MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach pamiętano o rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Zobacz zdjęcia

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Uroczystości 192. rocznicy wybuchu powstania listopadowego w Kielcach
Uroczystości 192. rocznicy wybuchu powstania listopadowego w Kielcach Tomasz Trepka
192 lata temu wybuchło powstanie listopadowe. We wtorek, 29 października przedstawiciele lokalnych władz, instytucji, uczniowie kieleckich szkół oraz mieszkańcy miasta oddali hołd walczącym z rosyjskim zaborcą.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreślił, że bez powstań narodowych nie byłoby dziś wolnej i niepodległej Polski. – Czy wróciłaby polska niepodległość? To jest, jak zapytać, czy bez „Solidarności” mielibyśmy Polskę taką, jaką dzisiaj mamy. Wtedy nasi dziadowie nie mieli wątpliwości. Trzeba przypominać o tej Polsce. To nic, że to powstanie i kolejne – powstanie styczniowe nie wyszły. One były zaczynem, który cały czas tę chęć bycia Polską podtrzymywał w naszej pamięci i sercach – mówił.

„Chcą wymazać bohaterów”

Wojewoda dodał, że uroczystości stanowią hołd oddawany ludziom, którzy tworzyli Polskę tamtych czasów. - Oni poszli po pewną refleksję, ponieważ straciliśmy naszą niepodległość m.in. przez nasze przywary. Okres zaborów był swoistym katharsis, by nasz naród się oczyścił. Oczyścił się z obłudy, prywaty, tworzenia podziałów i z myślenia tylko o sobie. Myśmy dużo wtedy wycierpieli, ale trud powstańczy nie był trudem daremnym – stwierdził wojewoda świętokrzyski. Zaapelował równocześnie do młodych, by nie popełniali tych samych błędów, które zostały popełnione przez poprzednie pokolenia.

Mirosław Gębski, starosta powiatu kieleckiego powiedział, że w Polsce nadal istnieją środowiska polityczne, które chcą wymazać ważne fakty i postacie historyczne z pamięci narodowej. – Musimy pamiętać o wszystkich bohaterach. Tych, którzy wygrali, ale również tych, którzy zapłacili życiem w nieudanych powstaniach. Gdyby nie te zrywy nie byłoby dziś wolnej Polski. Nie tak dawno grupa lewicowych polityków chciała usunięcia Stefana Czarnieckiego z polskiego hymnu. Nie możemy do takich rzeczy dopuszczać – przyznał.

Kielce nie pozostały obojętne

Podkreślano, że wybuch powstania listopadowego stanowił ważny krok w dążeniu do wolności Polaków. – Była to bardzo długa droga. Jest to istotny element, który miał dać niepodległość, w którą, w tę noc z 29 na 30 listopada 1830 roku walczyli, poświęcając swoje życie – powiedział Bogdan Wenta, prezydent Kielc. Dodał również, że fundamentalne znaczenie ma kultywowanie pamięci o wydarzeniach sprzed 192 lat. – Jest to istotne również dla takiego miasta jak Kielce. Ważne, że kielecka młodzież pamięta o powstaniu listopadowym. Dziękuję, że jesteście przy tym, by dbać o tą pamięć – powiedział.

Rolę Kielc i regionu w powstaniu listopadowym przybliżył doktor Paweł Wolańczyk z Muzeum Historii Kielc. – Powstańcy wypowiedzieli wojnę Imperium Rosyjskiemu. Kielce nie pozostały obojętne na te wydarzenia. W naszym mieście sformowano dwa pułki krakowskie, które następnie wyruszyły w kierunku Warszawy. W Białogonie produkowana była broń dla powstańców. W Kielcach przez pewien czas przechowywano Skarbiec Banku Polskiego, który został ewakuowany z Warszawy. Była to ogromna suma ponad 40 milionów złotych polskich. Warto pamiętać, że w pomoc powstańcom zaangażowali się również kieleccy uczniowie. Jednak, kiedy Rosjanie podchodzili pod miasto we wrześniu 1831 roku nie było ono bronione – powiedział historyk.

Uroczystości odbyły się pod pomnikiem u zbiegu ulic Zagórskiej i Tarnowskiej w Kielcach. W tym miejscu zginęli trzej żołnierze polscy, którzy zostali rozstrzelani przez Rosjan za udział w powstaniu. W 1957 roku, podczas poszerzania ulicy Zagórskiej, krzyż upamiętniający tamte wydarzenie został usunięty. W 1981 roku stanął pomnik wraz z krzyżem, które są obecne w tym miejscu do dziś. Wydarzeniu upamiętniającemu 192. rocznicę wybuchu powstania listopadowego towarzyszyły występy artystyczne przygotowane przez kielecką młodzież.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie