Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach oddano hołd bohaterom, którzy „rozbili” komunistyczne więzienie [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
74 lata temu, partyzanci pod dowództwem kapitana Antoniego Hedy „Szarego” oraz porucznika Stefana Bembińskiego „Harnasia” – „Sokoła” dokonali brawurowej akcji opanowania więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach. W jej wyniku uwolniono 354 osadzonych. W niedzielę, 4 sierpnia władze państwowe, samorządowe, kombatanci oraz kielczanie przypomnieli o wydarzeniach z sierpnia 1945 roku.

W uroczystościach upamiętniających rocznicę „rozbicia” więzienia w Kielcach wzięli udział uczestnicy akcji – pułkownik Janusz Sermanowicz „Dyzma” oraz najmłodszy partyzant, który stoczył bój z komunistami w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku – Antoni Rutkowski „Apollo”.

- Składam pokłon dla kombatantów, bohaterów dzisiejszego dnia i tamtych czasów. Na państwa legendzie i wyczynach wychowały się kolejne pokolenia. Dzięki takim akcjom, jak ta w Kielcach, mamy wolną Polskę. To wasza legenda pozwoliła nam przetrwać te trudne czasy – powiedział uczestniczący w obchodach „rozbicia” więzienia Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

Specjalny list do uczestników skierowała Agata Wojtyszek, podkreślając, że to na barkach młodzieży spoczywa dziś ciężar kultywowania pamięci o wydarzeniach z Kielc w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku. – Ziemia świętokrzyska to miejsce, gdzie historia patriotycznego oporu jest mocno zakorzeniona. Dziś wspominamy wydarzenia sprzed 74 lat dotyczące „rozbicia” więzienia kieleckiego przez członków podziemia niepodległościowego. Warto kultywować pamięć, szczególnie wśród najmłodszych o niezwykłej postaci dowódcy oddziału partyzanckiej Armii Krajowej, generale Antonim Hedzie „Szarym”. To żołnierz wielkiego charakteru, człowiek niezłomny i wierny do końca ojczyźnie. „Rozbicie” kieleckiego więzienia udało się wyłącznie dzięki olbrzymiej determinacji, odwadze i heroicznemu wysiłkowi dla dobra i wolności ojczyzny i Polaków – pisała wojewoda świętokrzyski.

Agata Wojtyszek dodała również, że dziś wszyscy czujemy się odpowiedzialni za przyszłość naszego kraju. – Budujmy go na fundamentach przeszłości, w tym także na życiorysach wojowników za wolność naszej ojczyzny. Powinniśmy jak najwięcej czerpać właśnie z ich postaw – napisała w liście Agata Wojtyszek.

Najnowszymi ustaleniami dotyczącymi dowódcy oddziału, który „rozbił” kieleckie więzienie, generała Hedę „Szarego” podzieliła się jego córka. – W końcu kwietnia 2019 roku, przesłano mi informację, że Bolesław Bierut zamienił kilkukrotną karę śmierci ojca na dożywocie. To jest dla nas nowość, myśmy tego dokumentu poszukiwali od bardzo dawna. Cieszę się, że w końcu trafił w nasze ręce – przyznała Teresa Heda-Snopkiewicz.

Uroczystościom 74. rocznicy „rozbicia” kieleckiego więzienia towarzyszyła msza święta w katedrze, przemarsz pocztów sztandarowych na Wzgórze Zamkowe oraz złożenie kwiatów i zniczy pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku w Kielcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?

ZOBACZ TAKŻE: Flesz – nowy kodeks drogowy

Źródło: vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto