W Kielcach odbyła się Gala Ekonomii Społecznej. Nagrodzono samorządy, instytucje i ludzi, którzy działają na rzecz drugich [ZDJĘCIA]

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika dziękował za to, że zostali najlepszym prospołecznym samorządem.
Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika dziękował za to, że zostali najlepszym prospołecznym samorządem. Aleksander Piekarski
W czasie II Gali Ekonomii Społecznej, która odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach nagrodzono wiele osób, która mają wpływ na poprawę jakości życia osób najbardziej potrzebujących. Galę zorganizował Urząd Marszałkowski. Nagrody i wyróżnienia laureatom wręczyli przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, wiceprzewodniczący Sejmiku Henryk Milcarz, radny Sławomir Gierada oraz wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

- Cieszę się, że możemy spotkać się w gronie osób, dla których najważniejszym celem jest pomoc drugiemu człowiekowi. Fakt, że Państwo dziś tak licznie tu przybyliście, świadczy o wielkim poparciu działań związanych z promowaniem postaw prospołecznych, o zaangażowaniu samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych w upowszechnianie ekonomii społecznej w naszym regionie. Z tego miejsca chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom i laureatom konkursów za otwartą i odpowiedzialną postawę w szerzeniu idei odpowiedzialności społecznej, za jasny i przejrzysty przekaz medialny w kreowaniu treści społecznych oraz za działania i inicjatywy bliskie naukom Papieża Jana Pawła II – mówił podczas uroczystego otwarcia gali przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.

- Dziś wręczamy statuetki i wyróżnienia w konkursie Lider Ekonomii Społecznej, ale tak naprawdę wszyscy Państwo jesteście liderami w tym co robicie. Każdego dnia z ogromnym zaangażowaniem wspieracie osoby potrzebujące, a my jako Samorząd Województwa Świętokrzyskiego poprzez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej chcemy Was w tym wspierać – mówiła wicemarszałek. Renata Janik. - Ekonomia społeczna to wiele podmiotów i wiele przedstawicieli. Naszym celem Zarządu Województwa Świętokrzyskiego i Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego jest promowanie idei ekonomii społecznej. Chcemy, aby tych podmiotów jak najwięcej się tworzyło, rozwijało i dlatego każdego roku od trzech lat organizujemy Galę Ekonomii Społecznej. Chcemy również docenić i doceniamy przedsiębiorstwa, czyli biznes prospołeczny, bo dzięki niemu nasze podmioty ekonomii społecznej mogą się rozwijać – dodała wicemarszałek.

Osoby i organizacje promujące postawy zgodne z ideą odpowiedzialności społecznej i upowszechniające ekonomię społeczną w regionie świętokrzyskim zostały w poniedziałek 27 września uhonorowane podczas uroczystej Gali Ekonomii Społecznej. Uhonorowani zostali także laureaci konkursu dla Dziennikarzy „Ekonomia Społeczna w czasach pandemii” oraz konkursu „100 Inicjatyw na 100-lecie urodzin Jana Pawła II”.

Nagrody w konkursie Lider Ekonomii Społecznej przyznawane są w trzech kategoriach:

 • Samorząd Prospołeczny – nagradzane są samorządy, które w swoich działaniach kierują się prospołecznymi wartościami,
 • Biznes Prospołeczny, który na równi z ekonomicznym rachunkiem zysków i strat stawia realizację celów społecznych
 • Podmioty Ekonomii Społecznej, które z zasady zajmują się reintegracją tych, którzy najbardziej tego potrzebują.

Liderami Ekonomii Społecznej w 2021 roku zostali:

 • W kategorii Samorząd Prospołeczny - Miasto i Gmina Chmielnik. Burmistrz Paweł Wójcik powiedział, że jest niesamowicie zaskoczony, ale też wdzięczny za docenienie. - Dziękuję wszystkim moim współpracownikom, którzy czują bolączki ludzi i odbudowują zerwane przez pandemię więzi - podkreślił. Wyróżnienia otrzymali Miasto i Gmina Staszów oraz Miasto i Gmina Morawica.
 • W kategorii Biznes Prospołeczny zwyciężyła spółka Nordkalk, zaś wyróżnienia trafiły do spółki Auchan Polska oraz firmy Lafarge Kruszywa i Beton.
 • W kategorii Podmiot Ekonomii Społecznej zaszczytnym tytułem Lidera Ekonomii Społecznej oraz statuetką uhonorowana została Caritas Diecezji Kieleckiej, a wyróżnienia otrzymały Fundacja Aktywizacji i Rozwoju oraz Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka”
 • Kapituła postanowiła przyznać również Nagrodę Specjalną za specjalny wkład w rozwój ekonomii społecznej na terenie województwa. Uhonorowane zostało nią miasto Kielce, które w opinii Kapituły przyczyniło się do rozwoju Ekonomii Społecznej, wdrażając innowacyjne rozwiązania społeczne. Nagrodę w imieniu władz miasta odebrała Bożena Szczypiór – wiceprezydent.

Nagrody dla dziennikarzy
Podczas gali nagrodzeni zostali także dziennikarze, piszących w sposób przystępny o sprawach społecznych. Laureatami konkursu „Ekonomia Społeczna w czasach pandemii” zostali:

 • Pierwsze miejsce - Piotr Wójcik, za wywiad „Czy pandemia zaszkodzi ekonomii społecznej? Opublikowany na stronie internetowej Radia eM Kielce.
 • Drugie miejsce: Rafał Banaszek z „Mojej Gazety Lokalnej" za cykl artykułów „Włoszczowskie starostwo rozpoczęło produkcję … maseczek”.
 • Trzecie miejsce: Mirosława Gregorczyk za publikację „Aktywni seniorzy w gminie Strawczyn – pandemia nie spowolniła działań lokalnego Klubu Seniora”. Artykuł ukazał się na portalu CK.INFO.

Konkurs „100 Inicjatyw na 100-lecie urodzin Jana Pawła II”
Na gali poznaliśmy też laureatów konkursu „100 Inicjatyw na 100-lecie urodzin Jana Pawła II”. Nagrody i wyróżnienia otrzymali przedstawiciele organizacji, które tworzyły projekty i realizowały działania bliskie naukom Papieża Polaka:

 • Pierwsze miejsce - Fundacja „Gramy z Tobą” Kielce za utworzenie Domu Świętego Jana Pawła II dla osób z niepełnosprawnością w Kielcach – Pietraszkach.
 • Drugie miejsce - Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich z Oleszna w gminie Krasocin za realizację działania : „100 krzewów na 100 urodziny Papieża Jana Pawła II”.
 • Trzecie miejsce - Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej imienia podporucznika Karola Niedzielskiego „Dobosza” z Niekłania Wielkiego, gmina Stąporków za organizację inicjatywy: „Tydzień z Janem Pawłem II”.
 • Czwarte miejsce - Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Odrowążku, gmina Bliżyn za organizację koncertu „W Hołdzie Papieżowi”.
 • Piąte miejsce - Stowarzyszenie Atrakcje Gór Świętokrzyskich z Krajna – Zagórza, gmina Górno za zorganizowanie koncertu „Muzyczna podróż-śladami Papieża Jana Pawła II”.

Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Świętokrzyska Ekonomia Społeczna” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie