Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach rusza program „Mieszkanie za Remont”. Poznaj zasady

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
pixabay
W Kielcach jest około 100 pustych mieszkań należących do miasta. Stoją niezamieszkałe, ponieważ Urząd Miasta nie ma pieniędzy na ich remont. Stąd pomysł wynajęcia ich osobom, które na swój koszt wykonają prace. Program „Mieszkanie za Remont” jest skierowany do mieszkańców znajdujących się na liście osób ubiegających się o najem mieszkania komunalnego lub socjalnego.

- Osoba która wykona remont lub adaptację lokalu na własny koszt i podpisze umowę najmu lokalu, może z tego tytułu zostać zwolniona z czynszu przez okres do 60 miesięcy - informuje Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
 
W zasobach miasta jest wiele niezamieszkałych lokali, które są pustostanami. Zdecydowana większość z nich wymaga remontu, aby nadawały się do zamieszkania, ale w kasie miasta brakuje pieniędzy na te prace.
 
- Dlatego dyrekcja Miejskiego Zarządu Budynków corocznie będzie wyznaczać pustostany z puli wolnych i niezamieszkałych lokali znajdujących się w zasobie mieszkaniowym miasta, do remontu lub adaptacji przez przyszłych najemców. Remonty będą musiały zostać dokonane we własnym zakresie i na własny koszt - tłumaczy prezydent Bogdan Wenta.

 Do realizacji Programu „Mieszkanie za Remont” przeznaczonych zostanie do 15 procent niezamieszkałych lokali, które wymagają remontów, w każdym roku budżetowym.
 
- Zakres robót w zależności od lokalu jest rożny. Często konieczna jest wymiana instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, uzupełnienie tynków, malowanie, wymiana okien, podłóg - wylicza Krzysztof Miernik, pełniący obowiązki dyrektora Miejskiego Zarządu Budynków. - Wyznaczyliśmy już 9 lokali mieszkalnych, w różnych częściach miasta, do remontu przez przyszłych najemców. Mieszkania znajdują się w budynkach wielorodzinnych na osiedlach Czarnów i Szydłówek.
 
Po zawarciu umowy remontowej, kontrolę nad jej realizacją, odbiór robót oraz dokonanie kwalifikacji wysokości poniesionych nakładów, dokonają pracownicy Miejskiego Zarządu Budynków. Uznają oni koszty robót, które trwale związane są z remontowanym lub adaptowanym lokalem i były koniecznymi do poniesienia w celu prawidłowego użytkowania lokalu.
 
W przypadku, gdy wartość uznanych nakładów wyrażona w złotych (brutto) wyniesie poniżej 15 tysięcy złotych to zwolnienie z czynszu wyniesie do 36 miesięcy, 15 - 30 tysięcy złotych - do 48 miesięcy, a powyżej 30 tysięcy złotych - zwolnienie z czynszu wynosi do 60 miesięcy.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z tej propozycji, w pierwszej kolejności muszą wypełnić i dostarczyć wniosek o zamiarze przystąpienia do programu „Mieszkanie za Remont”.

Jeśli kilka osób będzie ubiegać się o dane mieszkanie i otrzymają taką samą liczbę punktów za spełnienie kryteriów, to o przydziale mieszkania zdecyduje pierwszeństwo złożenia wniosku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto