Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach oddano hołd generałowi Bolesławowi Jerzemu Roi. Jego podkomendni z regionu świętokrzyskiego walczyli na Westerplatte w 1939 roku

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Uroczystości upamiętniające związanego z Kielcami generała Bolesława Roję
Uroczystości upamiętniające związanego z Kielcami generała Bolesława Roję IPN Kielce
10 listopada, w związku z nadchodzącym Narodowym Świętem Niepodległości, przy tablicy upamiętniającej związanego z Kielcami generała Bolesława Jerzego Roję, jednego z najważniejszych dowódców legionowych i współtwórcę niepodległego Wojska Polskiego, odbyła się patriotyczna uroczystość.

W Kielcach oddano hołd generałowi Bolesławowi Jerzemu Roi

Generał dywizji Bolesław Roja urodził się nieopodal Lwowa w 1876 roku. Swoją zawodową karierę związał z wojskiem. Służył w Legionach Polskich. Trwale wpisał się w dzieje Kielc i mieszkańców miasta. W 1915 roku stworzył 4. Pułk Piechoty Legionów Polskich, który następnie stacjonował w Kielcach w okresie międzywojennym jako 4. Pułk Piechoty Legionów. Generał był dowódcą Okręgu Generalnego Kielce oraz dowódcą 2. Dywizji Piechoty Legionów, której sztab znajdował się w ówczesnej stolicy województwa kieleckiego. Pluton wartowniczy 4. Pułku Piechoty brał udział w obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Generał Bolesław Roja był również posłem na Sejm II RP. Został brutalnie zamordowany w maju 1940 roku w obozie w Sachsenhausen. Był jednym z najdzielniejszych żołnierzy Legionów.

Gabriel Zych, więzień Sachsenhausen wspominał :

...przysłanie do obozu generała było dla dozorców wyjątkową atrakcją. [...] Wizyty trwały niemal bez przerwy, a Roja był coraz bliższy śmierci, bowiem żaden z hitlerowskich "rycerzy" nie odmówił sobie przyjemności dania kilku kopniaków leżącemu w kącie baraku staremu generałowi

Śmierć generała Roi wyglądała przerażająco:

Kim jesteś?". "Jestem polskim generałem w stanie spoczynku, więźniem politycznym w niemieckim obozie koncentracyjnym". Usłyszał odpowiedź: "Kim?!" - krzyknął i uderzył go w twarz. "Już powiedziałem" - odparł spokojnie stary człowiek. Rozpoczęło się bicie. [...] Generał upadł na ziemię. "A teraz kim jesteś?" - wrzasnął oprawca. "Generałem polskim, więźniem obozu Sachsenhausen" Padły dalsze ciosy [...]. Z ust więźnia poczęła broczyć krew. "Kim jesteś?". "Byłem i umrę polskim generałem" - już tylko wyszeptał generał. Wtedy kapo stanął mu nogą na jego szyi i udusił go.

Tablica upamiętniająca generała Roję znajduje się na elewacji budynku przy ulicy Kapitulnej 2 w Kielcach, gdzie mieściło się dowództwo 2. Dywizji Piechoty Legionów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie