na ręce dyrektora Jarosława Ciury pamiątkowy grawerton.

W Polsce 100 lat temu - 19 lipca 1919 roku Sejm niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił zasadniczą ustawę sanitarną. Dokument ten był najważniejszą podstawą prawną dla organizowania się całej służby zdrowia w Polsce, przede wszystkim dla przeprowadzenia solidnych zmian w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego.

Jeszcze przed wręczeniem medali Jarosław Ciura w wielkim skrócie przedstawił historię służb sanitarnych w Kielcach: - W 1924 roku w Kielcach, w których mieszkało około 50 tysięcy ludzi nie było ani kanalizacji, ani wodociągów, a przez środek miasta płynął ściek w postaci Silnicy. Jeszcze przed tym okresem najgorszą sytuacją w historii sanitarnej miasta były dwie epidemie cholery, pierwsza w 1837 roku, która pochłonęła 33 procent kielczan, a kolejna w 1866 roku aż 41 procent. Pierwszy wodociąg powstał w 1929 roku. Wtedy też zaczynały się tworzyć pierwsze komitety sanitarne, a w 1937 roku Rada Miasta uchwaliła przepisy sanitarne. Z kolei rok później w 1938 roku w Kielcach utworzono filię Państwowego Zakładu Higieny. W czasie II wojny światowej żniwo zabierała gruźlica, tyfus, mnóstwo kielczan mieszkało w ziemiankach, w fatalnych warunkach. Wojewódzka Stacja Sanepidu powstała w Kielcach w 1954 roku.

W czasie uroczystości wręczono medale od prezydenta Andrzeja Dudy dla pracowników pełniących najdłuższą służbę w Sanepidzie.
Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej "Medale Złote za Długoletnią Służbę" otrzymali: Maria Piekoszewska, Renata Michalska, Małgorzata Orłowska, Krystyna Pawłowska, Agnieszka Pastuszka, Krzysztof Socha, Bożena Miłoszewska, Henryka Nowak, Barbara Kowalczyk, Halina Szary, Anna Chrzanowska.

"Medale Srebrne za Długoletnią Służbę" otrzymali: Margareta Kaczmarzyk, Grażyna Majewska, Michał Erbel, Ewa Pasternak.

Decyzją Ministra Zdrowia odznaką honorową "Za zasługi dla Ochrony Zdrowia" odznaczeni zostali: Alicja Derlatka, Elżbieta Dzwonek, Grażyna Habuz, Andrzej Jakubanis, Anna Nowak, Beata Skóra.

Wszystkie medale i odznaczenia wręczali Jarosław Pinkas - Główny Inspektor Sanitarny oraz Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski.

Uroczystość uświetnił występ uczniów ze szkoły muzycznej w Kielcach, pyszny tort, nie zabrakło czasu na wspomnienia i refleksje.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019



Bohaterska akcja 11 – latka. Uratował babcię

Możesz żyć nawet 120 lat - tylko nie rób tych rzeczy!



Ile kosztuje zdrowie w Polsce?



Jak widzą świat osoby z wadą wzroku?


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie